Sport Vodeni sportovi

elita pod Marjanom

Uz bok Jugu i Mladosti: splitski Jadran remijem u Herceg Novom nakon 24 godine izborio plasman u Ligu prvaka

Split će ponovno gledati Ligu prvaka! Vaterpolisti Jadrana su u Herceg Novome protiv Jadrana Carine odigrali neodlučeno, 6:6, i kroz play-off se plasirali u Skupinu B Lige prvaka. Jadranaši nisu u elitnom europskom natjecanju igrali pune 24 godine, no dvostruki prvaci Starog kontinenta sada su opet među najboljima.

I posebno je zanimljivo da je ždrijeb htio da se nađu u skupini B u kojoj su već dva naša predstavnika, dubrovački Jug CO i zagrebačka Mladost.

Vaterpolisti kluba sa Zvončaca pobijedili su u prvoj utakmici Jadrana Carine u Zadru 11:9, a sada su u Herceg Novome potvrdili prolaz među 16 najboljih momčadi u Europi. Odlučno i odlično jadranaši su otvorili dvoboj u Crnoj Gori te su pogocima Borisa Popovića i Ivana Domagoja Zovića poveli 2:0. Ideja je trenera Ivana Asića od početka bila igrati čvrstu obranu, spustiti broj pogodaka što je i logično kad imaš dva gola viška iz prvog susreta. A obrana je funkcionirala fantastično. U tri četvrtine u mređu kluba sa Zvončaca zakoprcale su se samo dvije lopte, a zabili su pet golova. S 5:2 se ušlo u zadnjih osam minuta, ukupno s plus pet, bilo je jasno da je splitski Jadran u Ligi prvaka.

Ipak, domaćini su umalo zakomplicirali priču. Naime, u pet minuta zadnje četvrtine napravili su mini seriju od 3:0 i došli na 5:5. Sad je već postalo opasno, no hrvatski reprezentativac i kapetan Jadrana Anđelo Šetka još jednom je uzeo stvar u svoje ruke, zabio gol za 6:5 i odagnao i zadnju sumnju u plasman u skupinu. Domaći su uspjeli samo izjednačiti na 6:6, više nisu mogli.

Prvu će utakmicu Jadran igrati 17. listopada protiv Szolnokija u gostima, a 3. studenog bi Splićani trebali biti domaćini Jugu. Pitanje je gdje? Bazen na Poljudu još nije spreman, gradski derbi u Regionalnoj ligi u subotu s POŠK-om igrat će se u Makarskoj... No, bitno je da su jadranaši sportski dio odradili, čeka nas zanimljivih 14 kola protiv najboljih momčadi Europe, time i Svijeta.

Skupine

Skupina A Lige prvaka: Barceloneta, Eger, Steaua, Crvena Zvezda, Pro Recco, Dinamo Moskva, Ferencvaroš, Pobjednik Terrassa – Brescia.

Skupina B Lige prvaka: Jadran Split, Jug CO, Mladost, Szolnoki, Waspo98 Hannover, Olympiacos, Spandau 04 Berlin, Pobjednik BPM Sports Management – Strasbourg.

Jadranaši uglas: Zaslužili smo

Anđelo Šetka (kapetan Jadrana). Odigrali smo čvrstu utakmicu, pravu obranu. Šteta što nismo pobijedili. Na kraju smo se malo opustili s obzirom na veliku prednost, ali prolaz nije dolazio u pitanje.

Aljoša Kunac (igrač Jadrana): S POŠK-om sam osvojio Ligu prvaka 1999., sad se u nju vraćam s Jadranom koji nije igrao ovo natjecanje 24 godine. Čestitam suigračima, zaslužili smo prolaz.

Ivan Asić (trener Jadrana): Radili smo naporno ovo ljeto, svima nam je ovo ogroman podstrek za dalje. Nadam se da ćemo nastaviti ovako i dalje i imati pravu podršku u skupini Lige prvaka.