stdClass Object ( [id] => 585831 [title] => „Cijela naša dijaspora sagrađena je na tuzi i suzi, ma j**e se ljudima koji vode ovu zemlju! Pa se onda i onima koji odlaze j**be za njih!“ [alias] => cijela-nasa-dijaspora-sagradena-je-na-tuzi-i-suzi-ma-j-e-se-ljudima-koji-vode-ovu-zemlju-pa-se-onda-i-onima-koji-odlaze-j-be-za-njih [catid] => 305 [published] => 1 [introtext] => [fulltext] =>

Jedna od glavnih vijesti proteklog tjedna bio je navodni otkaz Davora Dretara Dreleta sa Hrvatskog radija, a razlog prekida suradnje bio je - "istup u Križevcima". Naime, kako su mediji prenijeli, voditelj, glumac i komičar u ovom je gradu vodio program proslave jedne tvrtke prilikom čega nije mogao skriti nezadovoljstvo stanjem u zemlji te je poručio kako mu uz ovakve ljude nije do šale aludirajući na ponašanje saborskog zastupnika Josipa Đakića koji je navodno cijelo vrijeme gledao u mobitel.

Nije trebalo dugo čekati da Drele objasni o čemu je riječ pa je tako za Jutarnji list kazao kako do otkaza nije došlo već do "privremenog prekida suradnje isključivo zbog promjene koncepcije jutarnjeg programa".

Više detalja o svojim planovima kao i cijeloj situaciji koja se odvijala u Križevcima, Drele je otkrio za "Reflektor", a ovom prigodom osvrnuli smo se i na bogatu karijeru jednog od naših najdugovječnijih komičara i omiljenog televizijskog i radijskog voditelja.

Možete li nam objasniti što se to proteklog tjedna događalo između vas i HRT-a?

- Kao svaka kuća u vlasništvu države, i HRT pokušava povećati učinkovitost i smanjiti troškove. To što su odlučili postati moderna ustanova tako da uštede nekoliko tisuća kuna mojega honorara, samo je za javnu pohvalu, i nadam se da će ova žrtva koju prinašam s radošću, postati temelj nastanka efikasnog, nezavisnog i kreativnog medija kakvim HRT zaslužuje biti.

Što nas može iznenaditi?

Jesu li vas malo i iznenadili napisi o tome da ste ostali bez ugovora zbog "incidenta" u Križevcima?

- A što to čovjeka u ovoj našoj zanimljivoj državici više može iznenaditi? Ne bi me čudilo da su me iznajmili sinu nekog županijskog vijećnika da me malo jaši preko vikenda, ili zadužili da popravljam vodokotliće dok vodoinstalater ravna bibliotekom!

Doduše, u mome se slučaju najvjerojatnije radi o pukoj vremenskoj koincidenciji, tu je sve čisto. Pa ne biste valjda pomislili da netko može koristiti politički ili neki drugi utjecaj da vrši kadrovske promjene u državnoj tvrtki?

Što nam za sada možete kazati o svom novom formatu? Spomenuli ste kako ste dali tri prijedloga za autorsku emisiju...

- O novom, autorskom formatu mogu reći samo da će biti pravo osvježenje u radijskom programu, nakon nekoliko godina ponovno osjećam silinu kreativne energije u sebi i jedva čekam da emisija krene. Čujemo se uskoro!

Na radio ste stigli devedesetih godina... Što vas je tada privuklo ovom mediju?

- Radijski sam čovjek od sredine devedesetih, kada sam gostovao na ondašnjem RVG-u (Radio Velika Gorica). Tamo sam počeo voditi emisiju "Čušpajz iz svemira" u večernjem programu, pa prešao na tada novoosnovani Obiteljski radio kao voditelj prijepodnevnog programa, i otuda na Narodni radio u ranojutarnju emisiju.

Radio me onda privukao, a i sada me privlači neposrednošću u kontaktu, brzinom prijenosa informacija, a najviše činjenicom da je još uvijek, nakon tako duge povijesti, neistražen do kraja, i da stalno postoje novi načini na koje se nešto može reći.

Zanimljivo je da se, osim angažmanom na HRT-u, možete pohvaliti i onima na konkurentskoj Novoj TV kao i RTL-u. U čemu je vaša tajna, kako uspijevate jednako oduševiti publiku u "Farmi", "IN magazinu", showu "Pet na pet"...

- Priznajem, radio sam na sve tri nacionalne televizije i svima se ispričavam zbog toga. Jednostavno, ne uspijevam se nigdje duže zadržati, pustiti korijene, čim se opustim u kolotečini, nešto me opali nogom odostraga i natjera na promjenu.

Jesam li ili nisam uspio oduševiti publiku, neka oni sami kažu, iako sam siguran da nisu svi zadovoljni mojim nastupima, niti mojim likom (kojim, onako iskreno, niti ja baš nisam oduševljen).

Javnost vas pamti i kao pjevača sastava Dreletronic. Jeste li ikad pomišljali na to da se vratite u pjevačke vode?

- Dok ja smišljam što ću i kako ću odgovoriti na ova pitanja, u tajnosti traju probe za novu predstavu, koja osim potpuno novog stand up materijala, donosi i obrade mojih pjesama iz 90-ih. Pronašao sam sjajan gitaristički duo, fantastične mlade glazbenike s kojima doživljavam drugu mladost, i s veseljem najavljujem novu predstavu, uskoro i u Vašem gradu!

Kako biste opisali život komičara u Hrvatskoj? Ne sumnjamo da inspiracije ima poprilično, ali kakva je situacija s cenzurom/autocenzurom?

- Privilegija za komičara jest živjeti u ovoj državi, ovdje se materijal piše sam od sebe. Kolega Vid Balog i ja smo odigrali više od 150 izvedbi cabareta "Pozdrav iz Remetinca", i na svakoj zahvaljivali našem koautoru, USKOKU! Sada se teret stvaranja ideja prebacio na Sabor, pa tamo se gađaju maketama, šaketaju i psuju na dnevnoj bazi.

Autocenzura možda i postoji, ali kočnice pomalo popuštaju, bit će dobro ako se sva radost građana prelije na pozornice, a ne na ulice.

Što vas najviše ljuti u današnjem društvu, možete li nam prokomentirati, primjerice, situaciju s iseljavanjem mladih?

- Jesmo li htjeli slobodno kretanje, kako ljudi tako i dobara? Jesmo. Pa što je onda čudno u tome da mladi čovjek odluči poći potražiti sreću pod nekim drugim nebom? Ne zavaravajmo se, nije ova situacija nova, počelo je još s vizijom "kilo mozga - dvije marke".

Zbog čega bi netko trpio nepravdu, svakodnevno osjećao ponižavanje ako ne mora? Znaju li ljudi koji vode ovu zemlju kako je kada nemaš za dostojanstven život? Ma,..be se njima, pa se onda i ljudima koji odlaze..be za njih. Cijela naša dijaspora sagrađena je na tuzi i suzi, plače se i nariče za rodnim krajem, a danas mladi odlaze da se ne vrate više nikada!

Što je najteže s čime ste se do sada susreli u svojoj karijeri?

- Jacques! Ok, isprika kolegi Houdeku, idemo dalje! Nikako se ne mogu pomiriti sa lošim ljudskim osobinama, od kojih sebičnost doživljavam kao najgoru jer ona rađa lijenost, zavist i pohlepu. Živjeti samo za sebe, ne misliti nimalo na druge, pa kako netko može provesti život na taj način?

Suprotno tome, možete li istaknuti neke lijepe trenutke koji su vam se usjekli u sjećanje, možda neki susret s obožavateljima?

- Lijepo je kada svojim talentom ili uz malo truda nekome pomogneš. Iako su hrvatski celebrityji po količini novaca daleko od svjetskih i ne mogu donirati milijune, ovim ih putem još jednom molim - uključujte se u humanitarne akcije, nastupajte, pjevajte, svirajte, glumite, pomozite što više!

Osjećaj da si učinio nešto dobro najljepši je dio ovoga posla! A što se obožavatelja tiče, samo jedna poruka - ne, ne može slika, ni s vama gospođo, a niti s kumom Stankom, susjedom Emicom i njezinim mužem iz Bangladeša!

Vi ste, uz Željka Pervana, jedan od naših najdugovječnijih komičara. Kažite nam, kako je krenula vaša karijera? Kada ste otkrili da imate talent za komediju?

- Bila je to borba za goli život, za prve nastupe sam imao desetak pjesama, a od toga se ne može skrpati zabava za pamćenje. Dakle, išlo se na balkanski pristup - improviziraj, brale!

