StoryEditorOCM
ZdravljeHLADAN KREVET

Smanjila vam se želja za seksom? Liječnici tvrde da ova četiri čimbenika mogu bitno utjecati na vaš libido

Piše MOZAIK SD
18. listopada 2023. - 08:55

Vaš partner i dalje dobro izgleda, ali su vam seksualne igrarije odjednom pale u drugi plan? Smanjena seksualna želja, poznata kao gubitak libida, čest je problem. Ovo stanje ne ukazuje uvijek na ozbiljniji problem. Međutim, kada dođe do neočekivanog i trajnog gubitka libida, vrijedi istražiti razloge koji mogu stajati iza nedostatka seksualne želje.

image
/Shutterstock

Promjene u rutini i fazama života

Smanjeni libido može se pojaviti iz jednostavnih razloga koje svi iskusimo u nekom trenutku, kao što su stres, umor, promjene u rutini i razdoblja kada druge aktivnosti oduzimaju vrijeme koje bi inače bilo posvećeno seksualnoj aktivnosti, poput brige o djeci.

- To ne mora nužno značiti poremećaj. Sve dok postoji seksualno zadovoljstvo, ovo smanjenje nije nužno patološko - kaže Catarina de Moraesa.

Promjene u mentalnom zdravlju

Depresija i anksioznost mogu značajno utjecati na seksualnu želju.

“Pacijenti s depresijom mogu osjetiti smanjenu želju zbog kemijske neravnoteže u mozgu, uključujući promjene u hormonima serotoninu i dopaminu, koji su povezani s raspoloženjem i osjećajem nagrade i zadovoljstva”, objašnjava psihijatrica.

U tim slučajevima, liječenje stanja može poboljšati želju i, posljedično, seksualnu funkciju, prenosi Kurir.

Hormonalne promjene

Ako pacijent nema psihičkih poremećaja ili rutinskih promjena koje opravdavaju smanjeni libido, sljedeći korak je ispitivanje hormonalnih promjena.

Estrogen kod žena i testosteron kod muškaraca glavni su regulatori libida i seksualne aktivnosti, objašnjava Caroline Castro, endokrinologinja u bolnici Sao Camilo.

- Kod muškaraca, na primjer, ne samo da procjenjujemo je li razina testosterona niska, već ispitujemo i povijest bolesti kako bismo vidjeli postoje li možda neka druga stanja u pozadini hormonalne promjene.

Liječnici ističu stanja kao što su trudnoća, postpartum, dojenje i pretilost kao moguće uzroke, kao i druge koji također mijenjaju razinu hormona.

image
John Rowley_ Peter/Image Source Via Afp

Neurološke bolesti

Bolesti kao što su multipla skleroza, Parkinsonova bolest, ozljede leđne moždine ili periferna neuropatija također mogu utjecati na funkciju živaca koji kontroliraju seksualni odgovor, što dovodi do poteškoća u postizanju ili održavanju erekcije, postizanju orgazma ili seksualnog uzbuđenja.

Dijabetes, uzrokujući hormonalne promjene, također može uzrokovati smanjenje želje. Osim toga, stanje uzrokuje umor i neuropatiju, poremećaj u kojem su oštećeni živci. To može dovesti do gubitka osjetljivosti i kompromitirane spolne funkcije, što neizravno utječe na libido, prenosi Kurir.

Osobe sa srčanim problemima, poput zatajenja srca, mogu doživjeti kronični umor zbog smanjene sposobnosti srca da učinkovito pumpa krv. Taj stalni umor može smanjiti seksualnu želju. Osim toga, neki lijekovi koji se koriste za liječenje bolesti srca mogu imati nuspojave koje utječu na seksualni interes.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. svibanj 2024 22:48