stdClass Object ( [id] => 164816 [title] => Tonči Tadić: Elektrana vrijedna 13 milijardi eura riješit će krizu energije u svijetu [alias] => tonci-tadic-elektrana-vrijedna-13-milijardi-eura-rijesit-ce-krizu-energije-u-svijetu [catid] => 142 [published] => 1 [introtext] => [fulltext] => Projekt ITER je najveći međunarodni znanstveni projekt, vrijedan oko 13 milijardi eura, pri čemu Europska unija sudjeluje sa 45 posto. Godine 2005. odlučeno je da se u Cadaracheu kod Marseillea sagradi Međunarodni termonuklearni reaktor ITER u suradnji EU-a, SAD-a, Rusije, Kine, Indije, Japana i Koreje. Gradnja ITER-a je počela 2007., a prva plazma očekuje se 2019. godine.

O projektu ITER govori nam dr. sc. Tonči Tadić, nuklearni fizičar s Instituta “Ruđer Bošković” i predsjednik Euro-mediteranskog foruma. Kako se bliži ulazak Hrvatske u EU, počela su imenovanja hrvatskih članova u odbore i povjerenstva EU-a.

Tadićevo imenovanje u CCE-FU, odnosno Savjetnički odbor EU-a za nuklearnu fuziju, prošlo je u sjeni imenovanja hrvatskih promatrača u Europarlamentu. CCE-FU je svojevrsni nadzorni odbor za 45-postotni udio EU-a u projektu ITER.

Sastoji se od predstavnika svih članica EU-a i Švicarske. Predsjednica tog odbora je Catherine Cesarsky, savjetnica francuskog predsjednika Nicholasa Sarkozyja za nuklearnu energiju. Svi članovi CCE-FU su fizičari.

Izgradnja reaktora

- ITER bi po svojim karakteristikama trebao nadmašiti sve do sada viđeno kod tokamaka. Temperatura koja se planira postići u središtu plazme trebala bi dosegnuti čak 150 milijuna C, tj. 10 puta više od središta Sunca. Bljeskovi fuzije trebali bi trajati više od 500 sekundi. Bio bi dakle zadovoljen Lawsonov kriterij za samoodrživu fuziju. Kao ilustraciju veličine i snage tog stroja, za startanje fuzije povlačit će iz francuske električne mreže snaga od 150 do 650 MW u vremenu od 30 sekundi! U ITER-u bi se testirao niz tehnoloških procesa koji bi omogućili gradnju komercijalnih termonuklearnih reaktora nakon 2035. Temeljem spoznaja s ITER-a, planira se gradnja još jačeg termonuklearnog reaktora DEMO, od 2 - 2.5 GW, koji bi bio spojen na električnu mrežu kao i “klasična” nuklearna elektrana. Gradnja DEMO-a bi trebala početi 2025., a trebao bi proraditi do 2035. i biti model za komercijalne fuzijske reaktore snage 3 - 4 GW. Očekuje se da bi termonuklearni fuzijski reaktori nakon 2050. mogli proizvoditi glavninu energije u svijetu, što bi otklonilo krizu energije u svijetu i smanjilo emisiju CO2 – pojašnjava dr. Tadić.

Naš sugovornik nadalje kazuje kako je što se tiče same nuklearne fuzijske reakcije, tu sve jasno još od prije 60 godina.

Nema opasnosti

- Ključni problemi ne tiču se same fuzije, nego i fizike materijala i fizike plazme, koje su jako napredovale, pa je zato ITER danas i moguće napraviti. S unutrašnje strane ITER-a imate plazmu od 150 milijuna C, a s vanjske strane supravodljive magnete od legure niobij-titan hlađene na –263 C. Iz plazme treba uklanjati stvoreni helij i zagađenja od isparavanja sa stijenki i dodavati novi deuterij i tricij. Stijenka ITER-a ispunjena je litijem, od kojeg se pod udarom neutrona dobiva tricij, koji služi kao gorivo. Sve to je izloženo vrlo jakom neutronskom zračenju, od volframskih stijenki, preko supravodiča do elektronike.

- Za razliku od “klasične” nuklearke, kod ITER-a nema problema s istrošenim nuklearnim gorivom koje treba čuvati 10.000 godina. Prekine li se dotok tricija ili se poremeti tok plazme, fuzija prestaje, kao da ste prekinuli dotok plina u plinski rešo. Nema šanse za nekontroliranu lančanu rekaciju černobilskog tipa. A sve i kad bi se dogodilo da plazma tricija progori stijenku tokamaka, što je malo vjerojatno, 4 kilograma deuterija i tricija spojilo bi se s kisikom iz zraka i stvorilo oko 20 litara vode u obliku pare. I to je sve – objašnjava nam naš istaknuti nuklearni fizičar dr. Tonči Tadić.

Za nas ima mjesta

Dodaje i kako su laboratoriji za nuklearne reakcije i za međudjelovanja iona s materijom u Zavodu za eksperimentalnu fiziku Instituta “Ruđer Bošković”, te laboratoriji za plazmu i za fiziku površina na Institutu za fiziku već danas osposobljeni za uključivanje u fuzijska istraživanja Euratoma i već se bave srodnim područjima istraživanja.

- Fuzijska istraživanja povezana s ITER-om su vrlo razgranata i za nas ima mjesta, štoviše, po opremi smo kompetitivni sa srodnim laboratorijima u EU-u. Vjerujem da će i laboratoriji na zagrebačkom a FER-u i FSB-u, te na splitskom FESB-u naći interesa za Hrvatsku fuzijsku asocijaciju. No jednako je važno pripremiti i Hrvatsku gospodarsku komoru za postupak javne nabave za ITER i ostale srodne projekte. A javna nabava obuhvaća puno toga, trebat će i vrata, kabeli, čipovi... - zaključuje dr. Tadić.

Ljubica Vuko

 

Tokamak

U fuzijskom reaktoru je plazma, slična onoj u električnom luku kod zavarivanja, ali puno vrelija. Ona se drži u sredini prstenaste cijevi pomoću jakih, supravodljivih magneta. Takav uređaj zove se tokamak, izumljen je u Rusiji 1956. Danas ih je 26 u pogonu i grade se u Japanu, Rusiji, SAD-u, Kini, Češkoj, Kanadi, Iranu. U Europi je najveći Joint European Tokamak JET u Engleskoj.


