StoryEditorOCM
Hrvatskamože mirno spavati

Splitski sudac koji se dopisivao i sastajao s Josipom Rimac neće biti kažnjen! Sudsko objašnjenje je zanimljivo...

Piše Vijesti SD
5. svibnja 2024. - 23:31
Sud je zaključio kako prema Silviiju Čoviću neće biti nikakvog postupanja zbog dopisivanja i sastajanja s o s bivšom HDZ-ovom državnom tajnicom, dok je na Upravnom sudu bila njena žalba na odluku Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesaCropix

Bivši predsjednik Upravnog suda u Splitu, Silvio Čović, može mirno spavati.

Naime, kako piše Faktograf, Sud je zaključio kako prema njemu neće biti nikakvog postupanja zbog dopisivanja i sastajanja s o s bivšom HDZ-ovom državnom tajnicom Josipom Rimac (sada Pleslić), dok je na tom sudu bila njena žalba na odluku Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa.

Faktograf objašnjava kako je Nela Nešin, sadašnja predsjednica Upravnog suda od Čovića zatražila očitovanje kako bi se utvrdilo je li tada počinio moguću povredu Kodeksa sudačke etike i postoje li elementi za utvrđivanje stegovne odgovornosti. Sudac Čović se očitovao 18. travnja nakon čega je Sud zaključio da prema njemu neće biti nikakvog postupanja.

Što se tiče utvrđivanja moguće stegovne odgovornosti, iz Upravnog suda su Faktografu odgovorili kako je za to prošao rok. Pojašnjavaju kako se prema Zakonu o Državnom sudbenom vijeću postupak ne smije pokrenuti nakon jedne godine od saznanja za počinjeno stegovno djelo i počinitelja, odnosno tri godine od počinjenoga stegovnog djela. Dakle, čak i ako je Čović tada počinio povredu navedenog zakona pravno gledano Sud mu ne može ništa.

Doduše, zanimljivo je kako su se pri obrazloženju Faktografu s tog suda pozvali na odredbe članka 62. stavka 1. i 2. Zakona o Državnom sudbenom vijeću koje je sudac Čović eventualno mogao prekršiti. Ta dva stavka odnose se na neuredno obnašanje sudačke dužnosti te ne postupanje po odluci donesenoj u postupku za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.

Kako je vidljivo iz poruka koje je taj sudac razmjenjivao s Rimac 2018. godine ta dva članka uopće nisu relevantna. Naime, kako smo ranije objavili, poruke pokazuju kako se 11 dana prije objave nepravomoćne presude Upravnog suda oko odluke Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa na koju se Rimac žalila, ona sastala s Čovićem. Taj isti dan tadašnja državna tajnica javila je tadašnjoj direktorici Večernjeg lista Andrei Borošić kako je sud poništio odluku Povjerenstva. Potom idućih dana s njome komunicira tko će od novinara raditi tu priču.

image

Silvio Čović

Duje Klarić/Cropix/Arhiva

Prema tome, bilo bi logično da je Upravni sud u Splitu preispitivao stegovnu odgovornost Čovića po stavcima 4., 5., i 6. tog članka Zakona o Državnom sudbenom vijeću. Te točke se odnose na izazivanje poremećaja u radu suda koji znatno utječu na djelovanje sudbene vlasti, povrede službene tajne u svezi s obnašanjem sudačke dužnosti te nanošenje štete ugledu suda ili sudačke dužnosti na drugi način. No, čak i da jesu, očito je da je za sve to prošao rok. Štoviše, prema navedenom zakonu Čović je već i blizu odredbe koja propisuje da nakon šest godina čak nastupa i zastara za moguće počinjenje stegovnog dijela.

Vrhovni sud: Suci na proslavi u Kerumovoj konobi povrijedili Kodeks sudačke etike

Repovi druženja u Kerumovom ‘Pršutu‘: sudac Silvio Čović jedini ispao kriv, prekršio je sudačku ‘omertu‘

S Upravnog suda u Splitu Faktografu su odgovorili kako nisu pronašli niti elemente počinjenja povrede Kodeksa sudačke etike. “Komunikacija i sastajanje suca Silvija Čovića kao predsjednika suda i Josipe Pleslić (prije Rimac) kao državne tajnice, ne ukazuje na ponašanje protivno etičkim normama propisanih Kodeksom sudačke etike jer iz tada dostupnih informacija javnosti protiv iste u to vrijeme nije bila pokrenuta istraga ili kazneni postupak”, tvrdi predsjednica tog suda.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. svibanj 2024 04:20