I tako sam počeo pričati između pjesama, kupovao vrijeme, pa se ponekad i netko nasmijao, zapamtio sam čemu, idući put malo dodao, malo oduzeo, i uskoro sam nastupao samo pričajući.

U to doba nisam još znao da se to zove stand up, to su nas naučili mlađi kolege, u moje vrijeme se reklo "hajde na binu i reci nešto smiješno!".

Kako se nosite sa situacijama kada niste baš raspoloženi, a morate odraditi zakazani show? Kako skrivate takve emocije od publike? Skrivate li ih uopće?

- Svi ljudi koji se bave tzv. izvedbenim umjetnostima nisu baš najnormalniji! Što to tjera glumca da se šminka, navlači kostime i penje na pozornicu, pjevačicu da otkriva pupak ili snima erotske kućne uratke radi popularnosti? Ista vrsta bolesti - mi smo sretni samo kada smo na stageu, pogledi uprti u nas, a mi blještimo!

Nije problem odraditi show, nas najviše plaši trenutak u kojemu ponovno postajemo obični ljudi, sa neplaćenim režijama, trudnom ljubavnicom ili oduzetom vozačkom dozvolom.

Kažite nam, što se to dogodilo tijekom programa u Križevcima?

- Hajde da i to riješimo - nije tamo bilo nikakvog incidenta niti vrijeđanja. Vodio sam službeni dio programa, nekih 90 minuta govora doministara, predsjednika nadzornih odbora, gradonačelnika, župana i mnogih drugih. Svi su ti uspješni ljudi sjedili na jednoj, a radnici na drugoj strani sale.

Dok su jedni govorili o uspjesima i napretku, gledao sam one druge kako potiho klimaju i misle si svoje. Kada je protokol završio, samo sam izgovorio što je tim običnim ljudima cijelo vrijeme bilo na srcu, svima poželio sve najbolje i otišao kući. Na izlasku iz sale kravate su šutjele, a radnički kombinezoni pljeskali. Toliko o tome.

Vratimo se sada na malo veselije teme. Ove godine ćete, ispravite me ako griješim, proslaviti 25. godišnjicu braka. Kako ćete obilježiti srebrni pir?
- Srebrni sam pir proslavio prošle godine, krajem travnja (preciznije, 24., i moja supruga će ovo čitati). U tijeku su pripreme za zlatni, svi ste pozvani!

Kako najčešće provodite vrijeme s obitelji i kako biste opisali samog sebe u privatnom životu?
- Kao i svaka moderna obitelj, uglavnom se okupljamo na dnevnom hranilištu i potom razilazimo u svoja brložišta. Supruga i ja obožavamo hodanje (upravo razmišljam kako sam trebao reći trekking, ispao bih pametniji), često obilazimo obližnja brda i planine - Sljeme, Plešivicu, Klek, a u planu je i uspon na neki od biokovskih vrhova pod stručnim vodstvom Vedrana Mlikote.
Godine su napravile svoje pa imam malih problema sa kičmom, ali još se trzam. Privatno volim čitati knjige i stripove, gledati stare filmove, cijenim nekoliko sati kvalitetne samoće dnevno.

Jesu li i vaš sin Kristijan (25) i kći Natali (17) krenuli vašim stopama?
- Kristijan će ove godine završiti studij informatike, a Natali treću godinu strukovne veterinarske škole. Oboje su vidjeli što donosi moj posao, još bolje - što odnosi, i ne pada im na pamet prilaziti ni blizu. Prema bilo kakvom obliku javnog nastupa osjećaju blagu mučninu. Osjećam da bi za to trebali zahvaliti ocu.

ADRENALIN ZBOG PLJESKAVICE

U jednom ste intervjuu prije nekoliko godina spomenuli kako vaša supruga Mišel voli adrenalin te da vas nagovara da isprobate skok s padobranom. Jeste li se u međuvremenu odlučili na ovaj korak?
- Mišel je obavila tandem skok padobranom sa 3500 metara, a ja sam za to vrijeme pekao roštilj na sletnoj stazi. Adrenalin koji navre kada spoznate da ste pljeskavicu okrenuli u savršenom trenutku ne da se opisati!

Moja karijera adrenalinskog ovisnika je za sada završena, spremam se za najzahtjevniji reality show u Hrvata - preživjeti s mirovinom!