Nacionalna mreža laboratorija

Stupanjem u članstvo EU-a, Hrvatska postaje i članica Euratoma, Europske agencije za atomsku energiju. Suradnja Hrvatske s Euratomom koja se tiče “klasične” nuklearne energije i nuklearne sigurnosti vodi se preko Državnog zavoda za nuklearnu sigurnost i Ministarstva gospodarstva. S druge strane, suradnja s Euratomom koja se odnosi na fuziju vodi se preko Nacionalne fuzijske asocijacije pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS), koje me ovlastilo da pokrenem proceduru osnivanja Hrvatske fuzijske asocijacije, tj. nacionalne mreže laboratorija za fuziju. Moram posebno istaknuti veću senzibilnost novih čelnih ljudi u MZOS-u za problematiku fuzije i njihovu potporu suradnji s Euratomom, kazuje dr. Tadić.


Jača od ‘klasične’ nuklearke

Fuzija ili spajanje atomskih jezgri zbiva se u centru Sunca i drugih zvijezda, odnosno u eksploziji termonuklearne bombe. Jezgre dvaju izotopa vodika, deuterija i tricija, spajaju se u jezgru helija. Pri tome se emitira jedan jako brzi neutron i golema količina energije. Gustoća energije kod fuzije višestruko je veća nego kod “klasične” nuklearne reakcije cijepanja jezgri urana 235. Termonuklearni fuzijski reaktor bi zato trebao biti daleko efikasniji od “klasičnog” nuklearnog reaktora. Bio bi to doslovno komadić Sunca na Zemlji.


Kako postići nuklearnu fuziju?

Problemi su toliki da od vremena eksplozije prve “vodikove” termonuklearne bombe 1952. do danas još nije proradio nijedan. Kao prvo, najvažnije je “stisnuti” jezgre deuterija i tricija, što je moguće npr. pri temperaturama od barem 15 milijuna C. U termonuklearnoj bombi se za to koristi eksplozija “klasične” nuklearne bombe, što je pak nemoguće koristiti u reaktoru. Drugo, potrebna je dovoljna količina plina deuterija i tricija da fuzijska reakcija bude održiva, da se ponavlja. I treće, fuzija treba potrajati dovoljno dugo da se plin počne od toga sam grijati na tako visoku temperaturu. Produkt tih triju kriterija je poznati Lawsonov kriterij za termonuklearni fuzijski reaktor.


