stdClass Object ( [id] => 513050 [title] => Zbog stavova koje je iznosio o karakteru Titova režima vrata su mu bila zatvorena: ovog velikana svoga grada Splićani tek trebaju otkriti [alias] => zbog-stavova-koje-je-iznosio-o-karakteru-titova-rezima-vrata-su-mu-bila-zatvorena-ovog-velikana-svoga-grada-splicani-tek-trebaju-otkriti [catid] => 253 [published] => 1 [introtext] => [fulltext] =>

Splitski povjesničar, esejist i publicist Bogdan Radica zanimljiv je, ali i nepoznat lik, koji se ovih 27 godina, koliko ga se smije spominjati, spomene povremeno kao autora vječnog eseja "Vječni Split" i autobiografije "Živjeti - nedoživjeti".

Uz Antu Ciligu spomene ga se i kao jednog od većih mislilaca iz dijaspore. Ili jednog od rijetkih nerazočaranja uz Borisa Marunu, Chrisa Cvijića i neke druge.

Zagrebačka Splićanka Jelena Hekman prije 15 godina u Ex Librisu priredila mu je i objavila knjigu "Vječni Split", skupu knjigu koje je u splitskim domovima manje nego oborite ribe subotom. Disput je 2006. objavio reizdanje "Agonije Evrope", objavljene 1940. kod glasovitog beogradskog knjižara Gece Kona na ćirilici, ali za to je u Gordoganu dobio opsežnu kritiku zbog neprikladnih jezičnih i drugih intervencija.

Osim toga, knjiga je i rasprodana. Varoška spomen-ploča iz 2013. i mali stručni skup o njoj u HNK Split odjeknuo je poput manje petarde u silvestarskoj noći, kao i aktualni skup na Knjizi Mediterana koji su organizirali Književni krug i Odsjek za povijest splitskog Filozofskog fakulteta

- Iz raznih razloga Radica u Hrvatskoj nije dovoljno poznat, ali je vrijeme da to postane. Zbog njegove jasne hrvatske i kršćanske misli možda ga se gura na marginu. Ali to je nepravedno i neutemeljeno. On treba imati mjesto u našem društvu. Radica je čovjek koji ne razdvaja nego spaja, njegova misao je dovoljno duboka, temeljita, kršćanska, misaona i intelektualna.

Zbog stavova koje je javno iznosio o karakteru Titova režima, "socijalizmu s ljudskim licem", vrata Jugoslavije bila su mu zatvorena. Zbog svoga konvertitstva na hrvatstvo, koje je posve svjesno i zrelo učinio, bio je nepoželjan za taj režim. S Radicom možemo ići u svijet, jer je on već svjetski, kaže Marko Trogrlić, profesor povijesti na splitskom Filozofskom fakultetu i suorganizator stručnog skupa "Bogdan Radica život i vrijeme".

Dalmacija kao balkon

Među dvadesetak izlagača Trogrlić je na skupu govorio o Radičinu prijateljstvu s velikim leksikografom Matom Ujevićem, koji ga zbog političkih razloga nije smio vidjeti u New Yorku.

"Radica je cijenio Ujevićevu širinu i znanje da na Enciklopediji okupi najbolje što je Hrvatska u tom trenutku imala, kaže Trogrlić i dodaje da na katedri nastoje revalorizirati i Radičinu historiografsku misao. Jer je Radica, kaže, bio vrlo cijenjen profesor, pozvani predavač na raznim sveučilištima, koji je pokrivao povijest srednje i istočne Europe.

- Prekrasna je Radičina misao da su Dalmacija i Hrvatska balkon Slavije na Mediteran. Radica je Mediteran doslovno živio, od Grčke do Italije. S istaknutim Mediterancima svoga doba, Croceom, Unamunom, Ferrerom i drugima, suvereno se kretao europskim i svjetskim prostorom.

Posebno je kod Radice istaknuta ideja slobode, skopčana s demokratskim naslijeđem Mediterana u najboljem smislu riječi. I jedna duboka kršćanska misao koja na prvo mjesto stavlja čovjeka, slobodnoga pojedinca. Odlučili smo napraviti skup i predložiti gradu da se Radici napravi spomenik ili reljef u Velom varošu, odakle je i potekao. I da se predsjednici Republike pošalje poziv da ga se posmrtno odlikuje jer je pedeset godina promicao u svijetu ideju samostalne, slobodne, demokratske Hrvatske.

Nju je u visokim krugovima zapadnoga svijeta na najbolji način reprezentirao. Mislim da je Radica gigant našega grada koji ga na najbolji način predstavlja u svijetu i u domovini. Ali njega treba ponovno posvijetliti, ponazočiti. Želio je da "ostavi svoje kosti na padinama najljepše gore na svijetu", možda bi trebalo poraditi i na tome, zaključuje Trogrlić kojemu je Radica autor najljepših redaka o Splitu koje je pročitao.

Profesor Ivan Bošković, drugi član peteročlanog organizacijskog odbora skupa, Radici je pristupio iz književnog rakursa uz komparativnu analizu "Vječnog Splita" i "Splitskog triptiha" Davora Velnića, koji također ima niz zanimljivih opažanja o "vječnom gradu".

- Družeći se godinama u Italiji s piscima, Radica je hrvatsku javnost obavještavao što se važno zbiva u Italiji, ali i obratno, odigravši značajnu posredničku ulogu.

Demokracija kao jedina alternativa

Iako nije pisao čisto književno štivo, uz stilski vrsni "Vječni Split", literarnih svojstava nije lišena autobiografija "Živjeti - nedoživjeti", kapitalna knjiga i dragocjeni dokument s uvidom što se događalo u Europi. Još za školovanja, profilirao se intelektualcem izrazito liberalnih i demokratskih načela te svrstao među ona imena koja su porukama totalitarističkih ideologija suprotstavljali demokraciju i slobodu kao jedine istinske alternative", kaže Bošković dodavši da je Radica nažalost poznatiji u inozemstvu nego u sredini koju nosi kao najdublju odrednicu svojeg ljudskog i nacionalnog identiteta.



Profesor povijesti sa splitskog Filozofskog fakulteta Josip Vrandečić također je impresioniran Radičinim djelom u SAD-u.

- Bio je najutjecajniji hrvatski poslijeratni politički emigrant. Bio je glavni glasnogovornik hrvatske emigracije. Člancima u utjecajnim američkim novinama mogao je doprijeti do zapadnog čitateljstva. Šest-sedam godina prije Đilasa upozorio je zapadnu javnost na karakter Titova režima, no to je pisao u vrijeme sukoba sa Staljinom pa je time bilo utišano. Kao Mediteranac imao je podlogu, znanje, širinu i utjecaj da okupi svu razbijenu emigraciju koja je bila i liberalnih i proustaških stajališta. Svi su njemu hodočastili, ne samo iz SAD-a, poput Borisa Marune iz Argentine, kaže Vrandečić i dodaje da je Radica, naša poveznica s Franom Supilom, radikalnu hrvatsku emigraciju uvio u širi zapadni demokratski kontekst.

Američka epizoda

No budući da je tema Vrandečićeva izlaganja bila "Vječni Split", on se dotaknuo i tog inspirativnog eseja koji i više od pola vijeka od objavljivanja izaziva divljenje i lokalpatriotske osjećaje.

- Esej je napisan 1955. kad je Radica bio zreo, kad je shvatio bit te "dinarske revolucije", kako ju je zvao. Radičin esej o Splitu i o dalmatinskom Mediteranu počiva na tri jaka uporišta. Prva je ideja mediteranske komune po kojoj su Hrvati praktički urasli u zapadnu civilizaciju. Preko toga puntarskog hrvatskog mentaliteta u Splitu je niknula hrvatska renesansa.