[video] => [gallery] => [extra_fields] => Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => DRELE POGODIO 'U SRIDU': [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) ) [extra_fields_search] => * [created] => 2019-01-24 16:49:35 [created_by] => 39506 [created_by_alias] => Anja Popović/SD [checked_out] => 0 [checked_out_time] => 0000-00-00 00:00:00 [modified] => 2019-01-24 16:51:01 [modified_by] => 0 [publish_up] => 2019-01-24 16:43:00 [publish_down] => 0000-00-00 00:00:00 [trash] => 0 [access] => 1 [ordering] => 0 [featured] => 0 [featured_ordering] => 0 [image_caption] => [image_credits] => [video_caption] => [video_credits] => [hits] => 924 [params] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [enable_css] => 1 [jQueryHandling] => 1.8remote [backendJQueryHandling] => remote [userName] => 1 [userImage] => 1 [userDescription] => 1 [userURL] => 1 [userEmail] => 0 [userFeedLink] => 1 [userFeedIcon] => 1 [userItemCount] => 30 [userItemTitle] => 1 [userItemTitleLinked] => 1 [userItemDateCreated] => 1 [userItemImage] => 1 [userItemIntroText] => 1 [userItemCategory] => 1 [userItemTags] => 1 [userItemCommentsAnchor] => 1 [userItemReadMore] => 1 [userItemOCMPlugins] => 1 [authorsListLimit] => 61 [tagItemCount] => 61 [tagItemTitle] => 1 [tagItemTitleLinked] => 1 [tagItemDateCreated] => 1 [tagItemImage] => 1 [tagItemIntroText] => 1 [tagItemCategory] => 1 [tagItemReadMore] => 1 [tagItemExtraFields] => 1 [tagOrdering] => [tagFeedLink] => 1 [tagFeedIcon] => 1 [genericItemCount] => 61 [genericItemTitle] => 1 [genericItemTitleLinked] => 1 [genericItemDateCreated] => 1 [genericItemImage] => 1 [genericItemIntroText] => 1 [genericItemCategory] => 1 [genericItemReadMore] => 1 [genericItemExtraFields] => 1 [genericFeedLink] => 1 [genericFeedIcon] => 1 [instantArticlesLimit] => 100 [instantArticlesExtraField] => 87 [instantArticlesExtraFieldON] => 2 [instantArticlesCategoriesChildren] => 0 [instantArticlesTitle] => [instantArticlesDescription] => [mainTagCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 396 [2] => 383 [3] => 424 [4] => 250 [5] => 251 [6] => 452 [7] => 252 [8] => 477 [9] => 253 [10] => 254 [11] => 255 [12] => 483 [13] => 256 [14] => 300 [15] => 257 [16] => 258 [17] => 260 ) [relatedItemsCategoriesChildren] => 1 [mobileJsonCustomHomepage] => 0 [mobileJsonQuoteModule] => 0 [mobileJsonWeatherModule] => 0 [mobileJsonLimit] => [mobileJsonObituary] => 0 [mobileApi2Enabled] => 1 [mobileApi2UserAgent] => OCM Mobile Articles [mobileApi2ImagePrefix] => h [mobileApi2ImageSuffix] => 1280 [mobileApi2DefaultAuthorImage] => /images/jpgs/user_face.jpg [mobileApi2TagLimit] => 50 [mobileApi2TagOrdering] => publishUp [mobileApi2TagCategories] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategories0] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 101 [mobileApi2TagExcludeCategories] => Array ( [0] => 318 [1] => 323 [2] => 301 [3] => 406 [4] => 417 ) ) [mobileApi2TagCategories1] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 328 ) [mobileApi2TagCategories2] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 329 ) [mobileApi2TagCategories3] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 327 ) [mobileApi2TagCategories4] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 478 ) [mobileApi2TagCategories5] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 494 ) ) [mobileApi2TagsSearchLimit] => 200 [mainFeedCategories] => Array ( [0] => 240 ) [feedLimit] => 50 [mostPopularFeedLimit] => 20 [feedItemImage] => 0 [feedImgSize] => S [feedItemIntroText] => 0 [feedTextWordLimit] => [feedItemFullText] => 1 [feedTextCharacterLimit] => 300 [feedItemSubtitle] => 1 [feedItemAuthor] => 0 [feedTtl] => 60 [feedDescription] => RSS feeds for Slobodna Dalmacija [feedItemTags] => 0 [feedItemVideo] => 0 [feedItemGallery] => 0 [feedItemAttachments] => 0 [feedBogusEmail] => [feedTopModules] => Array ( [0] => 105 ) [feedTopFbExcludeCategories] => Array ( [0] => 243 [1] => 353 [2] => 333 ) [introTextCleanup] => 0 [introTextCleanupExcludeTags] => [introTextCleanupTagAttr] => [fullTextCleanup] => 0 [fullTextCleanupExcludeTags] => [fullTextCleanupTagAttr] => [xssFiltering] => 0 [linkPopupWidth] => 900 [linkPopupHeight] => 600 [imagesQuality] => 100 [itemImageXS] => 100 [itemImageS] => 200 [itemImageM] => 400 [itemImageL] => 600 [itemImageXL] => 900 [itemImageGeneric] => 300 [catImageWidth] => 100 [catImageDefault] => 1 [userImageWidth] => 100 [userImageDefault] => 1 [commenterImgWidth] => 48 [onlineImageEditor] => sumopaint [imageTimestamp] => 0 [imageMemoryLimit] => [socialButtonCode] => [twitterUsername] => [facebookMetatags] => 1 [facebookImage] => Medium [comments] => 1 [commentsOrdering] => DESC [commentsLimit] => 10 [commentsFormPosition] => below [commentsPublishing] => 0 [commentsReporting] => 2 [commentsReportRecipient] => [inlineCommentsModeration] => 0 [gravatar] => 1 [antispam] => 0 [recaptchaForRegistered] => 1 [akismetForRegistered] => 1 [commentsFormNotes] => 1 [commentsFormNotesText] => [frontendEditing] => 1 [showImageTab] => 1 [showImageGalleryTab] => 1 [showVideoTab] => 1 [showExtraFieldsTab] => 1 [showAttachmentsTab] => 1 [showOCMPlugins] => 1 [sideBarDisplayFrontend] => 0 [staticURL] => https://static.slobodnadalmacija.hr [siteURL] => https://slobodnadalmacija.hr [sseHost] => sse.slobodnadalmacija.hr [lockingArticlesCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 424 [2] => 250 [3] => 251 [4] => 452 [5] => 252 [6] => 477 [7] => 253 [8] => 254 [9] => 255 [10] => 483 [11] => 256 [12] => 257 [13] => 258 [14] => 260 ) [lockingArticlesUnit] => YEAR [lockingArticlesQuantity] => 1 [photoGalleryExtraField] => 63 [photoGalleryExtraFieldON] => 2 [videoGalleryExtraField] => 67 [videoGalleryExtraFieldON] => 2 [tickerModules] => Array ( [0] => 408 [1] => 409 ) [gaEmail] => [mergeEditors] => 1 [sideBarDisplay] => 1 [attachmentsFolder] => [hideImportButton] => 0 [googleSearch] => 0 [googleSearchContainer] => ocmGoogleSearchContainer [OCMUserProfile] => 1 [OCMUserGroup] => 4 [redirect] => 101 [adminSearch] => simple [cookieDomain] => [gatherStatistics] => 1 [article_preview_ocm_category_id] => [taggingSystem] => 1 [lockTags] => 0 [showTagFilter] => 0 [ocmTagNorm] => 0 [ocmTagNormCase] => lower [ocmTagNormAdditionalReplacements] => [recaptcha_public_key] => marko_margeta [recaptcha_private_key] => zoey2013 [recaptcha_theme] => clean [recaptchaV2] => 1 [recaptchaOnRegistration] => 0 [akismetApiKey] => [stopForumSpam] => 0 [stopForumSpamApiKey] => [showItemsCounterAdmin] => 1 [showChildCatItems] => 1 [disableCompactOrdering] => 0 [metaDescLimit] => 150 [enforceSEFReplacements] => 0 [SEFReplacements] => À|A, Á|A, Â|A, Ã|A, Ä|A, Å|A, à|a, á|a, â|a, ã|a, ä|a, å|a, Ā|A, ā|a, Ă|A, ă|a, Ą|A, ą|a, Ç|C, ç|c, Ć|C, ć|c, Ĉ|C, ĉ|c, Ċ|C, ċ|c, Č|C, č|c, Ð|D, ð|d, Ď|D, ď|d, Đ|D, đ|d, È|E, É|E, Ê|E, Ë|E, è|e, é|e, ê|e, ë|e, Ē|E, ē|e, Ĕ|E, ĕ|e, Ė|E, ė|e, Ę|E, ę|e, Ě|E, ě|e, Ĝ|G, ĝ|g, Ğ|G, ğ|g, Ġ|G, ġ|g, Ģ|G, ģ|g, Ĥ|H, ĥ|h, Ħ|H, ħ|h, Ì|I, Í|I, Î|I, Ï|I, ì|i, í|i, î|i, ï|i, Ĩ|I, ĩ|i, Ī|I, ī|i, Ĭ|I, ĭ|i, Į|I, į|i, İ|I, ı|i, Ĵ|J, ĵ|j, Ķ|K, ķ|k, ĸ|k, Ĺ|L, ĺ|l, Ļ|L, ļ|l, Ľ|L, ľ|l, Ŀ|L, ŀ|l, Ł|L, ł|l, Ñ|N, ñ|n, Ń|N, ń|n, Ņ|N, ņ|n, Ň|N, ň|n, ʼn|n, Ŋ|N, ŋ|n, Ò|O, Ó|O, Ô|O, Õ|O, Ö|O, Ø|O, ò|o, ó|o, ô|o, õ|o, ö|o, ø|o, Ō|O, ō|o, Ŏ|O, ŏ|o, Ő|O, ő|o, Ŕ|R, ŕ|r, Ŗ|R, ŗ|r, Ř|R, ř|r, Ś|S, ś|s, Ŝ|S, ŝ|s, Ş|S, ş|s, Š|S, š|s, ſ|s, Ţ|T, ţ|t, Ť|T, ť|t, Ŧ|T, ŧ|t, Ù|U, Ú|U, Û|U, Ü|U, ù|u, ú|u, û|u, ü|u, Ũ|U, ũ|u, Ū|U, ū|u, Ŭ|U, ŭ|u, Ů|U, ů|u, Ű|U, ű|u, Ų|U, ų|u, Ŵ|W, ŵ|w, Ý|Y, ý|y, ÿ|y, Ŷ|Y, ŷ|y, Ÿ|Y, Ź|Z, ź|z, Ż|Z, ż|z, Ž|Z, ž|z, α|a, β|b, γ|g, δ|d, ε|e, ζ|z, η|h, θ|th, ι|i, κ|k, λ|l, μ|m, ν|n, ξ|x, ο|o, π|p, ρ|r, σ|s, τ|t, υ|y, φ|f, χ|ch, ψ|ps, ω|w, Α|A, Β|B, Γ|G, Δ|D, Ε|E, Ζ|Z, Η|H, Θ|Th, Ι|I, Κ|K, Λ|L, Μ|M, Ξ|X, Ο|O, Π|P, Ρ|R, Σ|S, Τ|T, Υ|Y, Φ|F, Χ|Ch, Ψ|Ps, Ω|W, ά|a, έ|e, ή|h, ί|i, ό|o, ύ|y, ώ|w, Ά|A, Έ|E, Ή|H, Ί|I, Ό|O, Ύ|Y, Ώ|W, ϊ|i, ΐ|i, ϋ|y, ς|s, А|A, Ӑ|A, Ӓ|A, Ә|E, Ӛ|E, Ӕ|E, Б|B, В|V, Г|G, Ґ|G, Ѓ|G, Ғ|G, Ӷ|G, y|Y, Д|D, Е|E, Ѐ|E, Ё|YO, Ӗ|E, Ҽ|E, Ҿ|E, Є|YE, Ж|ZH, Ӂ|DZH, Җ|ZH, Ӝ|DZH, З|Z, Ҙ|Z, Ӟ|DZ, Ӡ|DZ, Ѕ|DZ, И|I, Ѝ|I, Ӥ|I, Ӣ|I, І|I, Ї|JI, Ӏ|I, Й|Y, Ҋ|Y, Ј|J, К|K, Қ|Q, Ҟ|Q, Ҡ|K, Ӄ|Q, Ҝ|K, Л|L, Ӆ|L, Љ|L, М|M, Ӎ|M, Н|N, Ӊ|N, Ң|N, Ӈ|N, Ҥ|N, Њ|N, О|O, Ӧ|O, Ө|O, Ӫ|O, Ҩ|O, П|P, Ҧ|PF, Р|P, Ҏ|P, С|S, Ҫ|S, Т|T, Ҭ|TH, Ћ|T, Ќ|K, У|U, Ў|U, Ӳ|U, Ӱ|U, Ӯ|U, Ү|U, Ұ|U, Ф|F, Х|H, Ҳ|H, Һ|H, Ц|TS, Ҵ|TS, Ч|CH, Ӵ|CH, Ҷ|CH, Ӌ|CH, Ҹ|CH, Џ|DZ, Ш|SH, Щ|SHT, Ъ|A, Ы|Y, Ӹ|Y, Ь|Y, Ҍ|Y, Э|E, Ӭ|E, Ю|YU, Я|YA, а|a, ӑ|a, ӓ|a, ә|e, ӛ|e, ӕ|e, б|b, в|v, г|g, ґ|g, ѓ|g, ғ|g, ӷ|g, y|y, д|d, е|e, ѐ|e, ё|yo, ӗ|e, ҽ|e, ҿ|e, є|ye, ж|zh, ӂ|dzh, җ|zh, ӝ|dzh, з|z, ҙ|z, ӟ|dz, ӡ|dz, ѕ|dz, и|i, ѝ|i, ӥ|i, ӣ|i, і|i, ї|ji, Ӏ|i, й|y, ҋ|y, ј|j, к|k, қ|q, ҟ|q, ҡ|k, ӄ|q, ҝ|k, л|l, ӆ|l, љ|l, м|m, ӎ|m, н|n, ӊ|n, ң|n, ӈ|n, ҥ|n, њ|n, о|o, ӧ|o, ө|o, ӫ|o, ҩ|o, п|p, ҧ|pf, р|p, ҏ|p, с|s, ҫ|s, т|t, ҭ|th, ћ|t, ќ|k, у|u, ў|u, ӳ|u, ӱ|u, ӯ|u, ү|u, ұ|u, ф|f, х|h, ҳ|h, һ|h, ц|ts, ҵ|ts, ч|ch, ӵ|ch, ҷ|ch, ӌ|ch, ҹ|ch, џ|dz, ш|sh, щ|sht, ъ|a, ы|y, ӹ|y, ь|y, ҍ|y, э|e, ӭ|e, ю|yu, я|ya [ocmSef] => 0 [ocmSefLabelCat] => content [ocmSefLabelTag] => tag [ocmSefLabelUser] => author [ocmSefLabelSearch] => search [ocmSefLabelDate] => date [ocmSefLabelItem] => 0 [ocmSefLabelItemCustomPrefix] => [ocmSefInsertItemId] => 1 [ocmSefItemIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseItemTitleAlias] => 1 [ocmSefInsertCatId] => 1 [ocmSefCatIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseCatTitleAlias] => 1 [show_page_heading] => 0 [categories] => Array ( [0] => 305 ) [exclude_from_group_by_subcategories] => 0 [getCategoryIdFromPath] => 0 [getFeedByRelatedModules] => 0 [theme] => default [menu-anchor_css] => nav__link nav__link--forum [menu_text] => 1 [menu_show] => 0 [menu-meta_description] => Najnovije vijesti iz Hrvatske i svijeta [menu-meta_keywords] => hrvatska, politika, svijet, crna kronika, biznis, regija [secure] => 0 [obituaries_portal] => 0 [page_title] => Forum [page_description] => SiteMeta Description [page_rights] => [robots] => [inheritFrom] => 0 [num_leading_items] => 2 [num_leading_columns] => 1 [leadingImgSize] => Large [num_primary_items] => 4 [num_primary_columns] => 2 [primaryImgSize] => Medium [num_secondary_items] => 4 [num_secondary_columns] => 1 [secondaryImgSize] => Small [num_links] => 4 [num_links_columns] => 1 [linksImgSize] => XSmall [catCatalogMode] => 0 [catFeaturedItems] => 1 [catOrdering] => publishUp [catPagination] => 2 [catPaginationResults] => 1 [catTitle] => 1 [catTitleItemCounter] => 1 [catDescription] => 1 [catImage] => 1 [catFeedLink] => 0 [catFeedIcon] => 0 [subCategories] => 1 [subCatColumns] => 2 [subCatTitle] => 1 [subCatTitleItemCounter] => 1 [subCatDescription] => 1 [subCatImage] => 1 [catItemTitle] => 1 [catItemTitleLinked] => 1 [catItemFeaturedNotice] => 0 [catItemAuthor] => 1 [catItemDateCreated] => 1 [catItemRating] => 0 [catItemImage] => 1 [catItemIntroText] => 1 [catItemExtraFields] => 0 [catItemHits] => 0 [catItemCategory] => 1 [catItemTags] => 1 [catItemAttachments] => 0 [catItemAttachmentsCounter] => 0 [catItemVideo] => 0 [catItemVideoAutoPlay] => 0 [catItemImageGallery] => 0 [catItemDateModified] => 0 [catItemReadMore] => 1 [catItemCommentsAnchor] => 1 [catItemOCMPlugins] => 1 [itemDateCreated] => 1 [itemTitle] => 1 [itemFeaturedNotice] => 1 [itemAuthor] => 1 [itemFontResizer] => 0 [itemPrintButton] => 0 [itemEmailButton] => 1 [itemSocialButton] => 1 [itemVideoAnchor] => 1 [itemImageGalleryAnchor] => 1 [itemCommentsAnchor] => 1 [itemRating] => 0 [itemImage] => 1 [itemImgSize] => Large [itemImageMainCaption] => 1 [itemImageMainCredits] => 1 [itemIntroText] => 0 [itemFullText] => 1 [itemExtraFields] => 1 [itemDateModified] => 1 [itemHits] => 0 [itemCategory] => 0 [itemTags] => 1 [itemAttachments] => 1 [itemAttachmentsCounter] => 1 [itemVideo] => 1 [itemVideoAutoPlay] => 0 [itemVideoCaption] => 1 [itemVideoCredits] => 1 [itemImageGallery] => 0 [itemNavigation] => 0 [itemComments] => 1 [itemTwitterButton] => 1 [itemFacebookButton] => 1 [itemGooglePlusOneButton] => 1 [itemAuthorBlock] => 0 [itemAuthorImage] => 0 [itemAuthorDescription] => 0 [itemAuthorURL] => 0 [itemAuthorEmail] => 0 [itemAuthorLatest] => 0 [itemAuthorLatestLimit] => 5 [itemRelated] => 1 [itemRelatedLimit] => 2 [itemRelatedTitle] => 1 [itemRelatedCategory] => 1 [itemRelatedImageSize] => Medium [itemRelatedIntrotext] => 0 [itemRelatedFulltext] => 0 [itemRelatedAuthor] => 0 [itemRelatedMedia] => 1 [itemRelatedImageGallery] => 1 [itemOCMPlugins] => 1 [recaptcha] => ) [initialized:protected] => 1 [separator] => . ) [metadesc] => [metadata] => robots= author= [metakey] => [plugins] => { "is_import_from_dnn": true, "incptvocmimagegalleryIGParameters": "default", "incptvocmimagegalleryocmIGposition": "OcmAfterDisplayContent", "incptvocmimagegalleryocmIGtheme": "CameraSlideshow", "incptvocmimagegalleryImages": [ "/Portals/3/Images/2019/01/24/10679400.jpg" ], "incptvocmimagegalleryImageTitles": [ "10679400" ], "incptvocmimagegalleryImageDescriptions": [ "" ], "incptvocmimagegalleryImageFocus": [ "50:50" ], "incptvocmimagegalleryImageDimensions": [ { "size0": "1258x840" } ] } [language] => * [multi_author] => 0 [type_id] => 0 [category] => TableOCMCategory Object ( [id] => 305 [name] => Forum [alias] => forum [description] => [parent] => 301 [extraFieldsGroup] => 9 [published] => 1 [image] => [access] => 1 [ordering] => 4 [params] => {"inheritFrom":"301","catMetaDesc":"","catMetaKey":"","catMetaRobots":"","catMetaAuthor":"","theme":"","num_leading_items":"2","num_leading_columns":"1","leadingImgSize":"Large","num_primary_items":"4","num_primary_columns":"2","primaryImgSize":"Medium","num_secondary_items":"4","num_secondary_columns":"1","secondaryImgSize":"Small","num_links":"4","num_links_columns":"1","linksImgSize":"XSmall","catCatalogMode":"0","catFeaturedItems":"1","catOrdering":"publishUp","catPagination":"2","catPaginationResults":"1","catTitle":"1","catTitleItemCounter":"1","catDescription":"1","catImage":"1","catFeedLink":"0","catFeedIcon":"0","subCategories":"1","subCatColumns":"2","subCatOrdering":"","subCatTitle":"1","subCatTitleItemCounter":"1","subCatDescription":"1","subCatImage":"1","itemImageXS":"","itemImageS":"","itemImageM":"","itemImageL":"","itemImageXL":"","catItemTitle":"1","catItemTitleLinked":"1","catItemFeaturedNotice":"0","catItemAuthor":"1","catItemDateCreated":"1","catItemRating":"0","catItemImage":"1","catItemIntroText":"1","catItemIntroTextWordLimit":"","catItemExtraFields":"0","catItemHits":"0","catItemCategory":"1","catItemTags":"1","catItemAttachments":"0","catItemAttachmentsCounter":"0","catItemVideo":"0","catItemVideoWidth":"","catItemVideoHeight":"","catItemAudioWidth":"","catItemAudioHeight":"","catItemVideoAutoPlay":"0","catItemImageGallery":"0","catItemImageGalleryWidth":"","catItemImageGalleryHeight":"","catItemDateModified":"0","catItemReadMore":"1","catItemCommentsAnchor":"1","catItemOCMPlugins":"1","itemDateCreated":"1","itemTitle":"1","itemFeaturedNotice":"1","itemAuthor":"1","itemFontResizer":"1","itemPrintButton":"0","itemEmailButton":"1","itemSocialButton":"1","itemVideoAnchor":"1","itemImageGalleryAnchor":"1","itemCommentsAnchor":"1","itemRating":"0","itemImage":"1","itemImgSize":"Large","itemImageMainCaption":"1","itemImageMainCredits":"1","itemIntroText":"0","itemFullText":"1","itemExtraFields":"0","itemDateModified":"1","itemHits":"0","itemCategory":"0","itemTags":"1","itemAttachments":"1","itemAttachmentsCounter":"1","itemVideo":"1","itemVideoWidth":"","itemVideoHeight":"","itemAudioWidth":"","itemAudioHeight":"","itemVideoAutoPlay":"0","itemVideoCaption":"1","itemVideoCredits":"1","itemImageGallery":"0","itemImageGalleryWidth":"","itemImageGalleryHeight":"","itemNavigation":"0","itemComments":"1","itemTwitterButton":"1","itemFacebookButton":"1","itemGooglePlusOneButton":"1","itemAuthorBlock":"0","itemAuthorImage":"0","itemAuthorDescription":"0","itemAuthorURL":"0","itemAuthorEmail":"0","itemAuthorLatest":"0","itemAuthorLatestLimit":"5","itemRelated":"0","itemRelatedLimit":"5","itemRelatedTitle":"1","itemRelatedCategory":"0","itemRelatedImageSize":"0","itemRelatedIntrotext":"1","itemRelatedFulltext":"0","itemRelatedAuthor":"0","itemRelatedMedia":"0","itemRelatedImageGallery":"0","itemOCMPlugins":"1"} [trash] => 0 [plugins] => {"customparams_created":"2019-11-04 19:44:34","customparams_modified":"2019-11-04 19:44:34","customparams_videobg":"","customparams_countdown_module":"","customparams_search_template":""} [language] => * [container] => 0 [container_name] => [_tbl:protected] => #__ocm_categories [_tbl_key:protected] => id [_tbl_keys:protected] => Array ( [0] => id ) [_db:protected] => JDatabaseDriverMysqli_Exabyte Object ( [name] => mysqli [serverType] => mysql [connection:protected] => mysqli Object ( [affected_rows] => 38 [client_info] => mysqlnd 5.0.12-dev - 20150407 - $Id: 7cc7cc96e675f6d72e5cf0f267f48e167c2abb23 $ [client_version] => 50012 [connect_errno] => 0 [connect_error] => [errno] => 0 [error] => [error_list] => Array ( ) [field_count] => 3 [host_info] => 127.0.0.1 via TCP/IP [info] => [insert_id] => 0 [server_info] => 5.5.30 [server_version] => 50530 [stat] => Uptime: 14874098 Threads: 1 Questions: 3138164475 Slow queries: 6993288 [sqlstate] => 00000 [protocol_version] => 10 [thread_id] => 234733765 [warning_count] => 0 ) [nameQuote:protected] => ` [nullDate:protected] => 0000-00-00 00:00:00 [_database:JDatabaseDriver:private] => sdproductiondb [count:protected] => 55 [cursor:protected] => [debug:protected] => [limit:protected] => 0 [log:protected] => Array ( ) [timings:protected] => Array ( ) [callStacks:protected] => Array ( ) [offset:protected] => 0 [options:protected] => Array ( [driver] => mysqli_exabyte [host] => 127.0.0.1 [user] => proxy_user_front06 [password] => b3hX5DrKwjx6 [database] => sdproductiondb [prefix] => sk_ [select] => 1 [port] => 6033 [socket] => ) [sql:protected] => SELECT id, value, type FROM #__ocm_extra_fields ef WHERE ef.published = 1 [tablePrefix:protected] => sk_ [utf:protected] => 1 [utf8mb4:protected] => 1 [errorNum:protected] => 0 [errorMsg:protected] => [transactionDepth:protected] => 0 [disconnectHandlers:protected] => Array ( ) [ocmConfig] => Array ( ) ) [_trackAssets:protected] => [_rules:protected] => [_locked:protected] => [_autoincrement:protected] => 1 [_observers:protected] => JObserverUpdater Object ( [aliases:protected] => Array ( ) [observers:protected] => Array ( ) [doCallObservers:protected] => 1 ) [_columnAlias:protected] => Array ( ) [_jsonEncode:protected] => Array ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [year_lookup] => 0 [link] => /zadar/forum ) [additional_categories] => Array ( ) [link] => /zadar/forum/cijela-nasa-dijaspora-sagradena-je-na-tuzi-i-suzi-ma-j-e-se-ljudima-koji-vode-ovu-zemlju-pa-se-onda-i-onima-koji-odlaze-j-be-za-njih-585831 [printLink] => /zadar/forum/cijela-nasa-dijaspora-sagradena-je-na-tuzi-i-suzi-ma-j-e-se-ljudima-koji-vode-ovu-zemlju-pa-se-onda-i-onima-koji-odlaze-j-be-za-njih-585831?tmpl=component&print=1 [tags] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 436235 [name] => davor dretar drele [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => davor-dretar-drele [link] => /tag/davor-dretar-drele ) ) [imageXSmall] => [imageSmall] => [imageMedium] => [imageLarge] => [imageXLarge] => [extraFields] => stdClass Object ( [SuperscriptTitle] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => DRELE POGODIO 'U SRIDU': [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) ) [attachments] => Array ( ) [cleanTitle] => „Cijela naša dijaspora sagrađena je na tuzi i suzi, ma j**e se ljudima koji vode ovu zemlju! Pa se onda i onima koji odlaze j**be za njih!“ [num_of_authors] => 0 [author] => Joomla\CMS\User\User Object ( [isRoot:protected] => [id] => [name] => [username] => [email] => [password] => [password_clear] => [block] => [sendEmail] => [registerDate] => [lastvisitDate] => [activation] => [params] => [groups] => Array ( ) [guest] => 1 [lastResetTime] => [resetCount] => [requireReset] => [_params:protected] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( ) [initialized:protected] => [separator] => . ) [_authGroups:protected] => [_authLevels:protected] => [_authActions:protected] => [_errorMsg:protected] => [userHelper:protected] => Joomla\CMS\User\UserWrapper Object ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [link] => /autor/2024-05-11-12-52-34-39506 [profile] => Joomla\CMS\Object\CMSObject Object ( [_errors:protected] => Array ( ) [gender] => ) [avatar] => /components/com_ocm/images/placeholder/user.png ) [numOfComments] => 0 [mainImage] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Portals/3/Images/2019/01/24/10679400.jpg [galleryCount] => 1 [hasImage] => 1 [mainImageAuthor] => 10679400 [mainImageDesc] => [popup_gallery] => Array ( [0] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Portals/3/Images/2019/01/24/10679400.jpg [title] => 10679400 ) ) [bgPosition] => [text] => {OCMSplitter}