[video] => [gallery] => [extra_fields] => Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => KOMAD SUNCA NA ZEMLJI [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [2] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) ) [extra_fields_search] => * [created] => 2012-04-23 22:47:08 [created_by] => 29 [created_by_alias] => [checked_out] => 0 [checked_out_time] => 0000-00-00 00:00:00 [modified] => 2012-04-24 22:46:19 [modified_by] => 0 [publish_up] => 2012-04-24 18:32:00 [publish_down] => 0000-00-00 00:00:00 [trash] => 0 [access] => 1 [ordering] => 0 [featured] => 0 [featured_ordering] => 0 [image_caption] => [image_credits] => [video_caption] => [video_credits] => [hits] => 13902 [params] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [enable_css] => 1 [jQueryHandling] => 1.8remote [backendJQueryHandling] => remote [userName] => 1 [userImage] => 1 [userDescription] => 1 [userURL] => 1 [userEmail] => 0 [userFeedLink] => 1 [userFeedIcon] => 1 [userItemCount] => 30 [userItemTitle] => 1 [userItemTitleLinked] => 1 [userItemDateCreated] => 1 [userItemImage] => 1 [userItemIntroText] => 1 [userItemCategory] => 1 [userItemTags] => 1 [userItemCommentsAnchor] => 1 [userItemReadMore] => 1 [userItemOCMPlugins] => 1 [authorsListLimit] => 61 [tagItemCount] => 61 [tagItemTitle] => 1 [tagItemTitleLinked] => 1 [tagItemDateCreated] => 1 [tagItemImage] => 1 [tagItemIntroText] => 1 [tagItemCategory] => 1 [tagItemReadMore] => 1 [tagItemExtraFields] => 1 [tagOrdering] => [tagFeedLink] => 1 [tagFeedIcon] => 1 [genericItemCount] => 61 [genericItemTitle] => 1 [genericItemTitleLinked] => 1 [genericItemDateCreated] => 1 [genericItemImage] => 1 [genericItemIntroText] => 1 [genericItemCategory] => 1 [genericItemReadMore] => 1 [genericItemExtraFields] => 1 [genericFeedLink] => 1 [genericFeedIcon] => 1 [instantArticlesLimit] => 100 [instantArticlesExtraField] => 87 [instantArticlesExtraFieldON] => 2 [instantArticlesCategoriesChildren] => 0 [instantArticlesTitle] => [instantArticlesDescription] => [mainTagCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 396 [2] => 383 [3] => 424 [4] => 250 [5] => 251 [6] => 452 [7] => 252 [8] => 477 [9] => 253 [10] => 254 [11] => 255 [12] => 483 [13] => 256 [14] => 300 [15] => 257 [16] => 258 [17] => 260 ) [relatedItemsCategoriesChildren] => 1 [mobileJsonCustomHomepage] => 0 [mobileJsonQuoteModule] => 0 [mobileJsonWeatherModule] => 0 [mobileJsonLimit] => [mobileJsonObituary] => 0 [mobileApi2Enabled] => 1 [mobileApi2UserAgent] => OCM Mobile Articles [mobileApi2ImagePrefix] => h [mobileApi2ImageSuffix] => 1280 [mobileApi2DefaultAuthorImage] => /images/jpgs/user_face.jpg [mobileApi2TagLimit] => 50 [mobileApi2TagOrdering] => publishUp [mobileApi2TagCategories] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategories0] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 101 [mobileApi2TagExcludeCategories] => Array ( [0] => 318 [1] => 323 [2] => 301 [3] => 406 [4] => 417 ) ) [mobileApi2TagCategories1] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 328 ) [mobileApi2TagCategories2] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 329 ) [mobileApi2TagCategories3] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 327 ) [mobileApi2TagCategories4] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 478 ) [mobileApi2TagCategories5] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 494 ) ) [mobileApi2TagsSearchLimit] => 200 [mainFeedCategories] => Array ( [0] => 240 ) [feedLimit] => 50 [mostPopularFeedLimit] => 20 [feedItemImage] => 0 [feedImgSize] => S [feedItemIntroText] => 0 [feedTextWordLimit] => [feedItemFullText] => 1 [feedTextCharacterLimit] => 300 [feedItemSubtitle] => 1 [feedItemAuthor] => 0 [feedTtl] => 60 [feedDescription] => RSS feeds for Slobodna Dalmacija [feedItemTags] => 0 [feedItemVideo] => 0 [feedItemGallery] => 0 [feedItemAttachments] => 0 [feedBogusEmail] => [feedTopModules] => Array ( [0] => 105 ) [feedTopFbExcludeCategories] => Array ( [0] => 243 [1] => 353 [2] => 333 ) [introTextCleanup] => 0 [introTextCleanupExcludeTags] => [introTextCleanupTagAttr] => [fullTextCleanup] => 0 [fullTextCleanupExcludeTags] => [fullTextCleanupTagAttr] => [xssFiltering] => 0 [linkPopupWidth] => 900 [linkPopupHeight] => 600 [imagesQuality] => 100 [itemImageXS] => 100 [itemImageS] => 200 [itemImageM] => 400 [itemImageL] => 600 [itemImageXL] => 900 [itemImageGeneric] => 300 [catImageWidth] => 100 [catImageDefault] => 1 [userImageWidth] => 100 [userImageDefault] => 1 [commenterImgWidth] => 48 [onlineImageEditor] => sumopaint [imageTimestamp] => 0 [imageMemoryLimit] => [socialButtonCode] => [twitterUsername] => [facebookMetatags] => 1 [facebookImage] => Medium [comments] => 1 [commentsOrdering] => DESC [commentsLimit] => 10 [commentsFormPosition] => below [commentsPublishing] => 0 [commentsReporting] => 2 [commentsReportRecipient] => [inlineCommentsModeration] => 0 [gravatar] => 1 [antispam] => 0 [recaptchaForRegistered] => 1 [akismetForRegistered] => 1 [commentsFormNotes] => 1 [commentsFormNotesText] => [frontendEditing] => 1 [showImageTab] => 1 [showImageGalleryTab] => 1 [showVideoTab] => 1 [showExtraFieldsTab] => 1 [showAttachmentsTab] => 1 [showOCMPlugins] => 1 [sideBarDisplayFrontend] => 0 [staticURL] => https://static.slobodnadalmacija.hr [siteURL] => https://slobodnadalmacija.hr [sseHost] => sse.slobodnadalmacija.hr [lockingArticlesCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 424 [2] => 250 [3] => 251 [4] => 452 [5] => 252 [6] => 477 [7] => 253 [8] => 254 [9] => 255 [10] => 483 [11] => 256 [12] => 257 [13] => 258 [14] => 260 ) [lockingArticlesUnit] => YEAR [lockingArticlesQuantity] => 1 [photoGalleryExtraField] => 63 [photoGalleryExtraFieldON] => 2 [videoGalleryExtraField] => 67 [videoGalleryExtraFieldON] => 2 [tickerModules] => Array ( [0] => 408 [1] => 409 ) [gaEmail] => [mergeEditors] => 1 [sideBarDisplay] => 1 [attachmentsFolder] => [hideImportButton] => 0 [googleSearch] => 0 [googleSearchContainer] => ocmGoogleSearchContainer [OCMUserProfile] => 1 [OCMUserGroup] => 4 [redirect] => 101 [adminSearch] => simple [cookieDomain] => [gatherStatistics] => 1 [article_preview_ocm_category_id] => [taggingSystem] => 1 [lockTags] => 0 [showTagFilter] => 0 [ocmTagNorm] => 0 [ocmTagNormCase] => lower [ocmTagNormAdditionalReplacements] => [recaptcha_public_key] => marko_margeta [recaptcha_private_key] => zoey2013 [recaptcha_theme] => clean [recaptchaV2] => 1 [recaptchaOnRegistration] => 0 [akismetApiKey] => [stopForumSpam] => 0 [stopForumSpamApiKey] => [showItemsCounterAdmin] => 1 [showChildCatItems] => 1 [disableCompactOrdering] => 0 [metaDescLimit] => 150 [enforceSEFReplacements] => 0 [SEFReplacements] => À|A, Á|A, Â|A, Ã|A, Ä|A, Å|A, à|a, á|a, â|a, ã|a, ä|a, å|a, Ā|A, ā|a, Ă|A, ă|a, Ą|A, ą|a, Ç|C, ç|c, Ć|C, ć|c, Ĉ|C, ĉ|c, Ċ|C, ċ|c, Č|C, č|c, Ð|D, ð|d, Ď|D, ď|d, Đ|D, đ|d, È|E, É|E, Ê|E, Ë|E, è|e, é|e, ê|e, ë|e, Ē|E, ē|e, Ĕ|E, ĕ|e, Ė|E, ė|e, Ę|E, ę|e, Ě|E, ě|e, Ĝ|G, ĝ|g, Ğ|G, ğ|g, Ġ|G, ġ|g, Ģ|G, ģ|g, Ĥ|H, ĥ|h, Ħ|H, ħ|h, Ì|I, Í|I, Î|I, Ï|I, ì|i, í|i, î|i, ï|i, Ĩ|I, ĩ|i, Ī|I, ī|i, Ĭ|I, ĭ|i, Į|I, į|i, İ|I, ı|i, Ĵ|J, ĵ|j, Ķ|K, ķ|k, ĸ|k, Ĺ|L, ĺ|l, Ļ|L, ļ|l, Ľ|L, ľ|l, Ŀ|L, ŀ|l, Ł|L, ł|l, Ñ|N, ñ|n, Ń|N, ń|n, Ņ|N, ņ|n, Ň|N, ň|n, ʼn|n, Ŋ|N, ŋ|n, Ò|O, Ó|O, Ô|O, Õ|O, Ö|O, Ø|O, ò|o, ó|o, ô|o, õ|o, ö|o, ø|o, Ō|O, ō|o, Ŏ|O, ŏ|o, Ő|O, ő|o, Ŕ|R, ŕ|r, Ŗ|R, ŗ|r, Ř|R, ř|r, Ś|S, ś|s, Ŝ|S, ŝ|s, Ş|S, ş|s, Š|S, š|s, ſ|s, Ţ|T, ţ|t, Ť|T, ť|t, Ŧ|T, ŧ|t, Ù|U, Ú|U, Û|U, Ü|U, ù|u, ú|u, û|u, ü|u, Ũ|U, ũ|u, Ū|U, ū|u, Ŭ|U, ŭ|u, Ů|U, ů|u, Ű|U, ű|u, Ų|U, ų|u, Ŵ|W, ŵ|w, Ý|Y, ý|y, ÿ|y, Ŷ|Y, ŷ|y, Ÿ|Y, Ź|Z, ź|z, Ż|Z, ż|z, Ž|Z, ž|z, α|a, β|b, γ|g, δ|d, ε|e, ζ|z, η|h, θ|th, ι|i, κ|k, λ|l, μ|m, ν|n, ξ|x, ο|o, π|p, ρ|r, σ|s, τ|t, υ|y, φ|f, χ|ch, ψ|ps, ω|w, Α|A, Β|B, Γ|G, Δ|D, Ε|E, Ζ|Z, Η|H, Θ|Th, Ι|I, Κ|K, Λ|L, Μ|M, Ξ|X, Ο|O, Π|P, Ρ|R, Σ|S, Τ|T, Υ|Y, Φ|F, Χ|Ch, Ψ|Ps, Ω|W, ά|a, έ|e, ή|h, ί|i, ό|o, ύ|y, ώ|w, Ά|A, Έ|E, Ή|H, Ί|I, Ό|O, Ύ|Y, Ώ|W, ϊ|i, ΐ|i, ϋ|y, ς|s, А|A, Ӑ|A, Ӓ|A, Ә|E, Ӛ|E, Ӕ|E, Б|B, В|V, Г|G, Ґ|G, Ѓ|G, Ғ|G, Ӷ|G, y|Y, Д|D, Е|E, Ѐ|E, Ё|YO, Ӗ|E, Ҽ|E, Ҿ|E, Є|YE, Ж|ZH, Ӂ|DZH, Җ|ZH, Ӝ|DZH, З|Z, Ҙ|Z, Ӟ|DZ, Ӡ|DZ, Ѕ|DZ, И|I, Ѝ|I, Ӥ|I, Ӣ|I, І|I, Ї|JI, Ӏ|I, Й|Y, Ҋ|Y, Ј|J, К|K, Қ|Q, Ҟ|Q, Ҡ|K, Ӄ|Q, Ҝ|K, Л|L, Ӆ|L, Љ|L, М|M, Ӎ|M, Н|N, Ӊ|N, Ң|N, Ӈ|N, Ҥ|N, Њ|N, О|O, Ӧ|O, Ө|O, Ӫ|O, Ҩ|O, П|P, Ҧ|PF, Р|P, Ҏ|P, С|S, Ҫ|S, Т|T, Ҭ|TH, Ћ|T, Ќ|K, У|U, Ў|U, Ӳ|U, Ӱ|U, Ӯ|U, Ү|U, Ұ|U, Ф|F, Х|H, Ҳ|H, Һ|H, Ц|TS, Ҵ|TS, Ч|CH, Ӵ|CH, Ҷ|CH, Ӌ|CH, Ҹ|CH, Џ|DZ, Ш|SH, Щ|SHT, Ъ|A, Ы|Y, Ӹ|Y, Ь|Y, Ҍ|Y, Э|E, Ӭ|E, Ю|YU, Я|YA, а|a, ӑ|a, ӓ|a, ә|e, ӛ|e, ӕ|e, б|b, в|v, г|g, ґ|g, ѓ|g, ғ|g, ӷ|g, y|y, д|d, е|e, ѐ|e, ё|yo, ӗ|e, ҽ|e, ҿ|e, є|ye, ж|zh, ӂ|dzh, җ|zh, ӝ|dzh, з|z, ҙ|z, ӟ|dz, ӡ|dz, ѕ|dz, и|i, ѝ|i, ӥ|i, ӣ|i, і|i, ї|ji, Ӏ|i, й|y, ҋ|y, ј|j, к|k, қ|q, ҟ|q, ҡ|k, ӄ|q, ҝ|k, л|l, ӆ|l, љ|l, м|m, ӎ|m, н|n, ӊ|n, ң|n, ӈ|n, ҥ|n, њ|n, о|o, ӧ|o, ө|o, ӫ|o, ҩ|o, п|p, ҧ|pf, р|p, ҏ|p, с|s, ҫ|s, т|t, ҭ|th, ћ|t, ќ|k, у|u, ў|u, ӳ|u, ӱ|u, ӯ|u, ү|u, ұ|u, ф|f, х|h, ҳ|h, һ|h, ц|ts, ҵ|ts, ч|ch, ӵ|ch, ҷ|ch, ӌ|ch, ҹ|ch, џ|dz, ш|sh, щ|sht, ъ|a, ы|y, ӹ|y, ь|y, ҍ|y, э|e, ӭ|e, ю|yu, я|ya [ocmSef] => 0 [ocmSefLabelCat] => content [ocmSefLabelTag] => tag [ocmSefLabelUser] => author [ocmSefLabelSearch] => search [ocmSefLabelDate] => date [ocmSefLabelItem] => 0 [ocmSefLabelItemCustomPrefix] => [ocmSefInsertItemId] => 1 [ocmSefItemIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseItemTitleAlias] => 1 [ocmSefInsertCatId] => 1 [ocmSefCatIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseCatTitleAlias] => 1 [show_page_heading] => 0 [categories] => Array ( [0] => 142 ) [exclude_from_group_by_subcategories] => 0 [menu-anchor_css] => nav__link [menu_text] => 1 [menu_show] => 1 [menu-meta_description] => Najnovije vijesti iz Hrvatske. [menu-meta_keywords] => vijesti, zanimljivosti, hrvatska [secure] => 0 [page_title] => Hrvatska [page_description] => SiteMeta Description [page_rights] => [robots] => [inheritFrom] => 0 [num_leading_items] => 2 [num_leading_columns] => 1 [leadingImgSize] => Large [num_primary_items] => 4 [num_primary_columns] => 2 [primaryImgSize] => Medium [num_secondary_items] => 4 [num_secondary_columns] => 1 [secondaryImgSize] => Small [num_links] => 4 [num_links_columns] => 1 [linksImgSize] => XSmall [catCatalogMode] => 0 [catFeaturedItems] => 1 [catOrdering] => publishUp [catPagination] => 2 [catPaginationResults] => 1 [catTitle] => 1 [catTitleItemCounter] => 1 [catDescription] => 1 [catImage] => 1 [catFeedLink] => 0 [catFeedIcon] => 0 [subCategories] => 1 [subCatColumns] => 2 [subCatTitle] => 1 [subCatTitleItemCounter] => 1 [subCatDescription] => 1 [subCatImage] => 1 [catItemTitle] => 1 [catItemTitleLinked] => 1 [catItemFeaturedNotice] => 0 [catItemAuthor] => 1 [catItemDateCreated] => 1 [catItemRating] => 0 [catItemImage] => 1 [catItemIntroText] => 1 [catItemExtraFields] => 