Hrvati su jedini od slavenskih naroda koji imaju ideju mediteranske komune, koja im je dala pravnu, kulturnu i civlizacijsku podlogu, kao nasljednica Rima i rimsko-kršćanske civilizacije. Kao drugo, Radičina komuna je hrvatska, a kao treće, ona je katolička. Antonio Bajamonti u čuvenima traktatima iz 1860-ih prvi je upotrijebio tu ideju komune, no u njoj nema hrvatstva, ona nije ukorijenjena.



Radičina inkluzivna komuna, za razliku od zatvorene Bajamontijeve, prima i Bračanina, Hvaranina, Poljičanina i Zadranina, objašnjava Vrandečić, ističući i Radičine teze o podijeljenosti Splita na predmoderni i onaj moderni, Tartaglijin, odlične portrete Frane Bulića, Ante Trumbića i Josipa Smodlake kao i mistične elemente, sukob stare tradicije Rima i kršćanstva, svetog Duje i Dioklecijana.

- Ta tema je zapravo najveći splitski kapital, zbog kojega nam hodočaste mnogi turisti i zbog čega je Split bio poseban u Austro-Ugarskoj. Radica je smatrao da su Hrvati privilegirani jer imaju tu mediteransku komponentu - kaže Vrandečić kojem je Radičina knjiga razgovora "Agonija Evrope" najbolja hrvatska intelektualna knjiga.

Najljepše riječi o Radici ima još jedan profesor sa splitskog Odsjeka za povijest, Aleksandar Jakir. Iako nije izlagao na skupu, spremno je i rado progovorio o Radici.

- Radičina bibliografija sadrži gotovo dvije tisuće jedinica. Ovdje bih se zadržao na njegovim zaslugama za dramatičan obrat u percepciji američkog javnog mijenja, uključujući i predsjednika Roosevelta, za vrijeme Drugog svjetskog rata. Tada je Radica neumorno pisao o pravom stanju u ondašnjoj ratnoj Hrvatskoj, u kojoj je afirmirao antifašistički pokret i isticao jako učešće Hrvata na strani pobjedničke koalicije.

Kao čovjeka i povjesničara žalosti da i danas, 2017. godine, nakon svega što znamo o teoriji i praksi svih inačica fašističkih, nacističkih, ustaških režima, u nekim glavama, izgleda, vlada konfuzija i da se javljaju nedoumice bismo li spram antifašističkog otpora trebali zauzeti isti afirmativni stav koji je svojevremeno zauzeo Radica? Zar nije činjenica da je u tadašnjoj situaciji 1941. godine to bila jedino etički, moralno i kako god hoćete ispravna odluka biti protiv tog zla?, kaže Jakir i pojašnjava da antifašizam nije samostojeća ideja upravo zato što je bio pokret "protiv" i da su ideju antifašizma podržavali ljudi raznih svjetonazora i uvjerenja: liberali i konzervativci, socijalisti i komunisti, anarhisti i katolici.

Hrvati i klerikalizam

- Potpuno je besmisleno negiranje činjenice da je oslobođenje svijeta od jedva zamisliva naci-fašističkoga barbarstva istovremeno značilo savezništvo i s totalitarnom staljinističkom diktaturom i s onima koji su u ime revolucije i diktature proletarijata bili spremni upotrijebiti sva sredstva (a žrtve nisu žalili) da do revolucije i dođe", zaključuje Jakir jednu od važnih priča Radičina i našeg života.

Zaista kada se čita Radicu, na primjer knjigu “Živjeti - nedoživjeti" vidi se da se puno stvari i danas ponavlja od Katalonije, Grčke pa do "regije". Tko ima strpljenja suočiti se s tih tisuću stranica pitkog štiva, koje bi moglo biti malo i skraćeno, i koje nije lišeno pokojeg stereotipa, patetike i pretjerane i promašene ocjene, zaista će dobiti sliku koja puno toga čini plastičnijim. Meštrović i Maček dio su čestih gostiju.

Među zvonkim rečenicama ostaje i ona "Hrvati su katolički narod, ali nikad ne bi mogli prihvatiti klerikalizam". Bogdana Radicu treba priređivati, objavljivati, čitati, slobodno o njemu pisati i otvoreno razgovarati. A kod njega toliko je toga da bi se svake godine mogli organizirati Radičini dani i desetljećima bi se imalo o čemu pričati i pisati, akademski i neakademski, slijeva i zdesna, iz Splita i Zagreba, s Mediterana i s kontinenta. Što čekamo, Trumpov dekret?

Biografija

Bogdan Radica rođen je 26. kolovoza 1904. godine u Splitu, gdje je završio osnovnu školu i klasičnu gimnaziju. Studirao je u Ljubljani i Firenci. Sa 24 godine dopisnik je Obzora iz Pariza, a već iduće godine dopisnik je državne agencije Avala iz Atene, gdje će četiri godine biti izaslanik za tisak pri veleposlanstvu Kraljevine Jugoslavije. Idućih pet godina član je jugoslavenske delegacije u Ligi naroda u Ženevi.

Vjenčao se sa kćeri intelektualca Guglielma Ferrera, Ninom, s kojom je imao djecu Bosiljku i Lea. Od 1939. je u Beogradu u državnom uredu za vanjski tisak, 1940. već je u Washingtonu, a 1941. u New Yorku. Ubrzo se distancirao od izbjegličke Vlade te pristupio oponentima. Od 1945. godine već je u Ministarstvu informiranja u Beogradu, ali vrlo brzo razočaran se vraća u SAD i profesor je povijesti na Sveučilištu Fairleigh Dickinson.

Obnavlja vezu s građanski usmjerenim hrvatskim emigrantima i započinje pisati u iseljeničkom tisku. Umro je u New Yorku, 5. prosinca 1993. godine, stigavši posjetiti Hrvatsku i Split. Radičini posmrtni ostaci preneseni su iz New Yorka u mjesto Strada in Chianti pokraj Firence. Radičinu biblioteku i arhiv Sveučilište Yale je, nakon njihova snimanja, darovalo Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu.

Širina djelovanja

I okvirni profil izlaganja na znanstvenom skupu govori o širini Radičina djelovanja. Ivo Banac govorio je o Radici i radikaliziranoj proljećarskoj emigraciji, Albert Bing o hvalevrijednoj kulturi neslaganja, Stevo Đurašković o tome da je politička emigracija ponudila malo u stvaranju liberalno-demokratskog društva u neovisnoj Hrvatskoj. Stipe Kljaić izlagao je o odnosu prema Krleži, pozitivnom do 1971, i negativnom poslije toga, Tonko Maroević o tome da sredozemna orijentacija nije pokušaj othrvaćivanja, Zdravko Milišić o 1945. kao ključnoj za Radicu...

