Sport Domaći nogomet

Liga prvaka

Dinamo u završnici susreta ispustio europsko proljeće: nakon trinaest uzastopnih poraza Modri se iz Ukrajine vraćaju s bodom

Liga prvaka

Nakon 13 uzastopnih gostujućih poraza Dinamo je u Ligi prvaka osvojio bod. Zadnji puta to je Zagrepčanima uspjelo prije točno 20 godina u Marseilleu (Olympique – Dinamo 2:2).

Dinamo je otpočetka utakmice izgledao kao momčad koja zna što želi i kako će to ostvariti. Ipak, u 17. minuti obranu Zagrepčana iznenadio je Konopljanka. Lijevokrilni napadač Šahtara ubacio se u sredinu (između Perića i Dilavera) i pored nemoćnog Livakovića, iz neposredne udaljenosti, loptu proslijedio u mrežu.

Hrvatski prvak nije međutim klonuo duhom. Momčad Nenada Bjelica uspostavila je ravnotežu igre i – rezultata. Nakon ubačaja Oršića u 25. minuti, Olmo je vješto izmakao pozornosti domaće obrane i s pet metara donio Dinamu pogodak i poravnanje – 1:1.

U 50. je minuti Dinamo propustio odličnu prigodu. Prvo je Oršić osvojio loptu između dvojice protivničkih nogometaša, pa pretrčao 50 metara, šutirao u bliži kut i pogodio – vratnicu. U nastavku akcije pokušao je i Olmo udarcem pod gredu, no Pjatov je efektnom intervencijom spasio svoju momčad.

No, desetak minuta kasnije vratar Šahtara napravio je neshvatljiv gaf. Prilikom kornera za Dinamo, Pjatov je rvačkim zahvatom ''tuširao'' Gavranovića. Lahoz je dosudio kazneni udarac za hrvatskog prvaka, a Oršić s 11 metara rutinirano pogodio mrežu.

Nakon rezultatskog minusa momčad Šahtara krenula je odlučnije prema Dinamovim vratima. U tim trenucima bilo je evidentan hendikep desne strane Dinamove obrane. Stojanović je (opterećen žutim kartonom od 7.minute) prečesto ''ispadao iz igre''. Tako i u 75. minuti kada mu je Dodo umakao, zaobišao Livakovića i ponovno uravnotežio rezultat.

Mogao je Dinamo u završnici i do pobjede, ali je Olmo iz kontranapada u 89. minuti pogodio vratnicu.

Semafor u Harkivu

Šahtar – Dinamo 2:2 (1:1)

Harkiv – Stadion Metalista. Gledatelja 25.169. Utakmica C skupine Lige prvaka – 3. kolo: Šahtar – Dinamo 2:2 (1:1). Sudac: Antonio Mateu Lahoz (Španjolska) – 6,5.

Strijelci: 1:0 Konopljanka (17), 1:1 Olmo (25). 1:2 Oršić (60-11m), 2:2 Dodo (75)

Žuti kartoni: Alan Patrick, Pjatov, Bolbat (Šahtar); Stojanović, Perić, Dilaver, Ademi (Dinamo).

Najbolji igrač: Mislav Oršić (Dinamo).

Šahtar (4-2-3-1): Pjatov (5) – Bolbat (5,5) (od 66. Dodo 7,5), Krivcov (5,5), Matvijenko (6), Ismaily (6,5) – Stepanenko (6), Alan Patrick (6,5) – Marlos (6,5) (od 84. Kovalenko -), Taison (7,5), Konopljanka (7) (od 66. Solomon 7) – Junior Moraes (7).

Dinamo (5-4-1): Livaković (6) – Stojanović (5), Theophile (6,5), Dilaver (6), Perić (6), Leovac (6,5) – Olmo (7,5), Ademi (6,5) (od 68. Gojak -), Moro (7), Oršić (8) (od 90. Ivanušec -) – Gavranović (6) (od 62. Petković 6).

Iz minute u minutu

90 + 3 – kraj susreta, na kraju u utakmicu punih preokreta podjela bodova

90 – igrat će se tri minute sudačke nadoknade

89 – nova velika prilika Modrih, Olmo je prošao s desne strane, pucao uz prvu vratnicu, ali je loptu zaustavio okvir gola

81 – bit će dramatično u završnici, domaćin je ponovno stisnuo, napadaju sa svih strana

75 – poravnanje, 2:2, pogođene su izmjene, Dodo je zabio, Patrick je odigrao odlično, novi igrač je prošao u prostor, zaobišao Livakovića i zabio

69 – dvostruka izmjena kod domaćina Dodo i Solomon su nova rješenja umjesto Konopljanke i Bolbata

68 – Ademi je izašao iz igre, ušao je Gojak

64 - malo je falilo da domaći poravnaju, Moraesse dobro snašao, dobro pucao, ali je lopta prohujala pored stative

59 – Oršić je preuzeo odgovornost, šutirao je snažno, visoko u lijevi kut i Modri vode

57 – jednanaesterac za Dinamo, prilikom izvođenja kornera Pjatov je povukao Gavranovića s leđa bez lopte i sudac Mateu Lahoz je pokazao na bijelu točku.

55 – bila je odlična prilika za Olma, dobio je loptu na desnoj strani, ali je njegov udarac je blokiran

49 – velika šansa za Modre, Oršić se dobro izborio za prostor, pucao i pogodio vratnicu, odbijenu loptu pokušao je Olmo smjestiti u mrežu, ali je Pjatov dobro reagirao

47 – pokušaj Leovca iz daljine, ali preko gola

46 – počelo je drugo poluvrijeme

45 + 1 - kraj prvog poluvremena

45 - zanimljivo prvo poluvrijeme, Dinamo je uspio zadržati rezultatsku ravnotežu

40 – žuti karton za domaćina, dobio ga je Patrick

37 – Dinamo je preuzeo inicijativu, opasniji je, Pršić je dobro prošao, ali je završnica bila loša, slab šut prema Pjatovu

36 – Konopljanka i ismayli su opasniji dio igra Šahtara, za sada se Modri dobro drže

34 – Taison radi najveće probleme obrani Dinama, Ademi ga je zaustavio prekršajem, ali je prošao bez kartona

25 – poravnanje, 1:1, Moro je započeo akciju, Oršić je odlično ubacio na prvu stativu gdje su igrači Šahtara zaboravili na Olma koji je stigao do lopte prije Pjatova i zabio

22 – Olmo je odigrao povratno za Oršića, stiglo je sve do Gavranovića, ali je njegov udarac s vrha peterca blokirala obrana domaćina

21 – razbudili su se Modri nakon gola, Stojanović je ubacio s desne strane, ispred Gavranovića izbio je Krivtsov

16 – domaći vode, Marlos je proša po desnoj strani, ubacio u kazneni prostor gdje je utrčao Konopljanka, odnio loptu ispred Dilavera i ispod Livakovića je poslao u mrežu

13 – Taison je uspio prevariti obranu Dinama, Ismayli je bio u naletu na lijevoj strani, ali njegov ubačaj na peterac obrana Modrih je raščistila

9 - Konopljanka je pokušao, visoko preko gola

6 – Stojanović je dobio žuti karton, srušio je Taisona u prodoru

4 - oslobodili su se Modri startnog pritiska domaćina i pokušavaju izaći dalje od svog gola