0 [catItemHits] => 0 [catItemCategory] => 1 [catItemTags] => 1 [catItemAttachments] => 0 [catItemAttachmentsCounter] => 0 [catItemVideo] => 0 [catItemVideoAutoPlay] => 0 [catItemImageGallery] => 0 [catItemDateModified] => 0 [catItemReadMore] => 1 [catItemCommentsAnchor] => 1 [catItemOCMPlugins] => 1 [itemDateCreated] => 1 [itemTitle] => 1 [itemFeaturedNotice] => 1 [itemAuthor] => 1 [itemFontResizer] => 0 [itemPrintButton] => 0 [itemEmailButton] => 1 [itemSocialButton] => 1 [itemVideoAnchor] => 1 [itemImageGalleryAnchor] => 1 [itemCommentsAnchor] => 1 [itemRating] => 0 [itemImage] => 1 [itemImgSize] => Large [itemImageMainCaption] => 1 [itemImageMainCredits] => 1 [itemIntroText] => 0 [itemFullText] => 1 [itemExtraFields] => 1 [itemDateModified] => 1 [itemHits] => 0 [itemCategory] => 0 [itemTags] => 1 [itemAttachments] => 1 [itemAttachmentsCounter] => 1 [itemVideo] => 1 [itemVideoAutoPlay] => 0 [itemVideoCaption] => 1 [itemVideoCredits] => 1 [itemImageGallery] => 0 [itemNavigation] => 0 [itemComments] => 1 [itemTwitterButton] => 1 [itemFacebookButton] => 1 [itemGooglePlusOneButton] => 1 [itemAuthorBlock] => 0 [itemAuthorImage] => 0 [itemAuthorDescription] => 0 [itemAuthorURL] => 1 [itemAuthorEmail] => 0 [itemAuthorLatest] => 0 [itemAuthorLatestLimit] => 5 [itemRelated] => 1 [itemRelatedLimit] => 2 [itemRelatedTitle] => 1 [itemRelatedCategory] => 1 [itemRelatedImageSize] => Medium [itemRelatedIntrotext] => 0 [itemRelatedFulltext] => 0 [itemRelatedAuthor] => 0 [itemRelatedMedia] => 1 [itemRelatedImageGallery] => 1 [itemOCMPlugins] => 1 [recaptcha] => ) [initialized:protected] => 1 [separator] => . ) [metadesc] => [metadata] => robots= author= [metakey] => [plugins] => { "is_import_from_dnn": true, "incptvocmimagegalleryIGParameters": "default", "incptvocmimagegalleryocmIGposition": "OcmAfterDisplayContent", "incptvocmimagegalleryocmIGtheme": "CameraSlideshow", "incptvocmimagegalleryImages": [ "/Archive/images/2012/04/23/Panorama/SHUttTTERSTOCK_90363409_thumb.jpg" ], "incptvocmimagegalleryImageTitles": [ "" ], "incptvocmimagegalleryImageDescriptions": [ "" ], "incptvocmimagegalleryImageFocus": [ "50:50" ], "incptvocmimagegalleryImageDimensions": [ { "size0": "703x361" } ] } [language] => * [multi_author] => 0 [type_id] => 0 [category] => TableOCMCategory Object ( [id] => 142 [name] => Hrvatska [alias] => hrvatska [description] => [parent] => 119 [extraFieldsGroup] => 9 [published] => 1 [image] => [access] => 1 [ordering] => 1 [params] => {"inheritFrom":"119","catMetaDesc":"","catMetaKey":"","catMetaRobots":"","catMetaAuthor":"","theme":"","num_leading_items":"2","num_leading_columns":"1","leadingImgSize":"Large","num_primary_items":"4","num_primary_columns":"2","primaryImgSize":"Medium","num_secondary_items":"4","num_secondary_columns":"1","secondaryImgSize":"Small","num_links":"4","num_links_columns":"1","linksImgSize":"XSmall","catCatalogMode":"0","catFeaturedItems":"1","catOrdering":"publishUp","catPagination":"2","catPaginationResults":"1","catTitle":"1","catTitleItemCounter":"1","catDescription":"1","catImage":"1","catFeedLink":"0","catFeedIcon":"0","subCategories":"1","subCatColumns":"2","subCatOrdering":"","subCatTitle":"1","subCatTitleItemCounter":"1","subCatDescription":"1","subCatImage":"1","itemImageXS":"","itemImageS":"","itemImageM":"","itemImageL":"","itemImageXL":"","catItemTitle":"1","catItemTitleLinked":"1","catItemFeaturedNotice":"0","catItemAuthor":"1","catItemDateCreated":"1","catItemRating":"0","catItemImage":"1","catItemIntroText":"1","catItemIntroTextWordLimit":"","catItemExtraFields":"0","catItemHits":"0","catItemCategory":"1","catItemTags":"1","catItemAttachments":"0","catItemAttachmentsCounter":"0","catItemVideo":"0","catItemVideoWidth":"","catItemVideoHeight":"","catItemAudioWidth":"","catItemAudioHeight":"","catItemVideoAutoPlay":"0","catItemImageGallery":"0","catItemImageGalleryWidth":"","catItemImageGalleryHeight":"","catItemDateModified":"0","catItemReadMore":"1","catItemCommentsAnchor":"1","catItemOCMPlugins":"1","itemDateCreated":"1","itemTitle":"1","itemFeaturedNotice":"1","itemAuthor":"1","itemFontResizer":"0","itemPrintButton":"0","itemEmailButton":"1","itemSocialButton":"1","itemVideoAnchor":"1","itemImageGalleryAnchor":"1","itemCommentsAnchor":"1","itemRating":"0","itemImage":"1","itemImgSize":"Large","itemImageMainCaption":"1","itemImageMainCredits":"1","itemIntroText":"0","itemFullText":"1","itemExtraFields":"0","itemDateModified":"1","itemHits":"0","itemCategory":"0","itemTags":"1","itemAttachments":"1","itemAttachmentsCounter":"1","itemVideo":"1","itemVideoWidth":"","itemVideoHeight":"","itemAudioWidth":"","itemAudioHeight":"","itemVideoAutoPlay":"0","itemVideoCaption":"1","itemVideoCredits":"1","itemImageGallery":"0","itemImageGalleryWidth":"","itemImageGalleryHeight":"","itemNavigation":"0","itemComments":"1","itemTwitterButton":"1","itemFacebookButton":"1","itemGooglePlusOneButton":"1","itemAuthorBlock":"0","itemAuthorImage":"0","itemAuthorDescription":"0","itemAuthorURL":"0","itemAuthorEmail":"0","itemAuthorLatest":"0","itemAuthorLatestLimit":"5","itemRelated":"0","itemRelatedLimit":"5","itemRelatedTitle":"1","itemRelatedCategory":"0","itemRelatedImageSize":"0","itemRelatedIntrotext":"1","itemRelatedFulltext":"0","itemRelatedAuthor":"0","itemRelatedMedia":"0","itemRelatedImageGallery":"0","itemOCMPlugins":"1"} [trash] => 