[video] => [gallery] => [extra_fields] => Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => povjesničar, esejist i publicist [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [2] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) ) [extra_fields_search] => * [created] => 2017-10-21 18:41:33 [created_by] => 3211 [created_by_alias] => [checked_out] => 0 [checked_out_time] => 0000-00-00 00:00:00 [modified] => 2017-10-21 19:00:04 [modified_by] => 0 [publish_up] => 2017-10-21 18:58:00 [publish_down] => 0000-00-00 00:00:00 [trash] => 0 [access] => 1 [ordering] => 0 [featured] => 0 [featured_ordering] => 0 [image_caption] => [image_credits] => [video_caption] => [video_credits] => [hits] => 17230 [params] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [enable_css] => 1 [jQueryHandling] => 1.8remote [backendJQueryHandling] => remote [userName] => 1 [userImage] => 1 [userDescription] => 1 [userURL] => 1 [userEmail] => 0 [userFeedLink] => 1 [userFeedIcon] => 1 [userItemCount] => 30 [userItemTitle] => 1 [userItemTitleLinked] => 1 [userItemDateCreated] => 1 [userItemImage] => 1 [userItemIntroText] => 1 [userItemCategory] => 1 [userItemTags] => 1 [userItemCommentsAnchor] => 1 [userItemReadMore] => 1 [userItemOCMPlugins] => 1 [authorsListLimit] => 61 [tagItemCount] => 61 [tagItemTitle] => 1 [tagItemTitleLinked] => 1 [tagItemDateCreated] => 1 [tagItemImage] => 1 [tagItemIntroText] => 1 [tagItemCategory] => 1 [tagItemReadMore] => 1 [tagItemExtraFields] => 1 [tagOrdering] => [tagFeedLink] => 1 [tagFeedIcon] => 1 [genericItemCount] => 61 [genericItemTitle] => 1 [genericItemTitleLinked] => 1 [genericItemDateCreated] => 1 [genericItemImage] => 1 [genericItemIntroText] => 1 [genericItemCategory] => 1 [genericItemReadMore] => 1 [genericItemExtraFields] => 1 [genericFeedLink] => 1 [genericFeedIcon] => 1 [instantArticlesLimit] => 100 [instantArticlesExtraField] => 87 [instantArticlesExtraFieldON] => 2 [instantArticlesCategoriesChildren] => 0 [instantArticlesTitle] => [instantArticlesDescription] => [mainTagCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 396 [2] => 383 [3] => 424 [4] => 250 [5] => 251 [6] => 452 [7] => 252 [8] => 477 [9] => 253 [10] => 254 [11] => 255 [12] => 483 [13] => 256 [14] => 300 [15] => 257 [16] => 258 [17] => 260 ) [relatedItemsCategoriesChildren] => 1 [mobileJsonCustomHomepage] => 0 [mobileJsonQuoteModule] => 0 [mobileJsonWeatherModule] => 0 [mobileJsonLimit] => [mobileJsonObituary] => 0 [mobileApi2Enabled] => 1 [mobileApi2UserAgent] => OCM Mobile Articles [mobileApi2ImagePrefix] => h [mobileApi2ImageSuffix] => 1280 [mobileApi2DefaultAuthorImage] => /images/jpgs/user_face.jpg [mobileApi2TagLimit] => 50 [mobileApi2TagOrdering] => publishUp [mobileApi2TagCategories] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategories0] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 101 [mobileApi2TagExcludeCategories] => Array ( [0] => 318 [1] => 323 [2] => 301 [3] => 406 [4] => 417 ) ) [mobileApi2TagCategories1] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 328 ) [mobileApi2TagCategories2] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 329 ) [mobileApi2TagCategories3] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 327 ) [mobileApi2TagCategories4] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 478 ) [mobileApi2TagCategories5] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 494 ) ) [mobileApi2TagsSearchLimit] => 200 [mainFeedCategories] => Array ( [0] => 240 ) [feedLimit] => 50 [mostPopularFeedLimit] => 20 [feedItemImage] => 0 [feedImgSize] => S [feedItemIntroText] => 0 [feedTextWordLimit] => [feedItemFullText] => 1 [feedTextCharacterLimit] => 300 [feedItemSubtitle] => 1 [feedItemAuthor] => 0 [feedTtl] => 60 [feedDescription] => RSS feeds for Slobodna Dalmacija [feedItemTags] => 0 [feedItemVideo] => 0 [feedItemGallery] => 0 [feedItemAttachments] => 0 [feedBogusEmail] => [feedTopModules] => Array ( [0] => 105 ) [feedTopFbExcludeCategories] => Array ( [0] => 243 [1] => 353 [2] => 333 ) [introTextCleanup] => 0 [introTextCleanupExcludeTags] => [introTextCleanupTagAttr] => [fullTextCleanup] => 0 [fullTextCleanupExcludeTags] => [fullTextCleanupTagAttr] => [xssFiltering] => 0 [linkPopupWidth] => 900 [linkPopupHeight] => 600 [imagesQuality] => 100 [itemImageXS] => 100 [itemImageS] => 200 [itemImageM] => 400 [itemImageL] => 600 [itemImageXL] => 900 [itemImageGeneric] => 300 [catImageWidth] => 100 [catImageDefault] => 1 [userImageWidth] => 100 [userImageDefault] => 1 [commenterImgWidth] => 48 [onlineImageEditor] => sumopaint [imageTimestamp] => 0 [imageMemoryLimit] => [socialButtonCode] => [twitterUsername] => [facebookMetatags] => 1 [facebookImage] => Medium [comments] => 1 [commentsOrdering] => DESC [commentsLimit] => 10 [commentsFormPosition] => below [commentsPublishing] => 0 [commentsReporting] => 2 [commentsReportRecipient] => [inlineCommentsModeration] => 0 [gravatar] => 1 [antispam] => 0 [recaptchaForRegistered] => 1 [akismetForRegistered] => 1 [commentsFormNotes] => 1 [commentsFormNotesText] => [frontendEditing] => 1 [showImageTab] => 1 [showImageGalleryTab] => 1 [showVideoTab] => 1 [showExtraFieldsTab] => 1 [showAttachmentsTab] => 1 [showOCMPlugins] => 1 [sideBarDisplayFrontend] => 0 [staticURL] => https://static.slobodnadalmacija.hr [siteURL] => https://slobodnadalmacija.hr [sseHost] => sse.slobodnadalmacija.hr [lockingArticlesCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 424 [2] => 250 [3] => 251 [4] => 452 [5] => 252 [6] => 477 [7] => 253 [8] => 254 [9] => 255 [10] => 483 [11] => 256 [12] => 257 [13] => 258 [14] => 260 ) [lockingArticlesUnit] => YEAR [lockingArticlesQuantity] => 1 [photoGalleryExtraField] => 63 [photoGalleryExtraFieldON] => 2 [videoGalleryExtraField] => 67 [videoGalleryExtraFieldON] => 2 [tickerModules] => Array ( [0] => 408 [1] => 409 ) [gaEmail] => [mergeEditors] => 1 [sideBarDisplay] => 1 [attachmentsFolder] => [hideImportButton] => 0 [googleSearch] => 0 [googleSearchContainer] => ocmGoogleSearchContainer [OCMUserProfile] => 1 [OCMUserGroup] => 4 [redirect] => 101 [adminSearch] => simple [cookieDomain] => [gatherStatistics] => 1 [article_preview_ocm_category_id] => [taggingSystem] => 1 [lockTags] => 0 [showTagFilter] => 0 [ocmTagNorm] => 0 [ocmTagNormCase] => lower [ocmTagNormAdditionalReplacements] => [recaptcha_public_key] => marko_margeta [recaptcha_private_key] => zoey2013 [recaptcha_theme] => clean [recaptchaV2] => 1 [recaptchaOnRegistration] => 0 [akismetApiKey] => [stopForumSpam] => 0 [stopForumSpamApiKey] => [showItemsCounterAdmin] => 1 [showChildCatItems] => 1 [disableCompactOrdering] => 0 [metaDescLimit] => 150 [enforceSEFReplacements] => 0 [SEFReplacements] => À|A, Á|A, Â|A, Ã|A, Ä|A, Å|A, à|a, á|a, â|a, ã|a, ä|a, å|a, Ā|A, ā|a, Ă|A, ă|a, Ą|A, ą|a, Ç|C, ç|c, Ć|C, ć|c, Ĉ|C, ĉ|c, Ċ|C, ċ|c, Č|C, č|c, Ð|D, ð|d, Ď|D, ď|d, Đ|D, đ|d, È|E, É|E, Ê|E, Ë|E, è|e, é|e, ê|e, ë|e, Ē|E, ē|e, Ĕ|E, ĕ|e, Ė|E, ė|e, Ę|E, ę|e, Ě|E, ě|e, Ĝ|G, ĝ|g, Ğ|G, ğ|g, Ġ|G, ġ|g, Ģ|G, ģ|g, Ĥ|H, ĥ|h, Ħ|H, ħ|h, Ì|I, Í|I, Î|I, Ï|I, ì|i, í|i, î|i, ï|i, Ĩ|I, ĩ|i, Ī|I, ī|i, Ĭ|I, ĭ|i, Į|I, į|i, İ|I, ı|i, Ĵ|J, ĵ|j, Ķ|K, ķ|k, ĸ|k, Ĺ|L, ĺ|l, Ļ|L, ļ|l, Ľ|L, ľ|l, Ŀ|L, ŀ|l, Ł|L, ł|l, Ñ|N, ñ|n, Ń|N, ń|n, Ņ|N, ņ|n, Ň|N, ň|n, ʼn|n, Ŋ|N, ŋ|n, Ò|O, Ó|O, Ô|O, Õ|O, Ö|O, Ø|O, ò|o, ó|o, ô|o, õ|o, ö|o, ø|o, Ō|O, ō|o, Ŏ|O, ŏ|o, Ő|O, ő|o, Ŕ|R, ŕ|r, Ŗ|R, ŗ|r, Ř|R, ř|r, Ś|S, ś|s, Ŝ|S, ŝ|s, Ş|S, ş|s, Š|S, š|s, ſ|s, Ţ|T, ţ|t, Ť|T, ť|t, Ŧ|T, ŧ|t, Ù|U, Ú|U, Û|U, Ü|U, ù|u, ú|u, û|u, ü|u, Ũ|U, ũ|u, Ū|U, ū|u, Ŭ|U, ŭ|u, Ů|U, ů|u, Ű|U, ű|u, Ų|U, ų|u, Ŵ|W, ŵ|w, Ý|Y, ý|y, ÿ|y, Ŷ|Y, ŷ|y, Ÿ|Y, Ź|Z, ź|z, Ż|Z, ż|z, Ž|Z, ž|z, α|a, β|b, γ|g, δ|d, ε|e, ζ|z, η|h, θ|th, ι|i, κ|k, λ|l, μ|m, ν|n, ξ|x, ο|o, π|p, ρ|r, σ|s, τ|t, υ|y, φ|f, χ|ch, ψ|ps, ω|w, Α|A, Β|B, Γ|G, Δ|D, Ε|E, Ζ|Z, Η|H, Θ|Th, Ι|I, Κ|K, Λ|L, Μ|M, Ξ|X, Ο|O, Π|P, Ρ|R, Σ|S, Τ|T, Υ|Y, Φ|F, Χ|Ch, Ψ|Ps, Ω|W, ά|a, έ|e, ή|h, ί|i, ό|o, ύ|y, ώ|w, Ά|A, Έ|E, Ή|H, Ί|I, Ό|O, Ύ|Y, Ώ|W, ϊ|i, ΐ|i, ϋ|y, ς|s, А|A, Ӑ|A, Ӓ|A, Ә|E, Ӛ|E, Ӕ|E, Б|B, В|V, Г|G, Ґ|G, Ѓ|G, Ғ|G, Ӷ|G, y|Y, Д|D, Е|E, Ѐ|E, Ё|YO, Ӗ|E, Ҽ|E, Ҿ|E, Є|YE, Ж|ZH, Ӂ|DZH, Җ|ZH, Ӝ|DZH, З|Z, Ҙ|Z, Ӟ|DZ, Ӡ|DZ, Ѕ|DZ, И|I, Ѝ|I, Ӥ|I, Ӣ|I, І|I, Ї|JI, Ӏ|I, Й|Y, Ҋ|Y, Ј|J, К|K, Қ|Q, Ҟ|Q, Ҡ|K, Ӄ|Q, Ҝ|K, Л|L, Ӆ|L, Љ|L, М|M, Ӎ|M, Н|N, Ӊ|N, Ң|N, Ӈ|N, Ҥ|N, Њ|N, О|O, Ӧ|O, Ө|O, Ӫ|O, Ҩ|O, П|P, Ҧ|PF, Р|P, Ҏ|P, С|S, Ҫ|S, Т|T, Ҭ|TH, Ћ|T, Ќ|K, У|U, Ў|U, Ӳ|U, Ӱ|U, Ӯ|U, Ү|U, Ұ|U, Ф|F, Х|H, Ҳ|H, Һ|H, Ц|TS, Ҵ|TS, Ч|CH, Ӵ|CH, Ҷ|CH, Ӌ|CH, Ҹ|CH, Џ|DZ, Ш|SH, Щ|SHT, Ъ|A, Ы|Y, Ӹ|Y, Ь|Y, Ҍ|Y, Э|E, Ӭ|E, Ю|YU, Я|YA, а|a, ӑ|a, ӓ|a, ә|e, ӛ|e, ӕ|e, б|b, в|v, г|g, ґ|g, ѓ|g, ғ|g, ӷ|g, y|y, д|d, е|e, ѐ|e, ё|yo, ӗ|e, ҽ|e, ҿ|e, є|ye, ж|zh, ӂ|dzh, җ|zh, ӝ|dzh, з|z, ҙ|z, ӟ|dz, ӡ|dz, ѕ|dz, и|i, ѝ|i, ӥ|i, ӣ|i, і|i, ї|ji, Ӏ|i, й|y, ҋ|y, ј|j, к|k, қ|q, ҟ|q, ҡ|k, ӄ|q, ҝ|k, л|l, ӆ|l, љ|l, м|m, ӎ|m, н|n, ӊ|n, ң|n, ӈ|n, ҥ|n, њ|n, о|o, ӧ|o, ө|o, ӫ|o, ҩ|o, п|p, ҧ|pf, р|p, ҏ|p, с|s, ҫ|s, т|t, ҭ|th, ћ|t, ќ|k, у|u, ў|u, ӳ|u, ӱ|u, ӯ|u, ү|u, ұ|u, ф|f, х|h, ҳ|h, һ|h, ц|ts, ҵ|ts, ч|ch, ӵ|ch, ҷ|ch, ӌ|ch, ҹ|ch, џ|dz, ш|sh, щ|sht, ъ|a, ы|y, ӹ|y, ь|y, ҍ|y, э|e, ӭ|e, ю|yu, я|ya [ocmSef] => 0 [ocmSefLabelCat] => content [ocmSefLabelTag] => tag [ocmSefLabelUser] => author [ocmSefLabelSearch] => search [ocmSefLabelDate] => date [ocmSefLabelItem] => 0 [ocmSefLabelItemCustomPrefix] => [ocmSefInsertItemId] => 1 [ocmSefItemIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseItemTitleAlias] => 1 [ocmSefInsertCatId] => 1 [ocmSefCatIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseCatTitleAlias] => 1 [show_page_heading] => 0 [categories] => Array ( [0] => 253 ) [exclude_from_group_by_subcategories] => 0 [menu-anchor_css] => nav__link nav__link--split [menu_text] => 1 [menu_show] => 1 [menu-meta_description] => Najnovije vijesti iz Splita. [menu-meta_keywords] => vijesti, zanimljivosti, dalmacija, split [secure] => 0 [page_title] => Split [page_description] => SiteMeta Description [page_rights] => [robots] => [inheritFrom] => 0 [num_leading_items] => 2 [num_leading_columns] => 1 [leadingImgSize] => Large [num_primary_items] => 4 [num_primary_columns] => 2 [primaryImgSize] => Medium [num_secondary_items] => 4 [num_secondary_columns] => 1 [secondaryImgSize] => Small [num_links] => 4 [num_links_columns] => 1 [linksImgSize] => XSmall [catCatalogMode] => 0 [catFeaturedItems] => 1 [catOrdering] => publishUp [catPagination] => 2 [catPaginationResults] => 1 [catTitle] => 1 [catTitleItemCounter] => 1 [catDescription] => 1 [catImage] => 1 [catFeedLink] => 0 [catFeedIcon] => 0 [subCategories] => 1 [subCatColumns] => 2 [subCatTitle] => 1 [subCatTitleItemCounter] => 1 [subCatDescription] => 1 [subCatImage] => 1 [catItemTitle] => 1 [catItemTitleLinked] => 1 [catItemFeaturedNotice] => 0 [catItemAuthor] => 1 [catItemDateCreated] => 1 [catItemRating] => 0 [catItemImage] => 1 [catItemIntroText] => 1 [catItemExtraFields] => 0 [catItemHits] => 0 [catItemCategory] => 1 [catItemTags] => 1 [catItemAttachments] => 0 [catItemAttachmentsCounter] => 0 [catItemVideo] => 0 [catItemVideoAutoPlay] => 0 [catItemImageGallery] => 0 [catItemDateModified] => 0 [catItemReadMore] => 1 [catItemCommentsAnchor] => 1 [catItemOCMPlugins] => 1 [itemDateCreated] => 1 [itemTitle] => 1 [itemFeaturedNotice] => 1 [itemAuthor] => 1 [itemFontResizer] => 1 [itemPrintButton] => 0 [itemEmailButton] => 1 [itemSocialButton] => 1 [itemVideoAnchor] => 1 [itemImageGalleryAnchor] => 1 [itemCommentsAnchor] => 1 [itemRating] => 0 [itemImage] => 1 [itemImgSize] => Large [itemImageMainCaption] => 1 [itemImageMainCredits] => 1 [itemIntroText] => 0 [itemFullText] => 1 [itemExtraFields] => 1 [itemDateModified] => 