Jedna od glavnih vijesti proteklog tjedna bio je navodni otkaz Davora Dretara Dreleta sa Hrvatskog radija, a razlog prekida suradnje bio je - "istup u Križevcima". Naime, kako su mediji prenijeli, voditelj, glumac i komičar u ovom je gradu vodio program proslave jedne tvrtke prilikom čega nije mogao skriti nezadovoljstvo stanjem u zemlji te je poručio kako mu uz ovakve ljude nije do šale aludirajući na ponašanje saborskog zastupnika Josipa Đakića koji je navodno cijelo vrijeme gledao u mobitel.

Nije trebalo dugo čekati da Drele objasni o čemu je riječ pa je tako za Jutarnji list kazao kako do otkaza nije došlo već do "privremenog prekida suradnje isključivo zbog promjene koncepcije jutarnjeg programa".

Više detalja o svojim planovima kao i cijeloj situaciji koja se odvijala u Križevcima, Drele je otkrio za "Reflektor", a ovom prigodom osvrnuli smo se i na bogatu karijeru jednog od naših najdugovječnijih komičara i omiljenog televizijskog i radijskog voditelja.

Možete li nam objasniti što se to proteklog tjedna događalo između vas i HRT-a?

- Kao svaka kuća u vlasništvu države, i HRT pokušava povećati učinkovitost i smanjiti troškove. To što su odlučili postati moderna ustanova tako da uštede nekoliko tisuća kuna mojega honorara, samo je za javnu pohvalu, i nadam se da će ova žrtva koju prinašam s radošću, postati temelj nastanka efikasnog, nezavisnog i kreativnog medija kakvim HRT zaslužuje biti.

Što nas može iznenaditi?

Jesu li vas malo i iznenadili napisi o tome da ste ostali bez ugovora zbog "incidenta" u Križevcima?

- A što to čovjeka u ovoj našoj zanimljivoj državici više može iznenaditi? Ne bi me čudilo da su me iznajmili sinu nekog županijskog vijećnika da me malo jaši preko vikenda, ili zadužili da popravljam vodokotliće dok vodoinstalater ravna bibliotekom!

Doduše, u mome se slučaju najvjerojatnije radi o pukoj vremenskoj koincidenciji, tu je sve čisto. Pa ne biste valjda pomislili da netko može koristiti politički ili neki drugi utjecaj da vrši kadrovske promjene u državnoj tvrtki?

Što nam za sada možete kazati o svom novom formatu? Spomenuli ste kako ste dali tri prijedloga za autorsku emisiju...

- O novom, autorskom formatu mogu reći samo da će biti pravo osvježenje u radijskom programu, nakon nekoliko godina ponovno osjećam silinu kreativne energije u sebi i jedva čekam da emisija krene. Čujemo se uskoro!

Na radio ste stigli devedesetih godina... Što vas je tada privuklo ovom mediju?

- Radijski sam čovjek od sredine devedesetih, kada sam gostovao na ondašnjem RVG-u (Radio Velika Gorica). Tamo sam počeo voditi emisiju "Čušpajz iz svemira" u večernjem programu, pa prešao na tada novoosnovani Obiteljski radio kao voditelj prijepodnevnog programa, i otuda na Narodni radio u ranojutarnju emisiju.

Radio me onda privukao, a i sada me privlači neposrednošću u kontaktu, brzinom prijenosa informacija, a najviše činjenicom da je još uvijek, nakon tako duge povijesti, neistražen do kraja, i da stalno postoje novi načini na koje se nešto može reći.

Zanimljivo je da se, osim angažmanom na HRT-u, možete pohvaliti i onima na konkurentskoj Novoj TV kao i RTL-u. U čemu je vaša tajna, kako uspijevate jednako oduševiti publiku u "Farmi", "IN magazinu", showu "Pet na pet"...

- Priznajem, radio sam na sve tri nacionalne televizije i svima se ispričavam zbog toga. Jednostavno, ne uspijevam se nigdje duže zadržati, pustiti korijene, čim se opustim u kolotečini, nešto me opali nogom odostraga i natjera na promjenu.

Jesam li ili nisam uspio oduševiti publiku, neka oni sami kažu, iako sam siguran da nisu svi zadovoljni mojim nastupima, niti mojim likom (kojim, onako iskreno, niti ja baš nisam oduševljen).

Javnost vas pamti i kao pjevača sastava Dreletronic. Jeste li ikad pomišljali na to da se vratite u pjevačke vode?

- Dok ja smišljam što ću i kako ću odgovoriti na ova pitanja, u tajnosti traju probe za novu predstavu, koja osim potpuno novog stand up materijala, donosi i obrade mojih pjesama iz 90-ih. Pronašao sam sjajan gitaristički duo, fantastične mlade glazbenike s kojima doživljavam drugu mladost, i s veseljem najavljujem novu predstavu, uskoro i u Vašem gradu!

Kako biste opisali život komičara u Hrvatskoj? Ne sumnjamo da inspiracije ima poprilično, ali kakva je situacija s cenzurom/autocenzurom?

- Privilegija za komičara jest živjeti u ovoj državi, ovdje se materijal piše sam od sebe. Kolega Vid Balog i ja smo odigrali više od 150 izvedbi cabareta "Pozdrav iz Remetinca", i na svakoj zahvaljivali našem koautoru, USKOKU! Sada se teret stvaranja ideja prebacio na Sabor, pa tamo se gađaju maketama, šaketaju i psuju na dnevnoj bazi.

Autocenzura možda i postoji, ali kočnice pomalo popuštaju, bit će dobro ako se sva radost građana prelije na pozornice, a ne na ulice.

Što vas najviše ljuti u današnjem društvu, možete li nam prokomentirati, primjerice, situaciju s iseljavanjem mladih?

- Jesmo li htjeli slobodno kretanje, kako ljudi tako i dobara? Jesmo. Pa što je onda čudno u tome da mladi čovjek odluči poći potražiti sreću pod nekim drugim nebom? Ne zavaravajmo se, nije ova situacija nova, počelo je još s vizijom "kilo mozga - dvije marke".

Zbog čega bi netko trpio nepravdu, svakodnevno osjećao ponižavanje ako ne mora? Znaju li ljudi koji vode ovu zemlju kako je kada nemaš za dostojanstven život? Ma,..be se njima, pa se onda i ljudima koji odlaze..be za njih. Cijela naša dijaspora sagrađena je na tuzi i suzi, plače se i nariče za rodnim krajem, a danas mladi odlaze da se ne vrate više nikada!

Što je najteže s čime ste se do sada susreli u svojoj karijeri?

- Jacques! Ok, isprika kolegi Houdeku, idemo dalje! Nikako se ne mogu pomiriti sa lošim ljudskim osobinama, od kojih sebičnost doživljavam kao najgoru jer ona rađa lijenost, zavist i pohlepu. Živjeti samo za sebe, ne misliti nimalo na druge, pa kako netko može provesti život na taj način?

Suprotno tome, možete li istaknuti neke lijepe trenutke koji su vam se usjekli u sjećanje, možda neki susret s obožavateljima?

- Lijepo je kada svojim talentom ili uz malo truda nekome pomogneš. Iako su hrvatski celebrityji po količini novaca daleko od svjetskih i ne mogu donirati milijune, ovim ih putem još jednom molim - uključujte se u humanitarne akcije, nastupajte, pjevajte, svirajte, glumite, pomozite što više!

Osjećaj da si učinio nešto dobro najljepši je dio ovoga posla! A što se obožavatelja tiče, samo jedna poruka - ne, ne može slika, ni s vama gospođo, a niti s kumom Stankom, susjedom Emicom i njezinim mužem iz Bangladeša!

Vi ste, uz Željka Pervana, jedan od naših najdugovječnijih komičara. Kažite nam, kako je krenula vaša karijera? Kada ste otkrili da imate talent za komediju?

- Bila je to borba za goli život, za prve nastupe sam imao desetak pjesama, a od toga se ne može skrpati zabava za pamćenje. Dakle, išlo se na balkanski pristup - improviziraj, brale!

I tako sam počeo pričati između pjesama, kupovao vrijeme, pa se ponekad i netko nasmijao, zapamtio sam čemu, idući put malo dodao, malo oduzeo, i uskoro sam nastupao samo pričajući.

U to doba nisam još znao da se to zove stand up, to su nas naučili mlađi kolege, u moje vrijeme se reklo "hajde na binu i reci nešto smiješno!".

Kako se nosite sa situacijama kada niste baš raspoloženi, a morate odraditi zakazani show? Kako skrivate takve emocije od publike? Skrivate li ih uopće?

- Svi ljudi koji se bave tzv. izvedbenim umjetnostima nisu baš najnormalniji! Što to tjera glumca da se šminka, navlači kostime i penje na pozornicu, pjevačicu da otkriva pupak ili snima erotske kućne uratke radi popularnosti? Ista vrsta bolesti - mi smo sretni samo kada smo na stageu, pogledi uprti u nas, a mi blještimo!

Nije problem odraditi show, nas najviše plaši trenutak u kojemu ponovno postajemo obični ljudi, sa neplaćenim režijama, trudnom ljubavnicom ili oduzetom vozačkom dozvolom.

Kažite nam, što se to dogodilo tijekom programa u Križevcima?

- Hajde da i to riješimo - nije tamo bilo nikakvog incidenta niti vrijeđanja. Vodio sam službeni dio programa, nekih 90 minuta govora doministara, predsjednika nadzornih odbora, gradonačelnika, župana i mnogih drugih. Svi su ti uspješni ljudi sjedili na jednoj, a radnici na drugoj strani sale.

