Sport Rukomet

EP rukomet (Ž): Pobjedom nad Bjelorusijom zadržale šanse za polufinale

U prvom susretu skupine II. drugog kruga Europskog rukometnog prvenstva u Makedoniji hrvatske rukometašice uspjele su pobijediti, čak i deklasirati, do jučer odlične Bjeloruskinje. Od katastrofalno lošeg, do briljantnog, od prekrivanja očiju rukama, do pljeska. Tako su jučer odigrale naše.

afp

Otvorile su susret mlako, kao i tri prijašnja na ovom EP-a, kao da su preskočile sve obroke. Mršavo, neagresivno, propusno, pa su Bjeloruskinje samo uzele ponuđeno. Prolazile su kroz obranu naših, šetale se, i zabijale. Vodile su Hrvatice 1:0, i 2:1, a nakon toga zamračenje. Bjeloruskinje projurile, i odmaglile na plus pet (11:6) u 13. minuti.

Serija za preokret

Nakon toga kao da su izabranice Zdravka Zovka doživjele prosvjetljenje. Obrana je stisla, tjerala zeleno-bijele na pogreške, napad se uspio dogovoriti, i naše su velikom serijom od 12-2, rezultat 8:13 okrenule na 20:15 (u 23. minuti bilo je 15:15.), odnosno povele s pet pogodaka razlike! Preokret je još impresivniji kad se uzme u obzir podatak da su u tom razdoblju od sedam sedmeraca pogodile tek četiri.

Bila je to neka nova Hrvatska, kakvu smo tek u povremenim bljeskovima vidjeli u Makedoniji. Najboljih 45 minuta naših na ovom EP-u, na trenutke briljantno.
U drugom dijelu vrata je zaključala odlična Grubišić. Pa iako je obrana u dosta navrata i dalje bila šuplja, Grubišić je bila jedna od najzaslužnijih što je prednost rasla. Sve do neuhvatljivih deset razlike, 31:21 na početku drugog dijela i u više navrata kasnije.

Do kraja susreta igralo se kao da je riječ o prijateljskom susretu, s mnogo pogodaka na obje strane, što dovoljno govori o tome kakve su bile obrane. Odlične su kod Hrvatica bile Golubić, Penezić, Franić i Arslanagić.

Hrvatska - Bjelorusija 43:35 (21:18).

Skopje - Dvorana Boris Trajkovski.
Gledatelja: 150.
Suci: Rakytina i Tkačuk (obje Ukrajina).
Crveni karton: Inhute Haizhutsite (Bjelorusija).
Najbolja igračica: Dijana Grubišić (Hrvatska).

Hrvatska: Knezović (3 obrane), Grubišić (15 obrana), Tatari, Jukopila, Golubić (12), Ambroš-Šarić (1), Gaće, Arslanagić (6), Pušić (6), Pavić (3), Horvat (2), Penezić (6), Franić (5), Lovrić (2).

Bjelorusija: Evdokimović (3 obrane), Abramović (8 obrana), Kamenščikava (4), Mahilina (3), Haizhutsitse, Bobrik (1), Platanović (9), Bulava (1), Artsijuković (6), Haiztutsite (1), Kurčankova (3), Dronava (1), Milaja (2), Hrihoriijeva (4).