1 [itemHits] => 0 [itemCategory] => 0 [itemTags] => 1 [itemAttachments] => 1 [itemAttachmentsCounter] => 1 [itemVideo] => 1 [itemVideoAutoPlay] => 0 [itemVideoCaption] => 1 [itemVideoCredits] => 1 [itemImageGallery] => 0 [itemNavigation] => 0 [itemComments] => 1 [itemTwitterButton] => 1 [itemFacebookButton] => 1 [itemGooglePlusOneButton] => 1 [itemAuthorBlock] => 0 [itemAuthorImage] => 0 [itemAuthorDescription] => 0 [itemAuthorURL] => 0 [itemAuthorEmail] => 0 [itemAuthorLatest] => 0 [itemAuthorLatestLimit] => 5 [itemRelated] => 1 [itemRelatedLimit] => 2 [itemRelatedTitle] => 1 [itemRelatedCategory] => 1 [itemRelatedImageSize] => Medium [itemRelatedIntrotext] => 0 [itemRelatedFulltext] => 0 [itemRelatedAuthor] => 0 [itemRelatedMedia] => 1 [itemRelatedImageGallery] => 1 [itemOCMPlugins] => 1 [recaptcha] => ) [initialized:protected] => 1 [separator] => . ) [metadesc] => [metadata] => robots= author= [metakey] => [plugins] => {"is_import_from_dnn":true,"incptvocmimagegalleryIGParameters":"default","incptvocmimagegalleryocmIGposition":"OcmAfterDisplayContent","incptvocmimagegalleryocmIGtheme":"CameraSlideshow","incptvocmimagegalleryImages":["\/Archive\/Images\/2017\/10\/21\/radica00.jpg","\/Archive\/Images\/2017\/10\/21\/Spektar\/9180943.jpg","\/Archive\/Images\/2017\/10\/21\/Spektar\/9180942.jpg","\/Archive\/Images\/2017\/10\/21\/Spektar\/1873274.jpg","\/Archive\/Images\/2017\/10\/21\/Spektar\/9200734.jpg","\/Archive\/Images\/2017\/10\/21\/Spektar\/9200744.jpg","\/Archive\/Images\/2017\/10\/21\/Spektar\/9200751.jpg","\/Archive\/Images\/2017\/10\/21\/Spektar\/9203821.jpg","\/Archive\/Images\/2017\/10\/21\/Spektar\/9206893.jpg","\/Archive\/Images\/2017\/10\/21\/Spektar\/9180947.jpg"],"incptvocmimagegalleryImageTitles":["radica00","","","","","","","","",""],"incptvocmimagegalleryImageDescriptions":["","","","","","","","","",""],"incptvocmimagegalleryImageFocus":["50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50"],"incptvocmimagegalleryImageDimensions":[{"size0":"1232x840"},{"size0":"1477x2490"},{"size0":"1420x2525"},{"size0":"1010x727"},{"size0":"1920x1440"},{"size0":"517x690"},{"size0":"640x480"},{"size0":"275x400"},{"size0":"1920x1294"},{"size0":"1442x2415"}]} [language] => * [multi_author] => 0 [type_id] => 0 [category] => TableOCMCategory Object ( [id] => 253 [name] => Split [alias] => split [description] => [parent] => 240 [extraFieldsGroup] => 9 [published] => 1 [image] => [access] => 1 [ordering] => 15 [params] => {"inheritFrom":"0","catMetaDesc":"","catMetaKey":"","catMetaRobots":"","catMetaAuthor":"","theme":"","num_leading_items":"2","num_leading_columns":"1","leadingImgSize":"Large","num_primary_items":"4","num_primary_columns":"2","primaryImgSize":"Medium","num_secondary_items":"4","num_secondary_columns":"1","secondaryImgSize":"Small","num_links":"4","num_links_columns":"1","linksImgSize":"XSmall","catCatalogMode":"0","catFeaturedItems":"1","catOrdering":"publishUp","catPagination":"2","catPaginationResults":"1","catTitle":"1","catTitleItemCounter":"1","catDescription":"1","catImage":"1","catFeedLink":"0","catFeedIcon":"0","subCategories":"1","subCatColumns":"2","subCatOrdering":"","subCatTitle":"1","subCatTitleItemCounter":"1","subCatDescription":"1","subCatImage":"1","itemImageXS":"","itemImageS":"","itemImageM":"","itemImageL":"","itemImageXL":"","catItemTitle":"1","catItemTitleLinked":"1","catItemFeaturedNotice":"0","catItemAuthor":"1","catItemDateCreated":"1","catItemRating":"0","catItemImage":"1","catItemIntroText":"1","catItemIntroTextWordLimit":"","catItemExtraFields":"0","catItemHits":"0","catItemCategory":"1","catItemTags":"1","catItemAttachments":"0","catItemAttachmentsCounter":"0","catItemVideo":"0","catItemVideoWidth":"","catItemVideoHeight":"","catItemAudioWidth":"","catItemAudioHeight":"","catItemVideoAutoPlay":"0","catItemImageGallery":"0","catItemImageGalleryWidth":"","catItemImageGalleryHeight":"","catItemDateModified":"0","catItemReadMore":"1","catItemCommentsAnchor":"1","catItemOCMPlugins":"1","itemDateCreated":"1","itemTitle":"1","itemFeaturedNotice":"1","itemAuthor":"1","itemFontResizer":"1","itemPrintButton":"0","itemEmailButton":"1","itemSocialButton":"1","itemVideoAnchor":"1","itemImageGalleryAnchor":"1","itemCommentsAnchor":"1","itemRating":"0","itemImage":"1","itemImgSize":"Large","itemImageMainCaption":"1","itemImageMainCredits":"1","itemIntroText":"0","itemFullText":"1","itemExtraFields":"1","itemDateModified":"1","itemHits":"0","itemCategory":"0","itemTags":"1","itemAttachments":"1","itemAttachmentsCounter":"1","itemVideo":"1","itemVideoWidth":"","itemVideoHeight":"","itemAudioWidth":"","itemAudioHeight":"","itemVideoAutoPlay":"0","itemVideoCaption":"1","itemVideoCredits":"1","itemImageGallery":"0","itemImageGalleryWidth":"","itemImageGalleryHeight":"","itemNavigation":"0","itemComments":"1","itemTwitterButton":"1","itemFacebookButton":"1","itemGooglePlusOneButton":"1","itemAuthorBlock":"0","itemAuthorImage":"0","itemAuthorDescription":"0","itemAuthorURL":"0","itemAuthorEmail":"0","itemAuthorLatest":"0","itemAuthorLatestLimit":"5","itemRelated":"1","itemRelatedLimit":"2","itemRelatedTitle":"1","itemRelatedCategory":"1","itemRelatedImageSize":"Medium","itemRelatedIntrotext":"0","itemRelatedFulltext":"0","itemRelatedAuthor":"0","itemRelatedMedia":"1","itemRelatedImageGallery":"1","itemOCMPlugins":"1"} [trash] => 0 [plugins] => {"customparams_created":"2019-11-04 19:44:34","customparams_modified":"2019-11-04 19:44:34","customparams_videobg":"","customparams_countdown_module":"","customparams_search_template":""} [language] => * [container] => 0 [container_name] => [_tbl:protected] => #__ocm_categories [_tbl_key:protected] => id [_tbl_keys:protected] => Array ( [0] => id ) [_db:protected] => JDatabaseDriverMysqli_Exabyte