Dok su jedni govorili o uspjesima i napretku, gledao sam one druge kako potiho klimaju i misle si svoje. Kada je protokol završio, samo sam izgovorio što je tim običnim ljudima cijelo vrijeme bilo na srcu, svima poželio sve najbolje i otišao kući. Na izlasku iz sale kravate su šutjele, a radnički kombinezoni pljeskali. Toliko o tome.

Vratimo se sada na malo veselije teme. Ove godine ćete, ispravite me ako griješim, proslaviti 25. godišnjicu braka. Kako ćete obilježiti srebrni pir?
- Srebrni sam pir proslavio prošle godine, krajem travnja (preciznije, 24., i moja supruga će ovo čitati). U tijeku su pripreme za zlatni, svi ste pozvani!

Kako najčešće provodite vrijeme s obitelji i kako biste opisali samog sebe u privatnom životu?
- Kao i svaka moderna obitelj, uglavnom se okupljamo na dnevnom hranilištu i potom razilazimo u svoja brložišta. Supruga i ja obožavamo hodanje (upravo razmišljam kako sam trebao reći trekking, ispao bih pametniji), često obilazimo obližnja brda i planine - Sljeme, Plešivicu, Klek, a u planu je i uspon na neki od biokovskih vrhova pod stručnim vodstvom Vedrana Mlikote.
Godine su napravile svoje pa imam malih problema sa kičmom, ali još se trzam. Privatno volim čitati knjige i stripove, gledati stare filmove, cijenim nekoliko sati kvalitetne samoće dnevno.

Jesu li i vaš sin Kristijan (25) i kći Natali (17) krenuli vašim stopama?
- Kristijan će ove godine završiti studij informatike, a Natali treću godinu strukovne veterinarske škole. Oboje su vidjeli što donosi moj posao, još bolje - što odnosi, i ne pada im na pamet prilaziti ni blizu. Prema bilo kakvom obliku javnog nastupa osjećaju blagu mučninu. Osjećam da bi za to trebali zahvaliti ocu.

ADRENALIN ZBOG PLJESKAVICE

U jednom ste intervjuu prije nekoliko godina spomenuli kako vaša supruga Mišel voli adrenalin te da vas nagovara da isprobate skok s padobranom. Jeste li se u međuvremenu odlučili na ovaj korak?
- Mišel je obavila tandem skok padobranom sa 3500 metara, a ja sam za to vrijeme pekao roštilj na sletnoj stazi. Adrenalin koji navre kada spoznate da ste pljeskavicu okrenuli u savršenom trenutku ne da se opisati!

Moja karijera adrenalinskog ovisnika je za sada završena, spremam se za najzahtjevniji reality show u Hrvata - preživjeti s mirovinom!

[event] => stdClass Object ( [BeforeDisplay] => [AfterDisplay] => [AfterDisplayTitle] => [BeforeDisplayContent] => [AfterDisplayContent] => [OCMBeforeDisplay] => [OCMAfterDisplay] => [OCMAfterDisplayTitle] => [OCMBeforeDisplayContent] => [OCMAfterDisplayContent] =>
10679400
[OCMUserDisplay] => [OCMCommentsCounter] => [OCMCommentsBlock] => ) [jcfields] => Array ( ) [image] => [imageWidth] => 600 [comments] => Array ( ) [absoluteURL] => https://slobodnadalmacija.hr/zadar/forum/cijela-nasa-dijaspora-sagradena-je-na-tuzi-i-suzi-ma-j-e-se-ljudima-koji-vode-ovu-zemlju-pa-se-onda-i-onima-koji-odlaze-j-be-za-njih-585831 [emailLink] => /component/mailto/?tmpl=component&template=site&link=55413521cc02f5af641290ffdd15778cde54414d [twitterURL] => http://twitter.com/intent/tweet?text=%E2%80%9ECijela+na%C5%A1a+dijaspora+sagra%C4%91ena+je+na+tuzi+i+suzi%2C+ma+j%2A%2Ae+se+ljudima+koji+vode+ovu+zemlju%21+Pa+se+onda+i+onima+koji+odlaze+j%2A%2Abe+za+njih%21%E2%80%9C&url=https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fzadar%2Fforum%2Fcijela-nasa-dijaspora-sagradena-je-na-tuzi-i-suzi-ma-j-e-se-ljudima-koji-vode-ovu-zemlju-pa-se-onda-i-onima-koji-odlaze-j-be-za-njih-585831 [socialLink] => https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fzadar%2Fforum%2Fcijela-nasa-dijaspora-sagradena-je-na-tuzi-i-suzi-ma-j-e-se-ljudima-koji-vode-ovu-zemlju-pa-se-onda-i-onima-koji-odlaze-j-be-za-njih-585831 )
Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => DRELE POGODIO 'U SRIDU': [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) )
StoryEditorOCM
ForumDRELE POGODIO 'U SRIDU':

„Cijela naša dijaspora sagrađena je na tuzi i suzi, ma j**e se ljudima koji vode ovu zemlju! Pa se onda i onima koji odlaze j**be za njih!“

Piše Anja Popović/SD
24. siječnja 2019. - 17:43
10679400

Jedna od glavnih vijesti proteklog tjedna bio je navodni otkaz Davora Dretara Dreleta sa Hrvatskog radija, a razlog prekida suradnje bio je - "istup u Križevcima". Naime, kako su mediji prenijeli, voditelj, glumac i komičar u ovom je gradu vodio program proslave jedne tvrtke prilikom čega nije mogao skriti nezadovoljstvo stanjem u zemlji te je poručio kako mu uz ovakve ljude nije do šale aludirajući na ponašanje saborskog zastupnika Josipa Đakića koji je navodno cijelo vrijeme gledao u mobitel.

Nije trebalo dugo čekati da Drele objasni o čemu je riječ pa je tako za Jutarnji list kazao kako do otkaza nije došlo već do "privremenog prekida suradnje isključivo zbog promjene koncepcije jutarnjeg programa".

Više detalja o svojim planovima kao i cijeloj situaciji koja se odvijala u Križevcima, Drele je otkrio za "Reflektor", a ovom prigodom osvrnuli smo se i na bogatu karijeru jednog od naših najdugovječnijih komičara i omiljenog televizijskog i radijskog voditelja.

Možete li nam objasniti što se to proteklog tjedna događalo između vas i HRT-a?

- Kao svaka kuća u vlasništvu države, i HRT pokušava povećati učinkovitost i smanjiti troškove. To što su odlučili postati moderna ustanova tako da uštede nekoliko tisuća kuna mojega honorara, samo je za javnu pohvalu, i nadam se da će ova žrtva koju prinašam s radošću, postati temelj nastanka efikasnog, nezavisnog i kreativnog medija kakvim HRT zaslužuje biti.

Što nas može iznenaditi?

Jesu li vas malo i iznenadili napisi o tome da ste ostali bez ugovora zbog "incidenta" u Križevcima?

- A što to čovjeka u ovoj našoj zanimljivoj državici više može iznenaditi? Ne bi me čudilo da su me iznajmili sinu nekog županijskog vijećnika da me malo jaši preko vikenda, ili zadužili da popravljam vodokotliće dok vodoinstalater ravna bibliotekom!

Doduše, u mome se slučaju najvjerojatnije radi o pukoj vremenskoj koincidenciji, tu je sve čisto. Pa ne biste valjda pomislili da netko može koristiti politički ili neki drugi utjecaj da vrši kadrovske promjene u državnoj tvrtki?

Što nam za sada možete kazati o svom novom formatu? Spomenuli ste kako ste dali tri prijedloga za autorsku emisiju...

- O novom, autorskom formatu mogu reći samo da će biti pravo osvježenje u radijskom programu, nakon nekoliko godina ponovno osjećam silinu kreativne energije u sebi i jedva čekam da emisija krene. Čujemo se uskoro!

Na radio ste stigli devedesetih godina... Što vas je tada privuklo ovom mediju?

- Radijski sam čovjek od sredine devedesetih, kada sam gostovao na ondašnjem RVG-u (Radio Velika Gorica). Tamo sam počeo voditi emisiju "Čušpajz iz svemira" u večernjem programu, pa prešao na tada novoosnovani Obiteljski radio kao voditelj prijepodnevnog programa, i otuda na Narodni radio u ranojutarnju emisiju.

Radio me onda privukao, a i sada me privlači neposrednošću u kontaktu, brzinom prijenosa informacija, a najviše činjenicom da je još uvijek, nakon tako duge povijesti, neistražen do kraja, i da stalno postoje novi načini na koje se nešto može reći.

Zanimljivo je da se, osim angažmanom na HRT-u, možete pohvaliti i onima na konkurentskoj Novoj TV kao i RTL-u. U čemu je vaša tajna, kako uspijevate jednako oduševiti publiku u "Farmi", "IN magazinu", showu "Pet na pet"...

