StoryEditorOCM
Forum"MALI AGROKOR"

Todorić nakon oslobađajuće presude: Optužba je monstruozna, a izradila ju je Borg grupa pod pokroviteljstvom premijera. Nobilo: Ovo je fijasko

Piše Hina, PSD
7. listopada 2020. - 15:03

Bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić u srijedu je na zagrebačkom Županijskom sudu oslobođen optužbi da je svoj nekadašnji koncern s troje suradnika oštetio za 1,25 milijuna eura.

Uz Todorića su u ovom slučaju oslobođeni nekadašnji Agrokorovi menadžeri Ante Huljev i Piruška Canjuga te četvrtooptužena Nicole De Rossi.

Svi optuženici odbacivali su sve što im se stavljalo na teret.

Tužiteljstvo je tvrdilo da su Todorić, kao predsjednik uprave Agrokora i Huljev kao izvršni direktor financija u koncernu 2013. zlouporabili položaj jer su na štetu koncerna omogućili plaćanje 1,25 milijuna eura u korist švicarske tvrtke za savjetodavne usluge, znajući da one nisu niti će biti obavljene u korist koncerna.

Švicarska tvrtka time se, prema optužnici, nepripadno materijalno okoristila, dok je koncern oštećen za 1,25 milijuna eura. De Rossi, kao odgovornu osobu švicarske tvrtke, tužiteljstvo tereti da je Todoriću i Huljevu pomogla izdavanjem računa, u ime švicarskog trgovačkog društva, za navodno obavljene savjetodavne usluge.

image
Zagreb, 071020.
Izricanje presude Ivici Todoricu, Piroski Canjugi i Ante Huljevu u tzv. slucaju Mali Agrokor na Opcinskom kaznenom sudu.
Foto: Boris Kovacev/CROPIX
Boris Kovacev/Cropix

Trećeokrivljenoj Canjugi, nekadašnjoj članici uprave Agrokora, stavljalo se na teret da je sudjelovala kao poticateljica prvookrivljenog i četvrtookrivljenice. U optužnici se ujedno navodi da su stvarni vlasnici švicarskog trgovačkog društva bili Huljev i Canjuga.

Ivica Todorić je još od studenoga 2017. pod istragom zbog nezakonitog pribavljanja više od milijardu kuna, a državno odvjetništvo je u tom, glavnom dijelu slučaju Agrokor, optužnicu podiglo 15. rujna.

Todorić: Optužnica je monstruozna

Nakon presude okupljenim novinarima izjavu je dao Ivica Todorić.

- Ovo treba staviti u jedan kontekst. Osobe koje su otele privatnu imovinu Agrokoru su nas optužile. Zašto? Pa da bi sakrile svoj kriminal. Danas mogu slobodno kazati da je tužiteljstvo poslalo jednu monstruoznu, lažnu optužbu koju je ustvari izradila Borg grupa, Ante Ramljak, pod pokroviteljstvom Andreja Plenkovića. Nakon što je Plenković smijenio dva državna odvjetnika dolazi treći odvjetnik koji je dobio zadatak da ove naše optužnicve progura naprijed.

image
Boris Kovačev/Cropix

Državna odvjetnica uzima te lažne optužnice protiv nas i piše to, a ustvari je upravljana na daljinski upravljač zvani Božinović. Mislim da nam je svima jasno u kojoj situaciji je HDZ i Plenković doveo našu državu. Evo, ovdje imam neke podatke. Ovdje imamo indeks vladavine prava. Pogledajte, Hrvatska je zadnja. Najgori smo po korupciji, sudstvu. Pogledajte kako izgleda korupcija za vrijeme četiri godine Plenkovićeva mandata. Danas smo na dnu. A 80 posto su učesnici u korupciji bili članovi HDZ-a i ministri.

U ovom trenutku je Hrvatska društveno i ekonomski uništena, bačena na zemlju. Pogledajte što je Plenković napravio s industrijskom proizvodnjom od Lex Agrokora. Od 10 najvećih hrvatskih kompanija po prometu, samo su dvije hrvatske. Više nema kompanija sa hrvatskim kapitalom. Kad uzmete sve to, kud nas je dovela ta korpucija i uništenje ekonomije. Ljudi dolaze na prosjački štap, iseljavaju se. Mi smo najkorumpiraniji u EU, nemamo morala. Što to Tužiteljstvo radi? na koji način? Proganjaju hrvatske investitore koji su nešto stvorili, a dovode strance, oni su im dobri.

Sud je profesionalno vodio postupak. Čega se ja bojim? Sad se ja bojim da će se Plenković vaditi na to 'neovisno sudstvo' da bi na drugim mjestima radio pritisak. Pomno ćemo to pratiti - rekao je u jednom dahu Todorić. U nastavku je govorio i o drugom postupku za Agrokor.

image
Boris Kovačev/Cropix

- Optužba je sramota na sramotama. Nakon tri godine što su oni poslali? Očito je jako veliki pritisak s njihove strane vezano uz to.  Ja se ovdje nisam branio, apsolutno ništa! Plenković će se sad konačno veseliti, a nek' pogleda kako je do ovoga došlo. Kod mene su ukrali milijarde - ukrali su 8 pa 21 milijardu kuna - rekao je Todorić.

Nobilo: Ovo je po meni fijasko

Presudu je komentirao i odvjetnik trećeokrivljene Piruške Canjuge, nekadašnjoj članici uprave Agrokora, Anto Nobilo.

- Ova presuda je jedina moguća presuda, ima važnu poruku prema Državnom odvjetništvu, a to je ne možete podizati optužnice bez iti jednog jedinog dokaza. Državno odvjetništvo nije predložilo niti jednog svjedoka osim onog koji je bio periferan, koji nama nije koristio, a nije ni štetio. Svi ostali su oni koje je obrana predložila. Treba prestati optuživati, a da nemate dokaza. Ovaj predmet je bio kratak, ali to se događa i u velikim slučajevima, koji traju po 10-15 godina pa svi na njih zaboravimo - rekao je Nobilo, a prenosi N1.

- Ovo je po meni fijasko, nitko nije mogao niti pomisliti da optuži gospodina Todorića u ovom trenutku - rekao je Nobilo.

- Zadovoljan sam odlukom, ali poruka tužiteljstvu - ne smijete to raditi, moramo skupiti odrasle ljude u tužiteljstvo i da paze što se radi. Preostali odrasli ljudi u DORH-u trebaju se skupiti na hrpu i poboljšati rad Državnog odvjetništva. Ovakvi slučajevi ruše dignitet tužiteljstva - rekao je Nobilo.

09. svibanj 2024 09:24