Object ( [name] => mysqli [serverType] => mysql [connection:protected] => mysqli Object ( [affected_rows] => 38 [client_info] => mysqlnd 5.0.12-dev - 20150407 - $Id: 7cc7cc96e675f6d72e5cf0f267f48e167c2abb23 $ [client_version] => 50012 [connect_errno] => 0 [connect_error] => [errno] => 0 [error] => [error_list] => Array ( ) [field_count] => 3 [host_info] => 127.0.0.1 via TCP/IP [info] => [insert_id] => 0 [server_info] => 5.5.30 [server_version] => 50530 [stat] => Uptime: 8049406 Threads: 13 Questions: 1601887227 Slow queries: 4898036 [sqlstate] => 00000 [protocol_version] => 10 [thread_id] => 112582517 [warning_count] => 0 ) [nameQuote:protected] => ` [nullDate:protected] => 0000-00-00 00:00:00 [_database:JDatabaseDriver:private] => sdproductiondb [count:protected] => 44 [cursor:protected] => [debug:protected] => [limit:protected] => 0 [log:protected] => Array ( ) [timings:protected] => Array ( ) [callStacks:protected] => Array ( ) [offset:protected] => 0 [options:protected] => Array ( [driver] => mysqli_exabyte [host] => 127.0.0.1 [user] => proxy_user_front03 [password] => b3hX5DrKwjx6 [database] => sdproductiondb [prefix] => sk_ [select] => 1 [port] => 6033 [socket] => ) [sql:protected] => SELECT id, value, type FROM #__ocm_extra_fields ef WHERE ef.published = 1 [tablePrefix:protected] => sk_ [utf:protected] => 1 [utf8mb4:protected] => 1 [errorNum:protected] => 0 [errorMsg:protected] => [transactionDepth:protected] => 0 [disconnectHandlers:protected] => Array ( ) [ocmConfig] => Array ( ) ) [_trackAssets:protected] => [_rules:protected] => [_locked:protected] => [_autoincrement:protected] => 1 [_observers:protected] => JObserverUpdater Object ( [aliases:protected] => Array ( ) [observers:protected] => Array ( ) [doCallObservers:protected] => 1 ) [_columnAlias:protected] => Array ( ) [_jsonEncode:protected] => Array ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [year_lookup] => 0 [link] => /split ) [additional_categories] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 246 [name] => Dalmacija [alias] => dalmacija [parent] => 240 [published] => 1 [trash] => 0 [link] => /dalmacija ) ) [link] => /split/zbog-stavova-koje-je-iznosio-o-karakteru-titova-rezima-vrata-su-mu-bila-zatvorena-ovog-velikana-svoga-grada-splicani-tek-trebaju-otkriti-513050 [printLink] => /split/zbog-stavova-koje-je-iznosio-o-karakteru-titova-rezima-vrata-su-mu-bila-zatvorena-ovog-velikana-svoga-grada-splicani-tek-trebaju-otkriti-513050?tmpl=component&print=1 [tags] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 349167 [name] => bogdan radica [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => bogdan-radica [link] => /tag/bogdan-radica ) ) [imageXSmall] => [imageSmall] => [imageMedium] => [imageLarge] => [imageXLarge] => [extraFields] => stdClass Object ( [SuperscriptTitle] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => povjesničar, esejist i publicist [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [premium_content] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) ) [attachments] => Array ( ) [cleanTitle] => Zbog stavova koje je iznosio o karakteru Titova režima vrata su mu bila zatvorena: ovog velikana svoga grada Splićani tek trebaju otkriti [num_of_authors] => 0 [author] => Joomla\CMS\User\User Object ( [isRoot:protected] => [id] => 3211 [name] => Siniša Kekez [username] => sini-a-kekez [email] => sini-a-kekez@sd.hr [password] => $2y$10$qwcQVvMXvRnnaftU1Sbp8uBJx74ORfe13h3GXKmaTOCIKV5PaudWu [password_clear] => [block] => 0 [sendEmail] => 0 [registerDate] => 0000-00-00 00:00:00 [lastvisitDate] => 0000-00-00 00:00:00 [activation] => [params] => [groups] => Array ( [2] => 2 ) [guest] => 0 [lastResetTime] => 0000-00-00 00:00:00 [resetCount] => 0 [requireReset] => 0 [_params:protected] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( ) [initialized:protected] => [separator] => . ) [_authGroups:protected] => [_authLevels:protected] => [_authActions:protected] => [_errorMsg:protected] => [userHelper:protected] => Joomla\CMS\User\UserWrapper Object ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [otpKey] => [otep] => [link] => /autor/sinisa-kekez-3211 [profile] => stdClass Object ( [id] => 1729 [gender] => m [description] => [image] => [url] => [group] => 1 [plugins] => ) [avatar] => https://secure.gravatar.com/avatar/1cffa202e39e204293b1646975a5b9da?s=100&default=https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fcomponents%2Fcom_ocm%2Fimages%2Fplaceholder%2Fuser.png ) [numOfComments] => 0 [mainImage] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2017/10/21/radica00.jpg [galleryCount] => 10 [hasImage] => 1 [mainImageAuthor] => radica00 [mainImageDesc] => [popup_gallery] => Array ( [0] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2017/10/21/radica00.jpg [title] => radica00 ) [1] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2017/10/21/Spektar/9180943.jpg [title] => ) [2] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2017/10/21/Spektar/9180942.jpg [title] => ) [3] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2017/10/21/Spektar/1873274.jpg [title] => ) [4] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2017/10/21/Spektar/9200734.jpg [title] => ) [5] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2017/10/21/Spektar/9200744.jpg [title] => ) [6] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2017/10/21/Spektar/9200751.jpg [title] => ) [7] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2017/10/21/Spektar/9203821.jpg [title] => ) [8] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2017/10/21/Spektar/9206893.jpg [title] => ) [9] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2017/10/21/Spektar/9180947.jpg [title] => ) ) [bgPosition] => [text] => {OCMSplitter}