- Priznajem, radio sam na sve tri nacionalne televizije i svima se ispričavam zbog toga. Jednostavno, ne uspijevam se nigdje duže zadržati, pustiti korijene, čim se opustim u kolotečini, nešto me opali nogom odostraga i natjera na promjenu.

Jesam li ili nisam uspio oduševiti publiku, neka oni sami kažu, iako sam siguran da nisu svi zadovoljni mojim nastupima, niti mojim likom (kojim, onako iskreno, niti ja baš nisam oduševljen).

Javnost vas pamti i kao pjevača sastava Dreletronic. Jeste li ikad pomišljali na to da se vratite u pjevačke vode?

- Dok ja smišljam što ću i kako ću odgovoriti na ova pitanja, u tajnosti traju probe za novu predstavu, koja osim potpuno novog stand up materijala, donosi i obrade mojih pjesama iz 90-ih. Pronašao sam sjajan gitaristički duo, fantastične mlade glazbenike s kojima doživljavam drugu mladost, i s veseljem najavljujem novu predstavu, uskoro i u Vašem gradu!

Kako biste opisali život komičara u Hrvatskoj? Ne sumnjamo da inspiracije ima poprilično, ali kakva je situacija s cenzurom/autocenzurom?

- Privilegija za komičara jest živjeti u ovoj državi, ovdje se materijal piše sam od sebe. Kolega Vid Balog i ja smo odigrali više od 150 izvedbi cabareta "Pozdrav iz Remetinca", i na svakoj zahvaljivali našem koautoru, USKOKU! Sada se teret stvaranja ideja prebacio na Sabor, pa tamo se gađaju maketama, šaketaju i psuju na dnevnoj bazi.

Autocenzura možda i postoji, ali kočnice pomalo popuštaju, bit će dobro ako se sva radost građana prelije na pozornice, a ne na ulice.

Što vas najviše ljuti u današnjem društvu, možete li nam prokomentirati, primjerice, situaciju s iseljavanjem mladih?

- Jesmo li htjeli slobodno kretanje, kako ljudi tako i dobara? Jesmo. Pa što je onda čudno u tome da mladi čovjek odluči poći potražiti sreću pod nekim drugim nebom? Ne zavaravajmo se, nije ova situacija nova, počelo je još s vizijom "kilo mozga - dvije marke".

Zbog čega bi netko trpio nepravdu, svakodnevno osjećao ponižavanje ako ne mora? Znaju li ljudi koji vode ovu zemlju kako je kada nemaš za dostojanstven život? Ma,..be se njima, pa se onda i ljudima koji odlaze..be za njih. Cijela naša dijaspora sagrađena je na tuzi i suzi, plače se i nariče za rodnim krajem, a danas mladi odlaze da se ne vrate više nikada!

Što je najteže s čime ste se do sada susreli u svojoj karijeri?

- Jacques! Ok, isprika kolegi Houdeku, idemo dalje! Nikako se ne mogu pomiriti sa lošim ljudskim osobinama, od kojih sebičnost doživljavam kao najgoru jer ona rađa lijenost, zavist i pohlepu. Živjeti samo za sebe, ne misliti nimalo na druge, pa kako netko može provesti život na taj način?

Suprotno tome, možete li istaknuti neke lijepe trenutke koji su vam se usjekli u sjećanje, možda neki susret s obožavateljima?

- Lijepo je kada svojim talentom ili uz malo truda nekome pomogneš. Iako su hrvatski celebrityji po količini novaca daleko od svjetskih i ne mogu donirati milijune, ovim ih putem još jednom molim - uključujte se u humanitarne akcije, nastupajte, pjevajte, svirajte, glumite, pomozite što više!

Osjećaj da si učinio nešto dobro najljepši je dio ovoga posla! A što se obožavatelja tiče, samo jedna poruka - ne, ne može slika, ni s vama gospođo, a niti s kumom Stankom, susjedom Emicom i njezinim mužem iz Bangladeša!

Vi ste, uz Željka Pervana, jedan od naših najdugovječnijih komičara. Kažite nam, kako je krenula vaša karijera? Kada ste otkrili da imate talent za komediju?

- Bila je to borba za goli život, za prve nastupe sam imao desetak pjesama, a od toga se ne može skrpati zabava za pamćenje. Dakle, išlo se na balkanski pristup - improviziraj, brale!

I tako sam počeo pričati između pjesama, kupovao vrijeme, pa se ponekad i netko nasmijao, zapamtio sam čemu, idući put malo dodao, malo oduzeo, i uskoro sam nastupao samo pričajući.

U to doba nisam još znao da se to zove stand up, to su nas naučili mlađi kolege, u moje vrijeme se reklo "hajde na binu i reci nešto smiješno!".

Kako se nosite sa situacijama kada niste baš raspoloženi, a morate odraditi zakazani show? Kako skrivate takve emocije od publike? Skrivate li ih uopće?

- Svi ljudi koji se bave tzv. izvedbenim umjetnostima nisu baš najnormalniji! Što to tjera glumca da se šminka, navlači kostime i penje na pozornicu, pjevačicu da otkriva pupak ili snima erotske kućne uratke radi popularnosti? Ista vrsta bolesti - mi smo sretni samo kada smo na stageu, pogledi uprti u nas, a mi blještimo!

Nije problem odraditi show, nas najviše plaši trenutak u kojemu ponovno postajemo obični ljudi, sa neplaćenim režijama, trudnom ljubavnicom ili oduzetom vozačkom dozvolom.

Kažite nam, što se to dogodilo tijekom programa u Križevcima?

- Hajde da i to riješimo - nije tamo bilo nikakvog incidenta niti vrijeđanja. Vodio sam službeni dio programa, nekih 90 minuta govora doministara, predsjednika nadzornih odbora, gradonačelnika, župana i mnogih drugih. Svi su ti uspješni ljudi sjedili na jednoj, a radnici na drugoj strani sale.

Dok su jedni govorili o uspjesima i napretku, gledao sam one druge kako potiho klimaju i misle si svoje. Kada je protokol završio, samo sam izgovorio što je tim običnim ljudima cijelo vrijeme bilo na srcu, svima poželio sve najbolje i otišao kući. Na izlasku iz sale kravate su šutjele, a radnički kombinezoni pljeskali. Toliko o tome.

Vratimo se sada na malo veselije teme. Ove godine ćete, ispravite me ako griješim, proslaviti 25. godišnjicu braka. Kako ćete obilježiti srebrni pir?
- Srebrni sam pir proslavio prošle godine, krajem travnja (preciznije, 24., i moja supruga će ovo čitati). U tijeku su pripreme za zlatni, svi ste pozvani!

Kako najčešće provodite vrijeme s obitelji i kako biste opisali samog sebe u privatnom životu?
- Kao i svaka moderna obitelj, uglavnom se okupljamo na dnevnom hranilištu i potom razilazimo u svoja brložišta. Supruga i ja obožavamo hodanje (upravo razmišljam kako sam trebao reći trekking, ispao bih pametniji), često obilazimo obližnja brda i planine - Sljeme, Plešivicu, Klek, a u planu je i uspon na neki od biokovskih vrhova pod stručnim vodstvom Vedrana Mlikote.
Godine su napravile svoje pa imam malih problema sa kičmom, ali još se trzam. Privatno volim čitati knjige i stripove, gledati stare filmove, cijenim nekoliko sati kvalitetne samoće dnevno.

Jesu li i vaš sin Kristijan (25) i kći Natali (17) krenuli vašim stopama?
- Kristijan će ove godine završiti studij informatike, a Natali treću godinu strukovne veterinarske škole. Oboje su vidjeli što donosi moj posao, još bolje - što odnosi, i ne pada im na pamet prilaziti ni blizu. Prema bilo kakvom obliku javnog nastupa osjećaju blagu mučninu. Osjećam da bi za to trebali zahvaliti ocu.

ADRENALIN ZBOG PLJESKAVICE

U jednom ste intervjuu prije nekoliko godina spomenuli kako vaša supruga Mišel voli adrenalin te da vas nagovara da isprobate skok s padobranom. Jeste li se u međuvremenu odlučili na ovaj korak?
- Mišel je obavila tandem skok padobranom sa 3500 metara, a ja sam za to vrijeme pekao roštilj na sletnoj stazi. Adrenalin koji navre kada spoznate da ste pljeskavicu okrenuli u savršenom trenutku ne da se opisati!

Moja karijera adrenalinskog ovisnika je za sada završena, spremam se za najzahtjevniji reality show u Hrvata - preživjeti s mirovinom!

11. svibanj 2024 14:52