StoryEditorOCM
DubrovnikZANIMLJIV RASPLET

Tragom objave na internetu istražili smo nudi li se zaista smještaj na Daksi? Nemalo smo se iznenadili onim što smo otkrili, evo gdje se zaista kriju apartmani...

Piše Gabrijela Bijelić
29. kolovoza 2022. - 20:32

Otkad se to i na Daksi iznajmljuju apartmani, zapitali su se mnogi Dubrovčani kad su na webu naletjeli na poziv turistima da iskuse čari robinzonskog turizma u mjestu Daksa.

- Pogledajte što nudi Daksa, prepustite se čarima netaknute prirode i pronađite kutak za sebe – pozivaju s apartmanije.hr i uz odmaralište iz snova nude fotografiju otočića pred Dubrovnikom.

Je li pala i ova, jedna od zadnjih oaza pošteđenih od komercijalnog turističkog smještaja, pitali smo rukovoditelja plovnog područja Dubrovnik splitskog Plovputa Tea Andrića:

- Ne znam gdje bi se to na Daksi moglo iznajmljivati? Ima ostataka kuće Ucović, ali sve je to srušeno, nema nikakvih uvjeta. A što se tiče svjetionika, on sigurno neće biti korišten za apartman. Na Daksi upravo traju završni radovi na obnovi, no svjetionik na ovom otoku za razliku od drugih po Jadranu Plovput nije predvidio za afitavanje. Jednu prostoriju ćemo ustupiti za izložbeni prostor Udruge Daksa, s njima to još moramo dogovoriti – izjavio je Andrić i napomenuo kako je Daksa otok u vlasništvu privatnih osoba koje njome mogu raspolagati, no koliko je njemu poznato, na tamo se ništa u smislu apartmanizacije nije dogodilo:

- U zadnje vrijeme sam dvaput bio na Daksi, tamo ima jedan mandrač, i to je sve – kazao je rukovoditelj Plovputova plovnog područja Dubrovnik. I brojni dubrovački izletnici koji se zaustave na kupanju oko Dakse svjedoče kako uz lanternu postoji derutno istezalište za barke sa spremištem koje ne bi moglo ugostiti ni najzagriženije ljubitelje robinzonskog turizma.

Jednostavnom pretragom Interneta može se utvrditi kako je došlo do očite zabune. Apartmani Daksa doista postoje, ali ne u Dubrovniku, već u Rogoznici, a fotografija im nema nikakvih dodirnih točaka s onom dubrovačkog otočića koji je ostao zapamćen po pokolju Dubrovčana iz listopada 1944. godine. Pred kraj Drugog svjetskog rata, partizani su tamo pogubili pedesetak uglednih Dubrovčana, na koje podsjećaju godišnja hodočašća na Daksu.

Uz otočić se povezuje priča o prokletstvu, a živa je još legenda prema kojoj duhovi žrtava likvidacije noću lutaju Daksom.

Vlasnici su otočić već nekoliko puta pokušali prodati, ali bez uspjeha. Daksa je 2003. ponuđena za šest milijuna dolara, no kako nije bilo zainteresiranih, cijena je spuštena na tri i pol milijuna dolara, ali je i tad izostao interes. Današnja potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica pokušala je 2007. i 2011. kao gradonačelnica i saborska zastupnica udruženim sredstvima Grada i Države otkupiti Daksu gdje bi se izgradio memorijalni centar za žrtve zločina 1944., no nije uspjela. Propala je i prodaja koju je 2013. po cijeni od 2 milijuna eura oglasila Dubrovačko-neretvanska županija, a strani mediji su,  bez utemeljenja u stvarnosti, spekulirali o kupovini Dakse i 2017.

Kontaktirali smo i vlasnike rogozničkih apartmana Daksa kako bismo provjerili zbog čega su odabrali baš dubrovačko ime za svoj sadržaj, no na dostupni mobitel nisu se javljali.

31. svibanj 2024 15:39