Splitski povjesničar, esejist i publicist Bogdan Radica zanimljiv je, ali i nepoznat lik, koji se ovih 27 godina, koliko ga se smije spominjati, spomene povremeno kao autora vječnog eseja "Vječni Split" i autobiografije "Živjeti - nedoživjeti".

Uz Antu Ciligu spomene ga se i kao jednog od većih mislilaca iz dijaspore. Ili jednog od rijetkih nerazočaranja uz Borisa Marunu, Chrisa Cvijića i neke druge.

Zagrebačka Splićanka Jelena Hekman prije 15 godina u Ex Librisu priredila mu je i objavila knjigu "Vječni Split", skupu knjigu koje je u splitskim domovima manje nego oborite ribe subotom. Disput je 2006. objavio reizdanje "Agonije Evrope", objavljene 1940. kod glasovitog beogradskog knjižara Gece Kona na ćirilici, ali za to je u Gordoganu dobio opsežnu kritiku zbog neprikladnih jezičnih i drugih intervencija.

Osim toga, knjiga je i rasprodana. Varoška spomen-ploča iz 2013. i mali stručni skup o njoj u HNK Split odjeknuo je poput manje petarde u silvestarskoj noći, kao i aktualni skup na Knjizi Mediterana koji su organizirali Književni krug i Odsjek za povijest splitskog Filozofskog fakulteta

- Iz raznih razloga Radica u Hrvatskoj nije dovoljno poznat, ali je vrijeme da to postane. Zbog njegove jasne hrvatske i kršćanske misli možda ga se gura na marginu. Ali to je nepravedno i neutemeljeno. On treba imati mjesto u našem društvu. Radica je čovjek koji ne razdvaja nego spaja, njegova misao je dovoljno duboka, temeljita, kršćanska, misaona i intelektualna.

Zbog stavova koje je javno iznosio o karakteru Titova režima, "socijalizmu s ljudskim licem", vrata Jugoslavije bila su mu zatvorena. Zbog svoga konvertitstva na hrvatstvo, koje je posve svjesno i zrelo učinio, bio je nepoželjan za taj režim. S Radicom možemo ići u svijet, jer je on već svjetski, kaže Marko Trogrlić, profesor povijesti na splitskom Filozofskom fakultetu i suorganizator stručnog skupa "Bogdan Radica život i vrijeme".

Dalmacija kao balkon

Među dvadesetak izlagača Trogrlić je na skupu govorio o Radičinu prijateljstvu s velikim leksikografom Matom Ujevićem, koji ga zbog političkih razloga nije smio vidjeti u New Yorku.

"Radica je cijenio Ujevićevu širinu i znanje da na Enciklopediji okupi najbolje što je Hrvatska u tom trenutku imala, kaže Trogrlić i dodaje da na katedri nastoje revalorizirati i Radičinu historiografsku misao. Jer je Radica, kaže, bio vrlo cijenjen profesor, pozvani predavač na raznim sveučilištima, koji je pokrivao povijest srednje i istočne Europe.

- Prekrasna je Radičina misao da su Dalmacija i Hrvatska balkon Slavije na Mediteran. Radica je Mediteran doslovno živio, od Grčke do Italije. S istaknutim Mediterancima svoga doba, Croceom, Unamunom, Ferrerom i drugima, suvereno se kretao europskim i svjetskim prostorom.

Posebno je kod Radice istaknuta ideja slobode, skopčana s demokratskim naslijeđem Mediterana u najboljem smislu riječi. I jedna duboka kršćanska misao koja na prvo mjesto stavlja čovjeka, slobodnoga pojedinca. Odlučili smo napraviti skup i predložiti gradu da se Radici napravi spomenik ili reljef u Velom varošu, odakle je i potekao. I da se predsjednici Republike pošalje poziv da ga se posmrtno odlikuje jer je pedeset godina promicao u svijetu ideju samostalne, slobodne, demokratske Hrvatske.

Nju je u visokim krugovima zapadnoga svijeta na najbolji način reprezentirao. Mislim da je Radica gigant našega grada koji ga na najbolji način predstavlja u svijetu i u domovini. Ali njega treba ponovno posvijetliti, ponazočiti. Želio je da "ostavi svoje kosti na padinama najljepše gore na svijetu", možda bi trebalo poraditi i na tome, zaključuje Trogrlić kojemu je Radica autor najljepših redaka o Splitu koje je pročitao.

Profesor Ivan Bošković, drugi član peteročlanog organizacijskog odbora skupa, Radici je pristupio iz književnog rakursa uz komparativnu analizu "Vječnog Splita" i "Splitskog triptiha" Davora Velnića, koji također ima niz zanimljivih opažanja o "vječnom gradu".

- Družeći se godinama u Italiji s piscima, Radica je hrvatsku javnost obavještavao što se važno zbiva u Italiji, ali i obratno, odigravši značajnu posredničku ulogu.

Demokracija kao jedina alternativa

Iako nije pisao čisto književno štivo, uz stilski vrsni "Vječni Split", literarnih svojstava nije lišena autobiografija "Živjeti - nedoživjeti", kapitalna knjiga i dragocjeni dokument s uvidom što se događalo u Europi. Još za školovanja, profilirao se intelektualcem izrazito liberalnih i demokratskih načela te svrstao među ona imena koja su porukama totalitarističkih ideologija suprotstavljali demokraciju i slobodu kao jedine istinske alternative", kaže Bošković dodavši da je Radica nažalost poznatiji u inozemstvu nego u sredini koju nosi kao najdublju odrednicu svojeg ljudskog i nacionalnog identiteta.



Profesor povijesti sa splitskog Filozofskog fakulteta Josip Vrandečić također je impresioniran Radičinim djelom u SAD-u.

- Bio je najutjecajniji hrvatski poslijeratni politički emigrant. Bio je glavni glasnogovornik hrvatske emigracije. Člancima u utjecajnim američkim novinama mogao je doprijeti do zapadnog čitateljstva. Šest-sedam godina prije Đilasa upozorio je zapadnu javnost na karakter Titova režima, no to je pisao u vrijeme sukoba sa Staljinom pa je time bilo utišano. Kao Mediteranac imao je podlogu, znanje, širinu i utjecaj da okupi svu razbijenu emigraciju koja je bila i liberalnih i proustaških stajališta. Svi su njemu hodočastili, ne samo iz SAD-a, poput Borisa Marune iz Argentine, kaže Vrandečić i dodaje da je Radica, naša poveznica s Franom Supilom, radikalnu hrvatsku emigraciju uvio u širi zapadni demokratski kontekst.

Američka epizoda

No budući da je tema Vrandečićeva izlaganja bila "Vječni Split", on se dotaknuo i tog inspirativnog eseja koji i više od pola vijeka od objavljivanja izaziva divljenje i lokalpatriotske osjećaje.

- Esej je napisan 1955. kad je Radica bio zreo, kad je shvatio bit te "dinarske revolucije", kako ju je zvao. Radičin esej o Splitu i o dalmatinskom Mediteranu počiva na tri jaka uporišta. Prva je ideja mediteranske komune po kojoj su Hrvati praktički urasli u zapadnu civilizaciju. Preko toga puntarskog hrvatskog mentaliteta u Splitu je niknula hrvatska renesansa.

Hrvati su jedini od slavenskih naroda koji imaju ideju mediteranske komune, koja im je dala pravnu, kulturnu i civlizacijsku podlogu, kao nasljednica Rima i rimsko-kršćanske civilizacije. Kao drugo, Radičina komuna je hrvatska, a kao treće, ona je katolička. Antonio Bajamonti u čuvenima traktatima iz 1860-ih prvi je upotrijebio tu ideju komune, no u njoj nema hrvatstva, ona nije ukorijenjena.



Radičina inkluzivna komuna, za razliku od zatvorene Bajamontijeve, prima i Bračanina, Hvaranina, Poljičanina i Zadranina, objašnjava Vrandečić, ističući i Radičine teze o podijeljenosti Splita na predmoderni i onaj moderni, Tartaglijin, odlične portrete Frane Bulića, Ante Trumbića i Josipa Smodlake kao i mistične elemente, sukob stare tradicije Rima i kršćanstva, svetog Duje i Dioklecijana.

- Ta tema je zapravo najveći splitski kapital, zbog kojega nam hodočaste mnogi turisti i zbog čega je Split bio poseban u Austro-Ugarskoj. Radica je smatrao da su Hrvati privilegirani jer imaju tu mediteransku komponentu - kaže Vrandečić kojem je Radičina knjiga razgovora "Agonija Evrope" najbolja hrvatska intelektualna knjiga.

Najljepše riječi o Radici ima još jedan profesor sa splitskog Odsjeka za povijest, Aleksandar Jakir. Iako nije izlagao na skupu, spremno je i rado progovorio o Radici.

- Radičina bibliografija sadrži gotovo dvije tisuće jedinica. Ovdje bih se zadržao na njegovim zaslugama za dramatičan obrat u percepciji američkog javnog mijenja, uključujući i predsjednika Roosevelta, za vrijeme Drugog svjetskog rata. Tada je Radica neumorno pisao o pravom stanju u ondašnjoj ratnoj Hrvatskoj, u kojoj je afirmirao antifašistički pokret i isticao jako učešće Hrvata na strani pobjedničke koalicije.