0 [plugins] => {"customparams_created":"2019-02-21 11:58:02","customparams_modified":"2019-02-21 11:58:02","customparams_videobg":"","customparams_countdown_module":"","customparams_search_template":""} [language] => * [container] => 0 [container_name] => [_tbl:protected] => #__ocm_categories [_tbl_key:protected] => id [_tbl_keys:protected] => Array ( [0] => id ) [_db:protected] => JDatabaseDriverMysqli_Exabyte Object ( [name] => mysqli [serverType] => mysql [connection:protected] => mysqli Object ( [affected_rows] => 38 [client_info] => mysqlnd 5.0.12-dev - 20150407 - $Id: 7cc7cc96e675f6d72e5cf0f267f48e167c2abb23 $ [client_version] => 50012 [connect_errno] => 0 [connect_error] => [errno] => 0 [error] => [error_list] => Array ( ) [field_count] => 3 [host_info] => 127.0.0.1 via TCP/IP [info] => [insert_id] => 0 [server_info] => 5.5.30 [server_version] => 50530 [stat] => Uptime: 8072858 Threads: 4 Questions: 1605155606 Slow queries: 4910352 [sqlstate] => 00000 [protocol_version] => 10 [thread_id] => 112664435 [warning_count] => 0 ) [nameQuote:protected] => ` [nullDate:protected] => 0000-00-00 00:00:00 [_database:JDatabaseDriver:private] => sdproductiondb [count:protected] => 51 [cursor:protected] => [debug:protected] => [limit:protected] => 0 [log:protected] => Array ( ) [timings:protected] => Array ( ) [callStacks:protected] => Array ( ) [offset:protected] => 0 [options:protected] => Array ( [driver] => mysqli_exabyte [host] => 127.0.0.1 [user] => proxy_user_front03 [password] => b3hX5DrKwjx6 [database] => sdproductiondb [prefix] => sk_ [select] => 1 [port] => 6033 [socket] => ) [sql:protected] => SELECT id, value, type FROM #__ocm_extra_fields ef WHERE ef.published = 1 [tablePrefix:protected] => sk_ [utf:protected] => 1 [utf8mb4:protected] => 1 [errorNum:protected] => 0 [errorMsg:protected] => [transactionDepth:protected] => 0 [disconnectHandlers:protected] => Array ( ) [ocmConfig] => Array ( ) ) [_trackAssets:protected] => [_rules:protected] => [_locked:protected] => [_autoincrement:protected] => 1 [_observers:protected] => JObserverUpdater Object ( [aliases:protected] => Array ( ) [observers:protected] => Array ( ) [doCallObservers:protected] => 1 ) [_columnAlias:protected] => Array ( ) [_jsonEncode:protected] => Array ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [year_lookup] => 0 [link] => /vijesti/hrvatska ) [additional_categories] => Array ( ) [link] => /vijesti/hrvatska/tonci-tadic-elektrana-vrijedna-13-milijardi-eura-rijesit-ce-krizu-energije-u-svijetu-164816 [printLink] => /vijesti/hrvatska/tonci-tadic-elektrana-vrijedna-13-milijardi-eura-rijesit-ce-krizu-energije-u-svijetu-164816?tmpl=component&print=1 [tags] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 215037 [name] => solarnaenergija [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => solarnaenergija [link] => /tag/solarnaenergija ) [1] => stdClass Object ( [id] => 202916 [name] => solarnaelektrana [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => solarnaelektrana [link] => /tag/solarnaelektrana ) [2] => stdClass Object ( [id] => 194700 [name] => tončitadić [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => toncitadic [link] => /tag/toncitadic ) ) [imageXSmall] => [imageSmall] => [imageMedium] => [imageLarge] => [imageXLarge] => [extraFields] => stdClass Object ( [SuperscriptTitle] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => KOMAD SUNCA NA ZEMLJI [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [premium_content] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) ) [attachments] => Array ( ) [cleanTitle] => Tonči Tadić: Elektrana vrijedna 13 milijardi eura riješit će krizu energije u svijetu [num_of_authors] => 0 [author] => Joomla\CMS\User\User Object ( [isRoot:protected] => [id] => [name] => [username] => [email] => [password] => [password_clear] => [block] => [sendEmail] => [registerDate] => [lastvisitDate] => [activation] => [params] => [groups] => Array ( ) [guest] => 1 [lastResetTime] => [resetCount] => [requireReset] => [_params:protected] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( ) [initialized:protected] => [separator] => . ) [_authGroups:protected] => [_authLevels:protected] => [_authActions:protected] => [_errorMsg:protected] => [userHelper:protected] => Joomla\CMS\User\UserWrapper Object ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [link] => /autor/2024-05-19-17-43-12-29 [profile] => Joomla\CMS\Object\CMSObject Object ( [_errors:protected] => Array ( ) [gender] => ) [avatar] => /components/com_ocm/images/placeholder/user.png ) [numOfComments] => 0 [mainImage] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/images/2012/04/23/Panorama/SHUttTTERSTOCK_90363409_thumb.jpg [galleryCount] => 1 [hasImage] => 1 [mainImageAuthor] => [mainImageDesc] => [popup_gallery] => Array ( [0] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/images/2012/04/23/Panorama/SHUttTTERSTOCK_90363409_thumb.jpg [title] => ) ) [bgPosition] => [text] => {OCMSplitter}Projekt ITER je najveći međunarodni znanstveni projekt, vrijedan oko 13 milijardi eura, pri čemu Europska unija sudjeluje sa 45 posto. Godine 2005. odlučeno je da se u Cadaracheu kod Marseillea sagradi Međunarodni termonuklearni reaktor ITER u suradnji EU-a, SAD-a, Rusije, Kine, Indije, Japana i Koreje. Gradnja ITER-a je počela 2007., a prva plazma očekuje se 2019. godine.