Kao čovjeka i povjesničara žalosti da i danas, 2017. godine, nakon svega što znamo o teoriji i praksi svih inačica fašističkih, nacističkih, ustaških režima, u nekim glavama, izgleda, vlada konfuzija i da se javljaju nedoumice bismo li spram antifašističkog otpora trebali zauzeti isti afirmativni stav koji je svojevremeno zauzeo Radica? Zar nije činjenica da je u tadašnjoj situaciji 1941. godine to bila jedino etički, moralno i kako god hoćete ispravna odluka biti protiv tog zla?, kaže Jakir i pojašnjava da antifašizam nije samostojeća ideja upravo zato što je bio pokret "protiv" i da su ideju antifašizma podržavali ljudi raznih svjetonazora i uvjerenja: liberali i konzervativci, socijalisti i komunisti, anarhisti i katolici.

Hrvati i klerikalizam

- Potpuno je besmisleno negiranje činjenice da je oslobođenje svijeta od jedva zamisliva naci-fašističkoga barbarstva istovremeno značilo savezništvo i s totalitarnom staljinističkom diktaturom i s onima koji su u ime revolucije i diktature proletarijata bili spremni upotrijebiti sva sredstva (a žrtve nisu žalili) da do revolucije i dođe", zaključuje Jakir jednu od važnih priča Radičina i našeg života.

Zaista kada se čita Radicu, na primjer knjigu “Živjeti - nedoživjeti" vidi se da se puno stvari i danas ponavlja od Katalonije, Grčke pa do "regije". Tko ima strpljenja suočiti se s tih tisuću stranica pitkog štiva, koje bi moglo biti malo i skraćeno, i koje nije lišeno pokojeg stereotipa, patetike i pretjerane i promašene ocjene, zaista će dobiti sliku koja puno toga čini plastičnijim. Meštrović i Maček dio su čestih gostiju.

Među zvonkim rečenicama ostaje i ona "Hrvati su katolički narod, ali nikad ne bi mogli prihvatiti klerikalizam". Bogdana Radicu treba priređivati, objavljivati, čitati, slobodno o njemu pisati i otvoreno razgovarati. A kod njega toliko je toga da bi se svake godine mogli organizirati Radičini dani i desetljećima bi se imalo o čemu pričati i pisati, akademski i neakademski, slijeva i zdesna, iz Splita i Zagreba, s Mediterana i s kontinenta. Što čekamo, Trumpov dekret?

Biografija

Bogdan Radica rođen je 26. kolovoza 1904. godine u Splitu, gdje je završio osnovnu školu i klasičnu gimnaziju. Studirao je u Ljubljani i Firenci. Sa 24 godine dopisnik je Obzora iz Pariza, a već iduće godine dopisnik je državne agencije Avala iz Atene, gdje će četiri godine biti izaslanik za tisak pri veleposlanstvu Kraljevine Jugoslavije. Idućih pet godina član je jugoslavenske delegacije u Ligi naroda u Ženevi.

Vjenčao se sa kćeri intelektualca Guglielma Ferrera, Ninom, s kojom je imao djecu Bosiljku i Lea. Od 1939. je u Beogradu u državnom uredu za vanjski tisak, 1940. već je u Washingtonu, a 1941. u New Yorku. Ubrzo se distancirao od izbjegličke Vlade te pristupio oponentima. Od 1945. godine već je u Ministarstvu informiranja u Beogradu, ali vrlo brzo razočaran se vraća u SAD i profesor je povijesti na Sveučilištu Fairleigh Dickinson.

Obnavlja vezu s građanski usmjerenim hrvatskim emigrantima i započinje pisati u iseljeničkom tisku. Umro je u New Yorku, 5. prosinca 1993. godine, stigavši posjetiti Hrvatsku i Split. Radičini posmrtni ostaci preneseni su iz New Yorka u mjesto Strada in Chianti pokraj Firence. Radičinu biblioteku i arhiv Sveučilište Yale je, nakon njihova snimanja, darovalo Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu.

Širina djelovanja

I okvirni profil izlaganja na znanstvenom skupu govori o širini Radičina djelovanja. Ivo Banac govorio je o Radici i radikaliziranoj proljećarskoj emigraciji, Albert Bing o hvalevrijednoj kulturi neslaganja, Stevo Đurašković o tome da je politička emigracija ponudila malo u stvaranju liberalno-demokratskog društva u neovisnoj Hrvatskoj. Stipe Kljaić izlagao je o odnosu prema Krleži, pozitivnom do 1971, i negativnom poslije toga, Tonko Maroević o tome da sredozemna orijentacija nije pokušaj othrvaćivanja, Zdravko Milišić o 1945. kao ključnoj za Radicu...

[event] => stdClass Object ( [BeforeDisplay] => [AfterDisplay] => [AfterDisplayTitle] => [BeforeDisplayContent] => [AfterDisplayContent] => [OCMBeforeDisplay] => [OCMAfterDisplay] => [OCMAfterDisplayTitle] => [OCMBeforeDisplayContent] => [OCMAfterDisplayContent] =>
radica00









[OCMUserDisplay] => [OCMCommentsCounter] => [OCMCommentsBlock] => ) [jcfields] => Array ( ) [image] => [imageWidth] => 600 [comments] => Array ( ) [absoluteURL] => https://slobodnadalmacija.hr/split/zbog-stavova-koje-je-iznosio-o-karakteru-titova-rezima-vrata-su-mu-bila-zatvorena-ovog-velikana-svoga-grada-splicani-tek-trebaju-otkriti-513050 [emailLink] => /component/mailto/?tmpl=component&template=site&link=313b6c310fc73069a3560d0373bd2f84f86bf15c [twitterURL] => http://twitter.com/intent/tweet?text=Zbog+stavova+koje+je+iznosio+o+karakteru+Titova+re%C5%BEima+vrata+su+mu+bila+zatvorena%3A+ovog+velikana+svoga+grada+Spli%C4%87ani+tek+trebaju+otkriti&url=https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fsplit%2Fzbog-stavova-koje-je-iznosio-o-karakteru-titova-rezima-vrata-su-mu-bila-zatvorena-ovog-velikana-svoga-grada-splicani-tek-trebaju-otkriti-513050 [socialLink] => https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fsplit%2Fzbog-stavova-koje-je-iznosio-o-karakteru-titova-rezima-vrata-su-mu-bila-zatvorena-ovog-velikana-svoga-grada-splicani-tek-trebaju-otkriti-513050 )
Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => povjesničar, esejist i publicist [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [2] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) )
StoryEditorOCM
Splitpovjesničar, esejist i publicist

Zbog stavova koje je iznosio o karakteru Titova režima vrata su mu bila zatvorena: ovog velikana svoga grada Splićani tek trebaju otkriti

21. listopada 2017. - 20:58

Splitski povjesničar, esejist i publicist Bogdan Radica zanimljiv je, ali i nepoznat lik, koji se ovih 27 godina, koliko ga se smije spominjati, spomene povremeno kao autora vječnog eseja "Vječni Split" i autobiografije "Živjeti - nedoživjeti".

Uz Antu Ciligu spomene ga se i kao jednog od većih mislilaca iz dijaspore. Ili jednog od rijetkih nerazočaranja uz Borisa Marunu, Chrisa Cvijića i neke druge.

Zagrebačka Splićanka Jelena Hekman prije 15 godina u Ex Librisu priredila mu je i objavila knjigu "Vječni Split", skupu knjigu koje je u splitskim domovima manje nego oborite ribe subotom. Disput je 2006. objavio reizdanje "Agonije Evrope", objavljene 1940. kod glasovitog beogradskog knjižara Gece Kona na ćirilici, ali za to je u Gordoganu dobio opsežnu kritiku zbog neprikladnih j...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. svibanj 2024 13:12