O projektu ITER govori nam dr. sc. Tonči Tadić, nuklearni fizičar s Instituta “Ruđer Bošković” i predsjednik Euro-mediteranskog foruma. Kako se bliži ulazak Hrvatske u EU, počela su imenovanja hrvatskih članova u odbore i povjerenstva EU-a.

Tadićevo imenovanje u CCE-FU, odnosno Savjetnički odbor EU-a za nuklearnu fuziju, prošlo je u sjeni imenovanja hrvatskih promatrača u Europarlamentu. CCE-FU je svojevrsni nadzorni odbor za 45-postotni udio EU-a u projektu ITER.

Sastoji se od predstavnika svih članica EU-a i Švicarske. Predsjednica tog odbora je Catherine Cesarsky, savjetnica francuskog predsjednika Nicholasa Sarkozyja za nuklearnu energiju. Svi članovi CCE-FU su fizičari.

Izgradnja reaktora

- ITER bi po svojim karakteristikama trebao nadmašiti sve do sada viđeno kod tokamaka. Temperatura koja se planira postići u središtu plazme trebala bi dosegnuti čak 150 milijuna C, tj. 10 puta više od središta Sunca. Bljeskovi fuzije trebali bi trajati više od 500 sekundi. Bio bi dakle zadovoljen Lawsonov kriterij za samoodrživu fuziju. Kao ilustraciju veličine i snage tog stroja, za startanje fuzije povlačit će iz francuske električne mreže snaga od 150 do 650 MW u vremenu od 30 sekundi! U ITER-u bi se testirao niz tehnoloških procesa koji bi omogućili gradnju komercijalnih termonuklearnih reaktora nakon 2035. Temeljem spoznaja s ITER-a, planira se gradnja još jačeg termonuklearnog reaktora DEMO, od 2 - 2.5 GW, koji bi bio spojen na električnu mrežu kao i “klasična” nuklearna elektrana. Gradnja DEMO-a bi trebala početi 2025., a trebao bi proraditi do 2035. i biti model za komercijalne fuzijske reaktore snage 3 - 4 GW. Očekuje se da bi termonuklearni fuzijski reaktori nakon 2050. mogli proizvoditi glavninu energije u svijetu, što bi otklonilo krizu energije u svijetu i smanjilo emisiju CO2 – pojašnjava dr. Tadić.

Naš sugovornik nadalje kazuje kako je što se tiče same nuklearne fuzijske reakcije, tu sve jasno još od prije 60 godina.

Nema opasnosti

- Ključni problemi ne tiču se same fuzije, nego i fizike materijala i fizike plazme, koje su jako napredovale, pa je zato ITER danas i moguće napraviti. S unutrašnje strane ITER-a imate plazmu od 150 milijuna C, a s vanjske strane supravodljive magnete od legure niobij-titan hlađene na –263 C. Iz plazme treba uklanjati stvoreni helij i zagađenja od isparavanja sa stijenki i dodavati novi deuterij i tricij. Stijenka ITER-a ispunjena je litijem, od kojeg se pod udarom neutrona dobiva tricij, koji služi kao gorivo. Sve to je izloženo vrlo jakom neutronskom zračenju, od volframskih stijenki, preko supravodiča do elektronike.

- Za razliku od “klasične” nuklearke, kod ITER-a nema problema s istrošenim nuklearnim gorivom koje treba čuvati 10.000 godina. Prekine li se dotok tricija ili se poremeti tok plazme, fuzija prestaje, kao da ste prekinuli dotok plina u plinski rešo. Nema šanse za nekontroliranu lančanu rekaciju černobilskog tipa. A sve i kad bi se dogodilo da plazma tricija progori stijenku tokamaka, što je malo vjerojatno, 4 kilograma deuterija i tricija spojilo bi se s kisikom iz zraka i stvorilo oko 20 litara vode u obliku pare. I to je sve – objašnjava nam naš istaknuti nuklearni fizičar dr. Tonči Tadić.

Za nas ima mjesta

Dodaje i kako su laboratoriji za nuklearne reakcije i za međudjelovanja iona s materijom u Zavodu za eksperimentalnu fiziku Instituta “Ruđer Bošković”, te laboratoriji za plazmu i za fiziku površina na Institutu za fiziku već danas osposobljeni za uključivanje u fuzijska istraživanja Euratoma i već se bave srodnim područjima istraživanja.

- Fuzijska istraživanja povezana s ITER-om su vrlo razgranata i za nas ima mjesta, štoviše, po opremi smo kompetitivni sa srodnim laboratorijima u EU-u. Vjerujem da će i laboratoriji na zagrebačkom a FER-u i FSB-u, te na splitskom FESB-u naći interesa za Hrvatsku fuzijsku asocijaciju. No jednako je važno pripremiti i Hrvatsku gospodarsku komoru za postupak javne nabave za ITER i ostale srodne projekte. A javna nabava obuhvaća puno toga, trebat će i vrata, kabeli, čipovi... - zaključuje dr. Tadić.

Ljubica Vuko

 

Tokamak

U fuzijskom reaktoru je plazma, slična onoj u električnom luku kod zavarivanja, ali puno vrelija. Ona se drži u sredini prstenaste cijevi pomoću jakih, supravodljivih magneta. Takav uređaj zove se tokamak, izumljen je u Rusiji 1956. Danas ih je 26 u pogonu i grade se u Japanu, Rusiji, SAD-u, Kini, Češkoj, Kanadi, Iranu. U Europi je najveći Joint European Tokamak JET u Engleskoj.


Nacionalna mreža laboratorija

Stupanjem u članstvo EU-a, Hrvatska postaje i članica Euratoma, Europske agencije za atomsku energiju. Suradnja Hrvatske s Euratomom koja se tiče “klasične” nuklearne energije i nuklearne sigurnosti vodi se preko Državnog zavoda za nuklearnu sigurnost i Ministarstva gospodarstva. S druge strane, suradnja s Euratomom koja se odnosi na fuziju vodi se preko Nacionalne fuzijske asocijacije pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS), koje me ovlastilo da pokrenem proceduru osnivanja Hrvatske fuzijske asocijacije, tj. nacionalne mreže laboratorija za fuziju. Moram posebno istaknuti veću senzibilnost novih čelnih ljudi u MZOS-u za problematiku fuzije i njihovu potporu suradnji s Euratomom, kazuje dr. Tadić.


Jača od ‘klasične’ nuklearke

Fuzija ili spajanje atomskih jezgri zbiva se u centru Sunca i drugih zvijezda, odnosno u eksploziji termonuklearne bombe. Jezgre dvaju izotopa vodika, deuterija i tricija, spajaju se u jezgru helija. Pri tome se emitira jedan jako brzi neutron i golema količina energije. Gustoća energije kod fuzije višestruko je veća nego kod “klasične” nuklearne reakcije cijepanja jezgri urana 235. Termonuklearni fuzijski reaktor bi zato trebao biti daleko efikasniji od “klasičnog” nuklearnog reaktora. Bio bi to doslovno komadić Sunca na Zemlji.


Kako postići nuklearnu fuziju?

Problemi su toliki da od vremena eksplozije prve “vodikove” termonuklearne bombe 1952. do danas još nije proradio nijedan. Kao prvo, najvažnije je “stisnuti” jezgre deuterija i tricija, što je moguće npr. pri temperaturama od barem 15 milijuna C. U termonuklearnoj bombi se za to koristi eksplozija “klasične” nuklearne bombe, što je pak nemoguće koristiti u reaktoru. Drugo, potrebna je dovoljna količina plina deuterija i tricija da fuzijska reakcija bude održiva, da se ponavlja. I treće, fuzija treba potrajati dovoljno dugo da se plin počne od toga sam grijati na tako visoku temperaturu. Produkt tih triju kriterija je poznati Lawsonov kriterij za termonuklearni fuzijski reaktor.


[event] => stdClass Object ( [BeforeDisplay] => [AfterDisplay] => [AfterDisplayTitle] => [BeforeDisplayContent] => [AfterDisplayContent] => [OCMBeforeDisplay] => [OCMAfterDisplay] => [OCMAfterDisplayTitle] => [OCMBeforeDisplayContent] => [OCMAfterDisplayContent] =>

[OCMUserDisplay] => [OCMCommentsCounter] => [OCMCommentsBlock] => ) [jcfields] => Array ( ) [image] => [imageWidth] => 600 [comments] => Array ( ) [absoluteURL] => https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/hrvatska/tonci-tadic-elektrana-vrijedna-13-milijardi-eura-rijesit-ce-krizu-energije-u-svijetu-164816 [emailLink] => /component/mailto/?tmpl=component&template=site&link=454d4df46aaa1798fd0387c45c54aaf59ed03976 [twitterURL] => http://twitter.com/intent/tweet?text=Ton%C4%8Di+Tadi%C4%87%3A+Elektrana+vrijedna+13+milijardi+eura+rije%C5%A1it+%C4%87e+krizu+energije+u+svijetu&url=https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fvijesti%2Fhrvatska%2Ftonci-tadic-elektrana-vrijedna-13-milijardi-eura-rijesit-ce-krizu-energije-u-svijetu-164816 [socialLink] => https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fvijesti%2Fhrvatska%2Ftonci-tadic-elektrana-vrijedna-13-milijardi-eura-rijesit-ce-krizu-energije-u-svijetu-164816 )
Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => KOMAD SUNCA NA ZEMLJI [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) [2] => stdClass Object ( [id] => 68 [name] => Premium content [value] => ON [type] => radio [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 10 [alias] => premium_content ) )
StoryEditorOCM
HrvatskaKOMAD SUNCA NA ZEMLJI

Tonči Tadić: Elektrana vrijedna 13 milijardi eura riješit će krizu energije u svijetu

Piše PSD.
24. travnja 2012. - 20:32
Projekt ITER je najveći međunarodni znanstveni projekt, vrijedan oko 13 milijardi eura, pri čemu Europska unija sudjeluje sa 45 posto. Godine 2005. odlučeno je da se u Cadaracheu kod Marseillea sagradi Međunarodni termonuklearni reaktor ITER u suradnji EU-a, SAD-a, Rusije, Kine, Indije, Japana i Koreje. Gradnja ITER-a je počela 2007., a prva plazma očekuje se 2019. godine.

O projektu ITER govori nam dr. sc. Tonči Tadić, nuklearni fizičar s Instituta “Ruđer Bošković” i predsjednik Euro-mediteranskog foruma. Kako se bliži ulazak Hrvatske u EU, počela su imenovanja hrvatskih članova u odbore i povjerenstva EU-a.

Tadićevo imenovanje u CCE-FU, odnosno Savjetnički odbor EU-a za nuklearnu fuziju, prošlo je u sjeni imenovanja hrvatskih promatrača u Europarlamentu. CCE-FU je s...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. svibanj 2024 19:43